Сабақ: қазақ тілі
Бөлім 2-бөлім:
Киім. Сән.Талғам
Тақырыбы: Жарасымды киім
|
«№2 орта мектеп» КММ
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні: Аманова
А.Т.
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар: 15
|
Қатыспағандар: -
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
О2. Лексиканың ауызекі сөйлеу
және жазба стильдің айырмашылықтарын мәтіндер
арқылы тану
Ж2.
Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат,
жарнама, хабарландыру құрастырып жазу
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар орындай
алады: Мәтіндегі ауызекі сөйлеу стиліне тән
белгілерді анықтайды
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: Жазба жұмысында жанрлық ерекшелікті
ескереді.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады: Жанрдың рәсімделуі мен құрылымын
сақтайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
-
Мәтіндермен жұмыс істей
алады;
-
өз
пікірін білдіре алады;
-
хат, жарнама, хабарландыру құрастырып
жазады;
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: жанр,стиль,құрылым
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-
Жарасымды киім қандай болғаны
абзал?
-
Жастар неге тән киінеді?
-
Сәнді киімдерге түрлі не
тағады?
-
Ұлттық ою-өрнек қай стильге
тән?
-
Әр
адам өз қалауына қарай киінуді не деп атайды?
|
ишара:қолдау, шапалақтау, бас
изеу
|
Алдыңғы оқу
|
Стиль сән жайлы біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы 10 мин
3 мин
3
мин
2 мин
2
мин
|
«Айнаға қарап қайталайық»
тренингі
/шеңбер бойында жұп болып тұрып, қимыл жасайды
бір-бірінің әрекетін қайталайды/
2. «Тапқырлар аялдамасы» ойыны бойынша ұяшықтағы
сұрақтар арқылы үй жұмысын қайталау:
-
Сән әлемі дегеніміз не?
-
Дизайнер дегеніміз кім?
-
Жаңа киім үлгілерін жасап, адамдарға ұсынушы
тұлға?
-
Неліктен киім үлгісін жасайтын адамдарды
сәнгерлер деп атайды?
-
Атақты сәнгер болу үшін не істеу
керек?
-
Киім кию мәдениеті деген не?
Тақырыбы мен мақсатын
анықтау.
-
Суреттер арқылы топқа бөлеміз.
І
топ. «Жастар» тобы
ІІ
топ. «Сәнгерлер» тобы
ІІІ
топ. «Дәстүршілер» тобы
|
АКТ
, ұяшықтар
Интербелсенді тақта
Суреттер
|
Ортасы
25 минут
10 мин
2 мин
5 мин
10 мин
|
1-тапсырма
«Өз сөзіңмен жаз» әдісі:
«Жарасымды киім үлгілері қандай болу керек?»
тақырыбында айтылуы мен жазылуында өзгешелігі бар сөздерді
қатыстыра отыра мәтін жазады.
Ұсынылатын сөздер:
Шұлық,
бөкебай,көйлек,күрте,костюм,капюшон,футболка.
ҚБ: Не
жақсы? Жақсы жұмыс деп айтуға болатынын айта аласыз
ба?
Сіз әрқашан бұдан әрі не істеу қажет/ не туралы
ойлау қажет екенін білесіз бе?
Сіз өз жұмысыңыздың «жақсы» екенін анықтай аласыз
ба?
2- тапсырма «Бинго» әдісі бойынша тез дұрыс жауабын
табады.
-
Отандық сәнгер –(Нұрқаділова
Құралай)
-
Шүберек –адам көркі (мақал)
-
Жарасымды киім қандай болғаны абзал?
(жайлы)
-
Жастар неге тән киінеді? (жас
ерекшелігіне)
-
Сәнді киімдерге түрлі не тағады?
(аксессуарлар)
-
Ұлттық ою-өрнек қай стильге тән
(фольклорлық)
-
Әр
адам өз қалауына қарай киінуді не деп
атайды?(талғам)
-
Киімді алғашында адамдар не үшін
киді?(қорғану)
-
Төзімділік қасиеті жақсы
киім(тозбайтын)
ҚБ: Сыныптастарды бағалау
Бағалау критерийлеріне сәйкес бір біріне жұмысы
үшін баға қояды.
Сергіту сәті: «Дефилле
көрсету»
3-тапсырма «Жоба әдісі» арқылы әр топ таныстырылым жасап
қорғайды
І
топ Жастар тобына
Қазіргі жастар сәні бойынша хабарламасын
ұсыныңыз, қорғайсыз.
ІІ топ. «Сәнгерлер» тобы
Әлем сәнгерлеріне ұлттық киімі нақышында сән
үлгілерін шығару жайында хат ұсыныңыз, қорғайсыз.
ІІІ топ. «Дәстүршілер»
тобы
ұлттық сән
үлгілерін насихаттап жарнама ұсыныңыз, қорғайсыз
Саралау:
Т.Д.- мәтін бойынша ауызекі сөйлейді
О.Д.- мәтін мазмұнына орай айтылуы мен жазылуында
өзгешелігі бар сөздерді қатыстырады.
Ж.Д.- хабарландыру, хат жазу, жарнама жасау рәсімделуі
мен құрылымын сақтайды,өмірмен байланыстырады.
Ойлау деңгейлері
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Қолдану
|
-Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен
құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып
жазады
|
- Ұсыныс үлгісі
арқылы жарнама, хат, хабарландыру
жасайды.
-Жасаған өнімдерін қорғау үшін постер
құрайды.
|
|
Ватман, маркер
Қима қағаздар
Тірек сөздер жазылған қима
қағаздар
|
Соңы
10 минут
|
4 тапсырма
«6
қалпақ»әдісі
жарасымды киім кигенде өзіңді қалай
сезінесің?
жарасымды киім қандай болады?
-
жарасымды киімді қалай
бейнелейсіз?
Жарасымды киімді бәрі киеді ме?
Жарасымды киімнің жағымсыз
жақтары?
Болашақта жарасымды киімдер қандай
болады?
Үй
жұмысы: Қазақстандық дизайнерлер
туралы мәлімет әкелу
|
6
қалпақ
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
•Т/Д.- стильдің ережесіне тірек сызба
ұсынамын
О/Д
– жанрлық ерекшеліктерін ажырату үшін кесте
ұсынамын
Ж/Д- шығармашылық жұмыс жасау үшін жоба үлгісін
ұсынамын
|
• Бағалау критериалды бағалау арқылы жүзеге
асты.
1-тапсырма
ҚБ: Не
жақсы? Жақсы жұмыс деп айтуға болатынын айта аласыз
ба?
Сіз
әрқашан бұдан әрі не істеу қажет/ не туралы ойлау қажет екенін
білесіз бе?
Сіз
өз жұмысыңыздың «жақсы» екенін анықтай аласыз ба?
2- тапсырма
ҚБ: Сыныптастарды бағалау
3-тапсырма
Ойлау деңгейлері
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Қолдану
|
Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен
құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып
жазады
|
Ұсыныс үлгісі
арқылы жарнама, хат, хабарландыру жасайды.
Жасаған өнімдерін қорғау үшін постер құрайды.
|
|
• Пәнаралық байланыс
Негізгі құндылық оқушылар бойында сұлулыққа,
сәнге, еңбекқорлықа,
адамгершілік қасиеттерге
тәрбиелеу
АКТ
сабақ барысында байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен
жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
1.
2
|