Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты 1-курс
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ашық сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 26.04.2021 ж. |
Педагогтің аты -жөні: Адилбеков С.Ж. |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Курсы: І |
Қатысқандар: 25 |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: |
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану; Зерттеу сұрағы: Қазақстан халқының демографиясына көші-қон саясаты қалай әсер етті? |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлығы: көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалана алады; |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Студенттердің басым бөлігі: Көші-қон саясатының демографиялық өзгеріске әсерін түсіне алады; |
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір студенттер: Көші-қон саясатының жүзеге асырылу деңгейіне өз ойын айта алады; |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу, түсіну, қолдану, талдау |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
оған көші –қон саясатының қалай әсер еткенін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалана отырып түсіндіре алады;
|
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин. 10 мин. 2 мин. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Топқа біріктіру:«Үштік» әдіс /студенттер отырған орындықтарының артына топ атауы жазылған стикер жапсырылып тұрады, сол арқылы топқа бөлінеді/ (Демография, диаспора, миграция) Топ ішінде жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Көрші» әдісі Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. ІІ. Өткен тақырыпқа шолу: «3 сөйлемдік эссе» әдісі арқылы студенттер 3 сөйлеммен жинақтап, нақты жауап береді.
Критерийлері: -Ұзақ және қысқа мерзімді себептерін көрсету; -Басқа ұлттардың қай кезеңде келгенін баяндау; -Қазақ халқының өмірі мен тұрмысы туралы баяндау; Деспкрипторлары; -Қоныс аудару саясатының себептерін анықтайды: -Басқа ұлттар қандай жағдаймен келгендігін түсіндіреді; -Қазақ халқының өмірі мен тұрмысына әсерін анықтайды; ІІІ.Сабақ тақырыбын болжамдауға арналған сурет 1. Педагог: Студенттерді сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады. Тақырыпты дәптерлеріне жазып алуды ұсынады. Бүгінгі сабақта қарастырылатын мәселелер бойынша әртүрлі дереккөздерінен алынған мәтіндерді тыңдайсыздар және салыстырасыздар.Өз ойларыңызды логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізуді үйренесіздер. Сөздік жұмысы Көші-қоны Атажұрт Мәжбүрлі Біржолата Қатынас Енді назарымызды ой түрткі сұрақтарына аударайық.
Осы сұрақтарға ойлана отырыңыздар, жауабын сабақ барысындағы ақпараттардан аласыздар. Студенттер тақтадан көрсетілген суретке қарап, болжам жасайды. 1 суретте - Қазақ елінің ата қонысынан көшу сәті бейнеленген. 2 суретте - Қандастарымыздың атажұрқа оралу сәті бейнеленген. 3 суретте - Өзге ұлт өкілдерінең өз еліне қоныс аудару сәті бейнеленген. |
Түрлі-түсті стикерлер Қазақстан тарихы З. А. Джандосова 23-27 б. https://e-history.kz/kz/chronology/event/44 Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. I-IIт. – Алматы: «Атамұра», 2010 ж. https://www.youtube.com/watch?v=yaw5iC56mHE ішкі- қон туралы |
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу және түсіну 10 мин.
Сабақ- тың ортасы Зерттеу және талдау 3 мин. |
Жаңа сабақты түсіндіру 1. Қазақстандағы көші-қон саясаты бойынша мәліметті студенттер келесі ақпараттан алады. Мәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді. Ескертпе: Педагог ҚР көші-қон заңнамасында 2020 жылдың 13 мамырдағы енгізілген өзгеріске сәйкес «оралман»сөзі «қандас»сөзімен алмастырылғанын ескерте кетеді. Заң халықтың көші-қоны саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді, көші-қон процестерінің құқықтық, экономикалық және әлеуметтік негіздерін айқындайды. «Мәтінмен жеке жұмыс»
Өзіңді тексер
Терминдерді сәйкестендіріңіз Қолданылған әдіс –тәсіл: «Сәйкестендіру тесті»
Тақтаға дұрыс жауап шығарылады
Дескриптор: сәйкестендіру кестесін толтыру арқылы студенттер 1.Сабақ тақырыбына қатысты терминдердің мағынасын түсінеді 2.Кестені сәйкестендіреді Қ.б «Плюс, минус, керемет» әдісімен жұптар бірін-бірі бағалайды |
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1100000477 ҚР «Халықтың көші-қоны туралы» Заңы, терминде Оқулық, дәптер, А – 4 форматын дағы қағаз, фломастер, түрлі – түсті қағаздар, стикерлер.
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1100000477 ҚР «Халықтың көші-қоны туралы» Заңы, «Қазақстан тарихы» оқулығы Хресто- матия
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1100000477
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану және талдау. 3 мин.
|
Картамен жұмыс. Ұжымдық жұмыс 1.Қазақ диаспорасы таралып, қоныстанған аумақты белгілеу 2.Қазақ ирреденттері қоныстанған аумақты 3.Репатрианттарды қазіргі кездегі заңнамаға сәйкес қай жерлерге қоныстандыру жүзеге асырылады? 4. ҚР ішкі көші-қонның негізгі бағыттары? Дескриптор: 1.Қазақ диаспорасы
таралып, қон Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |