|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Ғылым мен технология жетістіктері» |
Мектеп: "Ақмола облысы Білім басқармасының Степногорск қаласы бойынша Білім бөлімі Степногорск қаласының Қаныш Сәтпаев атындағы №9 жалпы орта білім беретін мектебі "КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сарбиева Ж.Қ. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақ ғалымдары Әлкей Марғұлан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.5.1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыптың негізгі идеясын ашу, тақырыпқа байланысты сөйлесу дағдыларын дамытады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: сауаттылық деңгейін арттыра отырып, тіл байлығын дамытады, есте сақтау қабілетін нығайтады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
– Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; – Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп, барлық оқушы пікірлерін тыңдау; – Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; – Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, география,әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
197 – бет 11- тапсырма |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І Ұйымдастыру 2 мин Жағымды психологиялық ахуал туғызу Сәлеметсіңдер ме, балалар. Сабағымыз сәтті өту үшін барлықтарыңды ортаға шақырамын. Суреттерге қарап сәлемдесу: Алақан – қос қолдап амандасамыз Достар – құшақтасып немесе арқадан, иықтан қағып демеу көрсете амандасамыз
2 мин Топқа бөлу 4 топқа суреттер арқылы бөлінеді. 1. «Әлкей Марғұлан» - археолог - ғалымдар 2. «Шоқан Уәлиханов» - географ - ғалымдар 3. «Ахмет Байтұрсынов» - тілші - ғалымдар 4. «Санжар Асфендияров» - дәрігер ғалымдар
|
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Бағалау парағын тарату
ү «Ойтүрткі» - Балалар, суреттен кімді және қандай бейнелер көріп отырсыңдар? Бүгінгі сабағымыз қандай тарихи тұлғаға арналады деп ойлайсыңдар? Оқушылар жауабы «Атаулар туралы үш сұрақ» Оқушылар топ болып ақылдасып, жауабын береді. 1.Суреттегі Тұлға жайлы қандай ақпарат білесіңдер? 2.Суретпен байланыстыра Тұлға өмірін көз алдарыңызға қалай елестетер едіңдер? 3.Осы Тұлға өмірдің қай саласында қызмет істейді, немен айналысады деп ойлайсыңдар?
Тапсырма «Үштік оқу» 200-беттегі 5- тапсырма Мәтінді оқып шығып, негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңдар. Нақтылау сұрақтарын құрастырыңдар. Бағалау критерийі: Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады. Дескриптор Негізгі және қосымша ақпаратты анықтай алады. Нақтылау сұрақтарын құрастыра алады. Тапсырма Берілген мәтінге қажетті тыныс белгілерін қойып жазыңдар. Ә.Х.Марғұлан 1904 жылы 11 мамырда Баянауыл аймағында Жасыбай көліне жақын жерде қарапайым отбасында дүниеге келген Әкесі Хақан өз заманының сал-сері әншісі болған. Әжесі Әймен атақты күйші Тәттімбеттің туысы болғандықтан балалары мен немерелерінің бойларына ән өнерінің тамаша қасиеттерін дарыта білген Әлкей бес жасында хат таныған Әкесі Хақан ойдан-қырдан іздеп жүріп қазақтың ескі жырларын Абайдың алғаш шыққан өлеңдерін Абылғазының «Түрік шежіресін» әкеліп береді екен Жас баланың тіліне зеректігіне қызыққан ауыл адамдары әдейілеп бір төбенің басына жиналып оған не қилы дастандарды оқытып тындауды әдет қылған Жас баланың зердесі қандай ғажап «Қобыланды»«Алпамыс»«Көрұғлы» «Қозы Көрпеш - Баян сұлу» «Мұңлык-Зарлық» Әлекеңнің балалық шағында жаттап алған жырлары еді Бағалау критерийі: Тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсініп, дұрыс қолдана алады. Дескриптор Тиісті тыныс белгілерін орындарына қояды. Тыныс белгілерін қою мақсатын дәлелдейді Тапсырма Мәтінді оқып, дұрыс жауабы бар бір сұрақ, дұрыс жауабы жоқ бір сұрақ дайындаңдар. Оқушылар топ болып орындайды.
Әлкей Марғұлан білімін одан әрі шыңдау
мақсатында 1921 жылы Семейдегі педагогикалық техникумға түсіп, оны
1925 жылы ойдағыдай бітіріп шықты. Осы жылдар аралығында "Таң"
журналы мен "Қазақ тiлi" газетiнiң редакцияларында қызмет атқарады
әрі жазушы Мұхтар Әуезов пен ақын Мағжан Жұмабаевпен
танысады. Нәтижесінде қазақ ғалымы 1950 жылы Қазақстандағы көне қалалар тарихы туралы көлемді монографиялық еңбегін жазып шығады.
Әлкей Марғұлан тарих, археология,
этнография, әдебиет, өнер және металлургия саласына қатысты 300-ден
астам ғылыми-зерттеу жұмыстарын, 100-ден астам энциклопедиялық
мақалалар жазды.
|
Оқулық
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сарбиева Жанаргуль КалибековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Қазақ ғалымдары 6- сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ Қазақ ғалымдары 6- сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру;
6.4.5.1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану;
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














