Материалдар / Ашық сабақ: Қазақ хандығының құрылуы 7 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: Қазақ хандығының құрылуы 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сыныптарға арналған Қазақ хандығының құрылғаны туралы. Қазақ хандығының 550 жылдығына арналған ашық сабақ . Сіздермен бөліскім келді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
920
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ю.Гагарин атындағы орта мектеп















Сабақтың тақырыбы:



Қазақ хандығының құрылуы























Пән мұғалімі: Дайрабаева Ж



































2015-2016 оқу жылы Қазақстан тарихы 7 – сынып

Сабақтың тақырыбы:Қазақ хандығының құрылуыСабақтың мақсаты:
  • Қазақ хандығының құрылуы, оның алғашқы аумағы мен алғашқы қазақ хандары туралы мәліметтермен оқушыларды жан-жақты таныстыру.
Міндеттері:
  • Қазақ хандығының құрылуы, хандықтың негізін қалаушылар, қазақ хандығының аумағы, этникалық құрамы туралы түсіндіру.
  • Оқушыларды өз бетінше ой қорыту, оны жеткізе білуге дағдыландыру, қосымша деректі материалдармен таныстыру арқылы оқушылардың ой өрісін дамыту.
  • Тұңғыш қазақ мемлекетінің құрылуына негіз қалаған қоғам қайраткерлерінің еңбегін бағалай білуге тәрбиелеу, өз елінің тарихына деген құрмет сезімін қалыптастыру.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгеруСабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: топтық жұмыс, сұрақ-жауап, қызығушылығын ояту, талдау, ой шығару.Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, ХVVІІ ғ. Қазақ хандығы картасы, суреттер , кесте, таратпа қағаз.Пәнаралық байланыс: Әдебиет, география,математикаТабыстық критерийлері: /күтілетін болжам/
  • Қазақ мемлекетінің құрылуын сипаттап түсінеді.
  • Қоғамдық құрылысын талдап қолданады.
  • Қазақ мемлекетін танып шығады
  • Сыни ойлайды.Топта жұмыс жасайды.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру.
  • Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
  • Топқа бөлу. І,ІІ, ІІІ топқа бөлу. «Мазайка» әдісі (суреттерді құрастырып топтасады
  • Назарларын сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
  • «Ыстық орындық» ойыны. «Қазақ ұлттық мемлекетінің құрылуы» (сұрақ-жауап әдісі арқылы мұғалімнің немесе топ оқушыларының бір-бірлеріне қойған сұрақтарына жылдам, тез жауап береді)
  • Әбілқайыр хан өз қол астындағыларға қандай қысым көрсетті?
  • Қазақ сұлтандарының Әбілқайырға қарсы шығуының себебі неде?
  • Қазақстандағы ру-тайпалардың негізгі этникалық құрамы қандай болды?
  • Сауда саттық қандай қалаларда жақсы дамыды?
  • Халықтың жалпы тұрмысы қандай болды?
Қазақ ұлттық мемлекеті құрылуының алғышарттары











  • Стикер (қызыл, сары, жасыл) бойынша бағалау


ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру:«Ой қозғау» әдісі. Бейнематериалдан «Қазақ хандығының тарихы» туралы үзінді көрсетіледі. Оқушылар өз пікірлерін айтып, ой бөліседі.- Біз үшін қай замандағы тарихымыз болмасын қымбат,айтулы кезеңдерде ту ұстаған бабаларымыздың барлығы да құрметті, бірақ сол, бұрынғы соңғы тарихта орны бөлек екі адам бар десек, бұлар Керей мен Жәнібек.Бұлардың қайсысы басшы, қайсысы қосшы деуге болмайды. Екеуі де дана, екеуі де ер. Алаштың асып туған ұлдары, қазақтың үш жүзіне ортақ Төре деген рудан. Аталарын таратып айтсақ: Шыңғыс хан Жошы хан Тоқай темір Өз-Темір Қожа Бәдіғұл Орыс хан Тоқтақия Болат Керей Барақ ЖәнібекИнтерактивті тақтадан көрсете отырып түсіндіру.Деңгейлік тапсырмалар (үш топқа үш тапсырма беріледі, тапсырмаға топпен бірлесіп жұмыс жасайды және постер қорғайды.)1-топ.Қазақ хандығының құрылу себептері2-топ.Хан, оның қызметі, халқы3-топ.Жәнібек пен Керейдің алдына қойған мақсаты.

