Пәні: қазақ әдебиеті | Мектеп:Абай атындағы №26 орта мектебіПән мұғалімі: Шегебаева Гулжан Муслимовна |
Күні:13.04.18жСыныбы: 6 | Қатысқандар саны: 25 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Қасым Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Т/Ж.1. Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту;Б/С. Кейіпкер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы орындай алады:көркем шығарманың мазмұнын түсінеді, үзінділерді мәнерлеп оқиды;Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңді жатқа айтып, мазмұнын аша алады;Оқушылардың кейбірі орындай алады: кейіпкерлердің заманауи жаңашылдығын салыстырып баға бере алады. |
Бағалау критерийі | - көркем шығарманың мазмұнын түсінеді;- өлеңді жатқа айта алады;- өлең мазмұнын аша алады;- кейіпкерлерді салыстырып баға бере алады; |
|
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: тақырыбы мен идеясын анықтайды;Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түсініп жауап береді;Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: оқып білім алу, еңбек ету. |
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы және адамгершілікке баулу,білім алу,еңбек ету. |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет,музыка. |
Алдыңғы оқу | Қасым Аманжоловтың өмірі мен шығармашылығы |
Сабақ барысы |
|
Жоспарланған уақыт | Сабақ жоспары | Ресурстар |
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру кезеңі Сыныпты қима қағаздар арқылы 3 топқа бөлемін.1- топ «Жауынгер»2-топ «Қайраткер»3-топ «Әнші» Маған айтып берсең,ұмытып қалармын,жазып көрсетсең,есіме сақтармын,өзіме жасатсаң,үйреніп алармын. (Шығыс нақылы) Нақыл сөзбен бүгінгі сабаққа бастама,сұрақ-жауап 1.Ақынның қандай шығармалары бар? 2Ақын қандай өлеңдерін білесіздер? | «Мозайка»әдісі |
Сабақтың ортасы Ұжымдық жұмыс
Деңгейлік тапсырмалар
Салыстыру
| «Өзім туралы»өлеңін мәнерлеп оқытып,үнтаспадан тыңдату,талдау.1Лирика түрі-көңіл-күй лирикасы2.Тақырыбы-лирикалық кейіпкердің өзі туралы ақындық толғанысы.3.Идеясы-ақынның өз өлеңі арқылы болашақ ұрпаққа сенім арту,өлең құдіретін түсіндіру.Лирикалық кейіпкер-ақын өршіл,өлең құдіретіне сенеді,романтик,өзелінің ұрпағын сүйеді,жаны нәзік...1-тапсырма1-топ:Өлең құрылысына талдау 2-топ: «Сен неткен бақытты едің келер ұрпақ» эссе жазу3-топ. «Өздері туралы» өлең жазуДескриптор- ақынның өлеңін құрылысына талдайды;-эссе,өлең жазады;-сұрақтарға жауап береді.ҚБ. (басбармақ)2-тапсырма. Топпен жұмыс.Қ.Аманжоловтың «Өзім туралы»өлеңі А.С.Пушкиннің «Ескерткіш»өлеңдерінің өзектес үндестігін салыстырыңыздарДескриптор- өлеңді мәнерлеп оқиды салыстырады;- тақырыбы мен идеясын ашадыҚБ.(басбармақ) | «ПОПКОРН» әдісі«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
«ВЕНН диаграмма» әдісі
«Автор орындығы» әдісі |
Сабақтың соңы Шығармашылық деңгей
| 3-тапсырма.Топпен жұмыс.1.Келер ұрпақ дегені кімдер?2.Ақын қандай бақытты өмірді меңзейді?3.Ақын елестеткен ұрпақ,мына сіздер өздеріңізді бақыттымын деп сезінесіздер ме?(бір сәт ойланып,ақынға хат жазалы)Дескриптор- қорытынды сұрақтарға жауап береді;-ақынға хат жазады;ҚБ.(басбармақ) |
|
Кері байланыс
|
|
|
|
|
|
Саралау – қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау –оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы АКТ мен байланысы. |
Барынша қолдау көрсету: Әр түрлі күтілетін нәтижеге байланысты тапсырмалардыоқушылардың қабілетіне қарай,күрделендіремін .Орташа қолдау көрсету: тақырып аясында жұптасып постер қорғайды, өз ойын сыни тұрғыда айтуға жағдай жасаймын.Аз қолдау көрсету: нақтыақпаратты қосымша ақпаратпен салыстырады, мәтін құрайды. Өз бетінше ізденеді. | Дескриптор нәтижесінде оқушыларға қалыптастырушы бағалау жүргізіледі( басбармақтар арқылы,ынталандыру сөздері,қолдау қошеметтеулер). | Сабақ үрдісінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға мән берілу керек. Интерактивті тақта, аудиожазба қойылады. |
РефлексияСабақ мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )1. Ақындардың нақыл сөздерін салыстыру.2. Жаманнан жирену, жақсыдан үйрену. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1. Түрлі әдіс-тәсілдер қолдану.2. Аудиожазба көрсету.Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?1. Топпен жұмыс баланы ынталандырады.2. Жұппен жұмыс жеке жұмыс жасауына ықпал етеді. |