Материалдар / Ашық сабақ "Қазақстандағы экологиялық апатты аймақтар" 11-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Қазақстандағы экологиялық апатты аймақтар" 11-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге көмек ретінде
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Желтоқсан 2017
2888
21 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ашық сабақ 11 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы экологиялық апатты аймақтары.

Сабақтың ұстанымы: «Ой-шексіз» «Қимыл -белсенді» «Нәтиже- кемел»

Сабақтың мақсаты.

Білімділік:Оқушылардың Қазақстандағы экологиялық апатты аймақтары туралы білімдерін тереңдетіп,таным белсенділіктерін арттыру.

Дамытушылық:Семей,Байқоңыр,Арал тағдыры-адам тағдырымен тікелей байланысты екендігін ұғындыру.Оқушыны шығармашылық ізденіске баулу.

Тәрбиелік :Қоршаған ортаны экологиялық жағынан таза бүлдірмей ұстауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес. Кіріктірілген сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Семей, Арал, Байқоңыр, Каспий суреттері. Төс белгі.
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс,сұрақ-жауап.

Пәнаралық байланыс биология, география,физика .

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.2 мин

1) Сәлемдесу.

2) Оқушыларды түгелдеу.

II.Сыныпты топқа бөлу, топбасшысын анықтау, бағалау парағын тарату.

ІІI. Психологиялық ахуал. «Жақсы сөз жарым ырыс» Бір-біріне тілек тілеу. 2 мин

ІV. Үй жұмысын тексеру. Ой қозғау. «Ыстық микрофон» 5 мин

Өткен тақырыпты тексеруге арналған сұрақтар.

1.Экология дегеніміз не және ол қандай мағананы білдіреді?
2.Экологиялық апат түрлері?

3.Төтенше жағдайларға қандай апаттар жатады және олар не себептен болады?
4.Төтенше жағдайлар туғызатын табиғат құбылыстарын атаңдар?
5. Төтенше жағдай туғызатын техногнедік себептердің сипаттамасы?

6.Экологиялық апаттардың зардаптары?

V. Бейнекөрініс. Жаңа сабақ :

1) Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

VI. Іздену. Постер қорғау. 6 мин дайндалуға 2минут қорғайды барлығы 12 мин.

І-топ. Семей экологиясы.

ІІ-топ. Байқоңыр экологиясы.

ІІІ-топ. Арал, Каспий экологиясы.

Топтардың жұмыстарын қорытындылау

VII.Сергіту сәті: «Галереяға саяхат» 3 мин

Берілген суреттерді 3 тілге аудару

VIII.Географиядан «жұптық жұмыс» Практикалық жұмыс. Картаға кескін түсіру. География пәні мұғалімі: Шынар 3 мин

IX. Дарынды балалармен зерттеу жұмысы: алдын –ала берілген зерттеу жұмыстары туралы қысқаша айтып кетсін. 5 мин

I .Сарыөлең ауылы: Ұларбек Дәннар

II. Күршім ауданы: Төлегетай Мейіргүл

III.Шығыс Қазақстан: Бекен Мейірбан

XI.Модельдеу арқылы физикалық есеп.

Физика пәні мұғалімі:Досжан 5мин



  1. Ra ядросының ыдырауы теңдеуі

U 2 рет







X II. Сабақты бекіту. Сәйкестендіру тесті.3 мин

1.Семей өңіріндегі атом қаруын сынаудың орталығы.


A. 2,6 млн.


2.Қазақстанда қанша мутагенез ауруы есепте?

B. Курчатов


3.Қазақ даласында шамамен қанша ядролық полигон болды?


C. Семей, Арал, Байқоныр.



4. Экологиялық апатты аймақтар.


D.19млн. гр. жер 40ж


5. Дүниежүзіне танымал ядролық сынақтың орталығы.

E. Капустин.Яр. Лобнор.




XIII. Қорытындау.

«Қазақстан -2030» Бағдарламасында Елбасы Н.Ә. Назарбаев «2030 жылы Қазақстан мөлдір сулы, жасыл желекті, ауасы таза аймаққа айналады. Өндіріс қалдықтары мен радиация бұдан былай біздің үйіміз бен бақтарымызға енбейтін болады. Біздің балалар кінәратсыз толыққанды өмір сүретін болады», -деп атап көрсеткен еді. Қазіргі таңда экология өзекті мәселеге айналып отыр. Қоршаған ортаны қорғау-әрбір адамның төл міндеті.Сонымен қазіргі таңда Қазақстан «жасыл» экономикаға нақты қадамдар жасалуда-жел энергетикасы, энергия үнемдеу.өндірістік және тұрмыстық қалдықтарды тазарту туралы заң қабылданды. Астанада ЭКСПО-2017 бүкіл әлемдік көрмесі өтеді. Біздің әрқайсымыз қоршаған ортаны қорғауға өз үлесімізді қоса аламыз.Дегенмен біздің сыныпта Ақберен байқауынан грант иегері Өрлеубек Ерсінбектің өзі шығарған өлеңін тыңадайық.





«Үш сауалға жауап» әдісі арқылы кері байланыс. 2 мин



X ІV. Оқушыларды бағалау.2 мин

XV.Үй тапсырмасын беру. Параграф 62 оқу. 1 мин.

Эссе жазу. «Эколог болсам...»











1-топ Семей тобының тапсырмалары:

  1. Семей ядролық полигоны туралы мәлімет беріңдер.

  2. Семей ядролық полигонының зардаптары.

  3. Полигонның жабылуы.













2-топ Арал тобының тапсырмалары:

  1. Арал теңізінің экологиялық жағдайы.

  2. Каспий теңізінің экологиялық жағдайы.

  3. Тіршілікке әкелген залалы.









3-топ Байқоңыр тобының тапсырмалары:

  1. Байқоңырдың ашылу тарихы.

  2. Байқоңырдың экологиялық жағдайы.

  3. Ғарыш айлағынан халықтың шеккен зардабы.























































Сәйкестендіру тесті.



1.Семей өңіріндегі атом қаруын сынаудың орталығы.


A. 2,6 млн.


2.Қазақстанда қанша мутагенез ауруы есепте?

B. Курчатов


3.Қазақ даласында шамамен қанша ядролық полигон болды?


C. Семей, Арал, Байқоныр.



4. Экологиялық апатты аймақтар.


D.19 млн. гр. жер 40ж


5. Дүниежүзіне танымал ядролық сынақтың орталығы.


E. Капустин.Яр. Лобнор.






Сәйкестендіру тесті.



1.Семей өңіріндегі атом қаруын сынаудың орталығы.


A. 2,6 млн.


2.Қазақстанда қанша мутагенез ауруы есепте?

B. Курчатов


3.Қазақ даласында шамамен қанша ядролық полигон болды?


C. Семей, Арал, Байқоныр.



4. Экологиялық апатты аймақтар.


D.19 млн. гр. жер 40ж


5. Дүниежүзіне танымал ядролық сынақтың орталығы.


E. Капустин.Яр. Лобнор.








































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!