Қазақ хандығының құрылу себептері /І топтың тапсырмасы/ Керей, Жәнібек сұлтандардың Әбілхайыр хандығы ру қазақ хандығын құруға тайпалардың саяси ұмтылуы жағдайы Алып салықтыңхалық бұқарасының Әбілхайыр Көбеюіханға наразылығының күшеюі



Моғолстан билеушісі Хан ұрпақтарының билікке таласуыМен қазақ сұлтандарының келісімге келуі Әбілхайырдың ойраттардан соғысында жеңілуіХан, оның қызметі, халқы /ІІ топтың тапсырмасы/Шонжар сұлтандар елді биледі сайланды

Шыңғыс ұрпағы болуға әскердің жоғарғы тиісті басшысы болды

Жәнібек пен Керейдің алдына қойған мақсаты /ІІІ топтың тапсырмасы/
  • Көшпелі шаруалардың жайылымдарды пайдаланудағы Дешті-Қыпшақ даласында бұрыннан қалыптасқан тәртібін қалпына келтіру.
  • Шығыс пен батыс арасындағы сауда керуен жолы үстінде орналасқан Сырдария бойындағы Сығанақ, Отырар, Иасы т.б. қалаларды Қазақ хандығына қайтару.
  • Қазақ тайпаларының басын қосып қазақтың этникалық аумағын біріктіру.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау«Жүйрік топ» математикалық ойын 3 топқа 2 есептен беріледі.100*10+468= 1468 ( Әбілхайыр ханның қайтыс болған жылы)728*2+9=1465 ( Қазақ хандығының құрылған жылы)3800/2+91=1991 ( Қ.Р-ның тәуелсіздік алған жылы)2800+105-1500=1405 ( Әмір Темірдің қайтыс болған жылы)2000+206-778=1428 ( Ақ Орда ханы Барақ ханнның қайтыс болған жылы)400*3+148=1348 ( Моғолстанның құрылған жылы) Сабақты қорытындылау «Венн диаграммасы»(үш топтың жұмысы)
  • «Қазақстан мемлекеті»
  • «Қазақ хандығы»
Екі мемлекеттің басшыларын салыстыру

Қазақ хандығы Қазақстан мемлекетінің президентіКерей мен ЖәнібекН.Ә.Назарбаев





Жауабы: Тапқыр қолбасшы, Бейбітшілік,тәуелсіздік ҚР-ның мемлекетінің президентіақылды басшы,әйгілі қайраткер, дара тұлға, халықтыН.Ә.Назарбаев Әскер елбасшы, жауынгер,әрі басшы,хан.көбейтумықты қайраткер, саясаткер,дипломат,президентСтикер бойынша бағалау.Сабақты бекіту.
  • Жәнібек пен Керей кімнің ұрпақтары?
  • Қазақ хандығы қай жерлерде құрылды?
  • Қазақ хандығы қашан құрылды?
  • Қазақ хандығының этникалық құрамы неліктен үнемі толығып отырды?
  • Қазақ хандығы қандай елдермен қарым-қатынас жасады?
Ой толғаныс бөлімі: «Соңғы сөзді мен айтайын...» стратегиясымен тақырыпты оқушылар өздері қорытындылайды.Кері әсер парағы /әр оқушы бір ауыз сөзбен сабақты түйіндейді/
  • Бүгін мен не үйрендім?
  • Маған не ұнады/ұнамады?
  • Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікіріңіз...
Оқушыларды бағалау.
  • Жеке жұмыс
  • Топтық жұмыс
  • Жалпы сабақ барысы
Формативті бағалау (стикер, смайлик, екі жұлдыз, бір тілек)Суммативті бағалауҮйге тапсырма: § 3636-параграфты оқу. Керей мен Жәнібек туралы мағлұматтар жинау Тексерілді: _________________
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!