Материалдар / Ашық сабақ. Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары. 10 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары. 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша 10 сынып Қазақстан тарихы пәні бойынша өткізілген бір ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Ақпан 2019
805
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қазақстан тарихынан қысқа мерзімді сабақтың жоспары



Абай Құнанбаев атындағы №5 мектеп-гимназия

Күні:03.02.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Ергешбаева Зауре Хамзаевна



Сынып: 10 сынып

Сабақтың тақырыбы


Қазақ мемлекетінің саяси және әлеуметтік құрылымдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)

Мақсаты: алдыңғы білім мен жаңа білімді ұштастыру, оқушылардың сабақты меңгергендігін байқау және функционалдық сауаттылығын арттыру.

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандарының мемлекетті өркендетудегі рөлін анықтау Билер институтының рөлін түсіндіру, Жеті Жарғы заңына талдау жасай білу; Оқиғаларға өзіндік көзқарас таныта білу


Бағалау критерийі

1.Саяси және әлеуметтік құрылымдарды біледі, түсінеді;

2 Әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтайды, талдайды.


Тілдік мақсаттар

Оқылым: мәтінмен жұмыс жасалып, түсінік қалыптасады.

Жазылым: терминмен жұмыс арқылы оқушылардың есте сақтау қабілеті дамиды.

Айтылым: тірек сызбамен жұмыс арқылы оқушылардың танымдық қасиеттері артады.

Тыңдалым: топтық жұмыс арқылы пікір алмасады және еркін сөйлеуіне жағдай туғызады.


Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысыннан ойлау құндылығы дамиды. «Мәңгілік елдің 7 қағидасына сүйене отырып, оқу-білім құндылығына ие болады.

Пəнаралық байланыс

Әдебиет, құқық сабақтары

Алдыңғы білім

Қазақ хандары ұстаған саясаттың негізгі бағыттары


САБАҚ БАРЫСЫ

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы

Ресурстар

1 мин

3 мин



















Ұйымдастыру

«Зейінді шоғырландыру» әдісі арқылы оқушыларды оқу үрдісіне бағыттау


Топқа бөлу: Оқушылардың шығармашылық белсенділіктеріне қарай топқа бөлу.

1. Орыс тарихшысы А. Левшин Қазақ мемлекеттігінің осы кезеңі туралы:

Ол өзінің ақыл-парасатымен, әділдігімен бәрін де өзіне бағынуға мәжбүр еттті.....және жалпыға ортақ заң беріп, сол бойынша төрелік жасады, сөйтіп күшке емес ақылға, тәжірибеге және айлаға сүйенді.

2.Қадырғали Жалайри: Халық кіші Жәнібек атаған ханның ұлы ішкі қоғамдық қатынастарды қатаң жүйеге түсіріп, заңдар жинағы өмірге келді

3. П.И Рычков:“Бұл ханның кезінде хандық мәртебе көтерілгендігі солншалық тек ноғайларды ғана емес, Башқұрт елін, Қазан, Сібір, және Астрахан патшалықтарын, Бұхараны, Хиуаны, Ташкенді және басқа қалаларды өзіне қаратты және олардын алым-салық жинатты”

4.Тарихшы Махмұд Уәлидің айтуы бойынша, бұл хан 1628 жылы дүниеден өтіп, Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Йасауи кесенесінің қасында жерленген.

«Ой қозғау» Бейнеролик «Қазақ хандығының құрылуы»

Мақсаты: оқушылардың фильм арқылы алған білімдерін жинақтап, өз пікірлерін қалыптастыру.

Ұжымдық тапсырма. Бұл бейнетаспада қандай оқиға суреттелген?

Үй тапсырмасы «Ханталапай» ойыны

Ойынның шарты:Нөмерленген асықтар арқылы сұрақтарға жауап беру

Қасымхан тобына
1.Қасымхан туралы қандай зерттеушілердің деректерінде кездеседі?
2. «Қасым ханның қасқа жолы» неше бөлімнен тұрады?
3. Қасымханға қандай баға бересің ?
4.Қасымхан қандай мемлекеттермен дипломатиялық қарым-қатынас орнатты?
Хақназар тобына
1. Хақназар билеген кездегі қазақ хандығына қай жерлер кірді?
2. Хақназар ханның билік құрған жылдары
3.1573 жылы қазақ хандығына жіберген елшіліктің мақсаты....
4.Хақназар ханның Баба сұлтан мен және Абдаллах ханмен қарым-қатынасы
Есім хан тобына
1.Қазақ-бұхар шайқасы қашан болды?
2. Есімханмен Тұрсын ханның қарым-қатынасының шиеленісуінің себебі
3.Қатаған қырғыны туралы не білесің?
4.Есімханның билік құрған жылдары
Тәуке хан тобына
1.Тәуке хан кезінде қазақ хандығы қай жерлерден айырылды?
2.Тәуке ханның заманын қандай заман деп атайды?
3. Тәуке ханға қандай баға бере аласың?
4.1710 жылы қандай оқиға болды?

  • Өзара бағалау

  • «Бір сөзбен әдісі арқылы»

Психологиялық ахуал Сергіту

  • 1 ден 10-ға дейінгі санды ауада жазу



Интерактивті тақтадан сөйлемдерді көрсету



Қима қағаздар




















Бейнеролик





Нөмерлеген асықтар

Сұрақтар





Интерактивті тақта

Сабақтың ортасы


10 мин








1 мин




15 мин
























1 мин

Топтық жұмыс. Мәтінмен жұмыс

1-топ 15-17 ғасырдағы Қазақ мемлекеті

(ХҮ-ХҮІ асырдағы Қазақ мемлекетінің қол жеткізген табыстарын пирамидаға орналастыру)

2-топ 17-ғасырдағы мемлекеттік нышандар

(ХҮ-ХҮІІ ғасырдағы Қазақ хандығының аумағын кескін картада белгілеу)

3-топ Билер институты. Құрылтай

(Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымын сызбаға түсіру)

4-топ Жеті Жарғы. Зерттеушілік тапсырма

Өзін-өзі бағалау

-Қызықтым

-Ештеңе түсінбедім

-Таңқалдым

-Жаңа нәрсе білдім

-Ренжідім

Ұжымдық тапсырма «Еске сақтау қабілетін дамытуға арналған тапсырмалар

Тақтадан термин сөздер көрсетіледі.

Мақсаты: оқушылардың термин сөздермен жұмыс жасау барысында есте сақтау қабілетін артттыру.

  • Милк – жер телімдеріне және халықтан жиналатын салыққа жекеменшік құқығы.

  • Хараж- жер өңдеуші егіншілерден алынатын салық.

  • Баж – саудагерлерден алынатын жол салығы.

  • Жасақ – көшпелі малшылардан алынатын салық.

  • Зекет - мұсылмандардан сауда мен жылжымайтын мүлік үшін алынатын заттай алым.

  • Мардикар - суландыру арықтарын қазу, тазарту, көпірлер, жолдар салу,жөндеу жұмыстары,парсыша «мард»- адам, «кар» - іс, жұмыс.

  • Құналғы – әскер бөлімдерін лайықты қабылдау.

  • Жамылғы – әкімшілік адамдарын қабылдау.(үй жаймен,құралмен, тамақпен қамтамасыз ету.

  • Салықтар,алымдар және міндеткерліктер қарапайым халық үшін ауыр салмақ болып түсті.




Оқулық
















Интерактивті тақта
















Сабақтың соңы

7 мин










1 мин

Кері байланыс. «Конверттегі сұрақ» әдісі

Мақсаты: сұрақ-жауап арқылы оқушылардың тіл байлықтарын арттыру, оқушылардың қарқынды жұмыс жасауына ықпал ету.

арқылы екі топқа бір-бір конверт таратылады, конверт ішінде әр топқа 3 сұрақ дайындалады, оқушылар жауаптарын стикерге жазып, конверт ішіне салады. Мұғалім соңында конверт ішіндегі сұрақтарды дауыстап оқып, оқушылармен пікір алмасады. Оқушылар баламалы жауаппен бағалайды.

Қорапша, конверттер






Сабақ бойынша рефлексия

Рефлексия «Бәрі өз қолыңда»
Қағаз бетіне сол қолды қойып, суретін салуды және әр саусақтың лауазымы бойынша өз пікірін жазуды ұсыну.

  • Бас бармақ – мен үшін ... маңызды және қызық болды.

  • Балаң үйрек – осы ... сұрақ бойынша нақты жауап алдым.

  • Ортан терек – маған ... қиын болды (маған ... ұнаған жоқ).

  • Аты жоқ саусақ – психологиялық ахуалға менің беретін бағам-

  • Кішкене бөбек – мен үшін .... жеткіліксіз болды


А-4 парағы

Түрлі-түсті маркерлер



Үйге тапсырма:

І топ: Тәуке ханға хат!

ІІ топ: Егер мен Тәукенің орнында болсам....

ІІІ топ: Тәуке ханның бойындағы қасиеттерін кластерге түсіру

ІҮ топ: Венн диаграммасы





























.


Ұзақ мерзімдіжоспардың тарауы: Мектеп:А.Құнанбаев атындағы №5 М-Г

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Ергешбаева З.Х

Сынып: 7 Қатысқандар 22 Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы


ХҮІІ ғасырдың ортасындағы Ағылшын революциясы

қандай маңызға ие болды

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)



7.3.2.1 Батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы буржуазиялық

революциялардың себептерін сипаттау

7.1.1.1. «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы», «пролетариат», ұғымдарын қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіндіру үшін қолдану

7.1.2.1 қоғамдық қатынастар жүйесіндегі буржуазияның ролін анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Батыс Еуропа мен Солтүстік Америкадағы буржуазиялық революциялардың себептерін түсінеді.

Көпшілігі: Қоғамның әлеуметтік құрылымын түсіне отырып термин сөздердің мағынасын меңгереді

Кейбірі: Орта ғасырдағы Буржуазия–— елдегі капиталдың едәуір бөлігін иемденген әлеуметтік топе кендігін біле отырып, оның қоғамдағы ролін аша алады.

Бағалау критерийі

-Ағылшын революциясының себептері мен салдарын түсінеді

-Термин сөздердің мағынасын ашады

-Буржуазияның қоғамдағы ролін сипаттайды

-Орта ғасырдағы әлеуметтік топтың (буржуазия өкілдерінің) ролін білетін болады

Тілдік мақсаттар

- Айтылым: Оқушылар мәтінмен жұмыс жүргізе отырып,бір-біріне сұрақтар қою арқылы түсінеді.

Оқылым: Оқушылар мәтінмен жұмыс жүргізеді

-Жазылым: термин сөздерді дәптерге жазады және мағынасын түсінеді.

( Буржуазия– (французша bourgeoіsіe — қала ұрғындары) — елдегі капиталдың едәуір бөлігін иемденген әлеуметтік топ

Капитал[1] нем. kapіtalағылш. capіtalлат. capіtalіs – басты нәрсе‚ басты мүлік, негізгі қаржы) – кең мағынада – табыс әкеле алатын нәрсе

Жұмысшы табы –  қоғамның әлеуметтік тобы Пролетарлар (нем. Proletariat немесе лат. proletarii — ауқатсыз) — Капиталисттік қоғамда жалдамалы жұмысшы табы


Құндылықтарға баулу

Сыни тұрғыдан ойлау, өзара қарым-қатынас,өмірге көзқарасы артады, мейірімділік проблемалы жауапкершілік.

Пəнаралық байланыс

География (Әлемнің саяси картасы.)

Алдыңғы білім

Англия, Солтүстік Америка мемлекеттері туралы жалпы мәлімет біледі.

Революция, көтеріліс туралы түсініктері бар.





САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу

Сыныпты түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін бір-біріне алақан жылуын сыйлап ортақ тілек айтады

Өткен сыныптағы білімдерін пысықтау және жаңа білім менбайланыстыру мақсатында

«Ой қозғау» әдісін қолдану

-Біз өткен жылғы дүниежүзі тарихынан қандай мемлекеттер тарихын үйрендік?

-Құл иеленушілік қоғамның ерекшеліктері қандай?

-Құл иеленушілік қоғамдағы әлеуметтік топтарды ата

-Перғауындар кімдер?

Бағалау. «Бағдаршам әдісі»











Оқулық, карта, кескін карта, суреттер


Сабақтың ортасы

Оқушылардың жаңа тақырыпты ашу мақсатында « ХҮІІ ғасырдағ

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!