Тақырыбы:
|
Қос
сөздер.
|
Мақсаты:
|
Қос сөз туралы түсінік
беру, олардың сөзге үстейтін мағынасымен және жазылу ерекшелігімен
таныстыру.
|
Сілтеме:
|
Қазақ тілі 4-сынып
оқулығы, АКТ көздері, электронды оқулық, үлестірме
материалдар.
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Қос сөздердің жазылу
емлесін меңгереді.
|
Ақпарат көздері, қолданатын
материалдар:
|
Интербелсенді тақта,
электронды оқулықтар, тақырыпқа байланысты суреттер, слайд. А
форматтағы қағаздар, маркер, стикер, бағалау
парақшалары.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен
оқу.
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: Блум таксономиясы, ашық
сұрақтар,
АКТ-ны қолдану: презентация, электронды
оқулық.
Дарынды және талантты балаларды
анықтау:
Өзара бағалау және өзін өзі бағалау: Кері байланыс, шығу
парағы, Критерийлер бойынша
бағалау.
|
Негізгі дерек
көздері:
|
Мұғалімдерге арналған
нұсқаулық 2013 жыл, Қазақ тілі оқулығы, әдістемелік жұмыс, ЖОО-да
интербелсенді оқыту әдістемесі А.Әлімов
Алматы-2013.
|
Сабақтың
барысы:
|
Мұғалім әрекеті:
тапсырмалар
|
Оқушы
әрекеті:
|
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал
туғызу.
|
Оқушыларды сабаққа
дайындау.
Топқа бөлу(Есімі үнді
дауыссыздан басталатындар бір топ,қатаң мен ұяң бір
топ.)
|
Оқушылар ереже бойынша топқа
бөлінеді.
|
Білу
|
Біріккен сөз деген не? Үй
тапсырмасын бекіту.
Дидактикалық
тапсырма.
Күрделі сөздердің ішінен
біріккен сөздерді табу. Басқа сөздерді бөліп
алу.
|
Үй тапсырмасын
талдайды.
Күрделі сөздердің ішінен
біріккен сөздерден басқа сөздерді бөліп
алады.
|
Түсіну
Жаңа
түсінік.
|
Алдыңғы теріп жазған
сөздердің қалай жазылғанын
анықтауды.
Біріккен сөзден
айырмашлығы неде? Анықтайды. Біріккен сөз емес екенін қалай
анықтадыңдар?
Электронды оқулық арқылы қос сөздермен таныстыру. Ережемен
таныстырады.
Оқушылар өздері бөліп
алған сөздердің қос сөздер екеніне көз жеткізеді. Ережемен
танысады.
27- жаттығу.Өлеңді оқып
күрделі сөздерді табу. Қос сөз екендігін
дәлелдеу.
|
Қолдану
|
Жаттығу жұмыстары.
28-жаттығу. Берілген мақалдан қөс сөздерді теріп жазу. Жазылу
емлесін сақтай отырып жазу.
|
Сәйкестендіру.
|
Сәйкестендіру
стратегиясы
“Менің
бағытым”
1.Жыл
шашын
2.Жора
төмен
3.Жауын
мұны
4.Жоғары
ұят
5.Ар
жылы
6.Оны
жолдас
|
Сергіту
жаттығуы.
|
«Мен қазақын» сергіту
жаттығуын жасау.
|
Талдау. Мотивация Сатылау
кешенді талдау
|
29-ж. Қос сөздерді оқып
шығып, көшіріп жазу. Екі топқа сөздер бөлініп беріледі. Олар қос
сөзге Сатылай кешенді талдау
жасайды.
«Биік-биік»
сөзі
- Бұл күрделі сөз. Себебі, екі сөз бірігіп бір ғана
мағынаны білдіріп, бір ғана сұраққа жауап беріп
тұр.
-
Ол өздігінен сөз
тіркесі бола алмайды. Тек сөз тіркесінің сыңары бола
алады.
-
Бұл қос сөз. Себебі,
бір сөздің қайталауын арқылы жасалып тұр. Бұл сөз дефис арқылы
жазылып тұр.
Жасаған жұмыстарын
тақтаға шығып қорғайды.
|
Жинақтау
.
Жұмбақ
құрастыру.
|
30-ж. Қарамен жазылған
сөздерді қөс сөздерге айналдырып жазу. Өзіңе ұнаған сөзді қолданып
жұмбақ құрастырып көр.
Қар, биік, қуана,
жата.
|
Бағалау. Пікір
алмасу.
|
Бағдаршам әдісі арқылы екі
топқа бағалау парақшасы
таратылады.
Өө өте жақсы, жақсы
орташа
|
Қорытынды.
|
Үйге. 32-ж. Ереже
жаттау.
|
Кері байланысқа түседі.
Оқушылар өздеріне ұнаған немесе ұнамаған сәттерін стикер арқылы
білдіреді.
|
Бағалау.
|
Критерийлер бойынша
бағалау. Бағалау парақшасы жеке- жеке
таратылады.
Бағдаршам түстері
арқылы жасыл-5,сары- 4,қызыл-3 балл деп есептелініп жабыстыру
арқылы жүреді.
5 4 3 ұпай салады. Ұпайды
жинақтап отырып, сол күнгі бағаны
қояды.
Қорытынды
бағалау.
|