Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мектеп: « Аймақ негізгі мектебі»
КММ
Күні: 14.05.2020ж
Мұғалімнің аты-жөні: Токсанбаев А. А.
Сыны: 9 Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қазақстанның дәстүрлі тоқыма
өнері.Қазақ кілемдері.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
9.1.2.1.-Өнер туындыларының
тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді
жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып,салыстырмалы
талдауды жасау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Қазақстанның
дәстүрлі тоқыма өнерінің туындыларының тарихи және мәдени
шығармаларын жүйелеу,материалдар мен стильдерді салыстырып
талдау.
|
Жетістік
критерийлері
|
1.Қазақстанның жәстүрлі тоқыма
өнерінің туындыларының тарихы мен мәдениетін
білу.
2.Шығармаларындағы
қолданылатын материалда
мен стильдерді
анықтау.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады.
-Қазақстанның дәстүрлі тоқыма
өнерінің туындыларын тоқымалық техникадағы басқа да мәдениет
бұйымдарымен салыстыру және талдау.
Пәндік сөздік қор/Пәндік
лексика және терминология
Кілем,тоқыма
өнері,технология
|
Құндылықтарды
дарыту
|
« Мәнгілік ел»Жалпыға бірдей
еңбек қоғамы.
1.Қазақстанның тәуелсіздігі
және Астана
2.Қоғамымыздағы ұлттық
бірлік,бейбітшілік пен келісім.
3.Зайырлы қоғам және жоғары
руханият.
4.Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық
өсу
5.Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы.
6.Тарихтың,мәдениет пен
тілдің біртұтастығы.
7.Ұлттық қауыпсыздық және
еліміздің бүкіләлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан
қатысуы-мемлекетіміздің белсенді,теңдестірілген,сындарлы және
жауапты ішкі саясатының басты мәні
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тарих,информатика,
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интерактивті тақтаны
қолдану.Тақырып бойынша ғаламтор желісін
пайдалану.
|
Бастапқы
білім
|
|
Алдыңғы
білім
|
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
мин
5мин
|
«Заряд алу» әдісі арқылы
сыныпта психологиялық ахуал туғызу.
Сыныпты «Суреттерді құрастыру»
әдісі бойынша топқа бөлу.
Тақырыпты ашу мақсатында
оқушыларға бейнежазба көрсету.
«5-сұрақ» әдісі арқылы оқушылар
сабақтың тақырыбын ашады
1.Бейне роликтен не
көрдініздер?
2.Жалпы дәстүрлі тоқыма өнрін
қалай жасайды екен?
3.Бұл көп уақытты талап етеді
ме?
4.Өрнектер қалай
түседі?
5.Қандай құралдарды
қалданады?
|
Суреттер
Sadaqtar.kz
Shymkenttv.kz
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
15
мин
6
мин
|
1-тапсырма . Топттық
жұмыс
«Менің есімімнің
тарихы».әдісін қолдану арқылы
«Мәнгілік ел» 6-шы
құндылығы:
«Тарихтың, мәдениет пен тілдің
бір тұтастығы». Осы құндылыққа сүйене отыра оқушылар Қазақстаннаң
дәстүрлі тоқыма өнерінің тарихы мен мәдениетіне призентация
жасайды.
Қорғайды.
ҚБ
«Бағдаршам» әдісі бойыша
оқушылар бірін-бірі бағалайды.
Кері байланыс «
оқушы-оқушы»
2-тапсырма. Жұпттық
жұмыс «INSERT » әдісі бойынша түртіп
алу жүйесімен мәлімет жинайды,саралайды,
бағалайды.
БО:Қазақ кілемдерінің түрлерін
білу
ББ:Қазақ кілемдерінің
құрал-жабдықтарын анықтау.
КО:Стильдерді
талдау
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы
оқушылар бір-бірін бағалайды.
Кері байланыс: «Мұғалім
–оқушы»
3-тапсырма: «Ыстық орындық әдісі бойынша
оқушылардың сұрақ қою дағдысы қалыптасады және сұрақ қою арқылы
өзара ашық пікірлеседі.
1.Ұлттық тоқыма өнерінің басты
ерекшелігі
2.Қандай материалдар
қолданады
3.Қазіргі таңда
қолданылуы
ҚБ: Смайлик арқылы
бағалау
Кері байланыс:
«Оқушы-оқушы»
|
АКТ
|
Сабақтың
соңы
2
мин
|
Бағалау
критертйлері:
-Қазақстанның дәстүрлі тоқыма
өнерінің тарихы мен мәдениетін білу.
Дескрипторлар:
-
Қазақстаннаң дәстүрлі тоқыма
өнерінің тарихы мен мәдениетін таниды.
-
Қазақ кілемдерінің түрлер мен
құрал-жабдықтарын анықтайды
-
Таныстырылым жасауда АКТ-ны
қолданады.
Рефлексия
Кері
байланыс
«Тілек ағашы» оқушылар өз
тілектерімен мен ұсыныстарын тілек ағашына
жапсырады.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруд іжоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау - сабақтың кез келген
бөлімінде қолданылады тапсырма беруге оқушыларды өзімнің бақылауым
бойынша қабылеті төмен балалармен белсенді балаларды қосып
отырғызуға тырысамын
|
Сабақта оқушылардың ақпаратты
қаншалықты түсінгенің,ең бірінші зерттеу бойынша оқушылар жалпы
тоқыма өнерінің шығу тарихын,зерттеп топ бойынша бір-бірінің
ақпараттарын тыңдап бағалайды.
|
Әр сабақта оқушыларды
қауіпсіздік ережесімен таныстырылып және оның сақтауын
қадағалаймын
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Оқушыларға сабақты
жан-жақты түсіндіру
2: Оқушыларға бағыт- бағдар
бере отырып шығармашылықта ізденісте
болу.
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: оқу шеберханасын
материалдық базасымен қамтамасыз ету
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу қажет?
1:
2:
|