Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы:. Қазақтың ұлттық киімін әшекейлеуде бисерді қолдану |
Мұғалімнің аты- жөні:. Күні: |
|||||||
|
Сынып: 9-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары : |
Білімділік мақсаты: Қазақтың ұлттық киіміндегі ою-өрнек түрлерімен танысады. Қазақтың ұлттық киіміндері жайлы мағұлматтар алады. |
|||||||
|
Дамытушылық мақсаты: Жеке жұмыс орындау кезінде өзін-өзі дамыту және жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс істеу барысында өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдайды, құрметпен қарайды, өз ойын сынып алдында қорғай білу құндылықтарын дамытады. |
||||||||
|
||||||||
|
Тілдік мақсаты: |
Моншақ – бисер – beads, ұлттық киім - national costumes - национальные костюмы |
|||||||
|
Ресурстар: |
Қазақтың ұлттық киім үлгілері,фотосуреттер; оқушылардың үздік орындаған жұмыс үлгілері; ою -өрнек түрлері, кітаптар. |
|||||||
|
Пән. байланыс: |
Бейнелеу өнері, тарих, сызу |
|||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Берілетін тапсырмалар |
Қолданатын әдіс -тәсілдер |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру. 2 мин Жаңа сабақ 7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау). Өткен сабақты еске түсіру. «Алқа ойыны » арқылы сұраққа-жауап береді.
Қандай бұйымдарды бисермен кестелейді? Үйден жасап келген бисермен жұмыстарына көрме ұйымдастырамын. Кіріспе. Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақтың ұлттық киімін әшекейлеу». Қол өнерінің бір түрі –сәндік қолданбалы өнер. Бұл өнерде халық қолданатын заттарды – ыдысты, киімді, киізден жасалған бұйымдарды, жиһазды әдемілеуге, әшекейлеуге тырысқан. Қазақтың ұлттық киім –кешектеріне келсек, оның да ұлттық өзгешеліктері бар. Киімдерді алдымен көшіп –қонуға арнап тіккен. Ұлттық киімдер екі бағытта тігілген - әйел адам және ер адам киімдері. Біз киімдердің бір қатар түрлеріне тоқталамыз. Бисермен кестелеп әшекейлейді. Оқушыларды түстер арқылы бөлемін. Сары түс «Түймедақ тобына», Қызыл түс «Қызғалдақ тобына», күлгін түсті «Бәйшешек тобына» барып отырады. Оқушылар енді кір жайылып тұрғанын көріп отырсыңдар. Әр бір киімде ақпараттар жазылған. Түймедақ тобына Қазақтың ұлттық ер адамның киімдері, қызғалдақ тобына қазақтың ұлттық әйел адамдның киімдерін, бәйшешек тобына қазақтың ұлттық әйел адамдарға арналған бас киімдері туралы ақпартты іздеп тауып ватманға (жазып, сызып) қорғайды. |
1. Сұрақтарға жауап берді 2.Өмірден мысал көрсетті 4. Көрме ұйымдастырамын. 1. Өз ойын ашық жеткізе білді 2. Толық мәлімет берді 3.Өмірден байланыстыра алды 4. Түстер арқылы топқа бөлемін. 5. «кір жаю» әдісін қолданамын. |
||||||
|
Сарамандық кезеңі 25 мин |
Оқушылар енді сарамандық кезеңнінде сәукелені безендіреміз. Сәукелені технологиялық карта арқылы безендіреміз. Жұмысты бастамыс бұрын қаіпсіздік техникалық ережелерімен танысып алайық. Қиналып отырған оқушыларға көмектесіп отырамын. |
|
||||||
|
Сабақты бекіту 5 минут |
Бәрекелді, жарайсыңдар. Сабағымыз аяқталып қалды, бүгінгі сабақта алған әсерлерінді мен таратып берген ұялы телефонның экранына жазып, маған смс арқылы әкеп бересіңдер. |
Рефлексия. «Смс» әдісін қолданамын. |
||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
Үйге тапсырма «Қазақтың ұлттық киімдері» тақырыбына презентация, реферат туып келу. |
|||||||
|
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақтың ұлттық киімін әшекейлеуде бисерді қолдану"
Ашық сабақ "Қазақтың ұлттық киімін әшекейлеуде бисерді қолдану"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақтың тақырыбы:. Қазақтың ұлттық киімін әшекейлеуде бисерді қолдану |
Мұғалімнің аты- жөні:. Күні: |
|||||||
|
Сынып: 9-сынып |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары : |
Білімділік мақсаты: Қазақтың ұлттық киіміндегі ою-өрнек түрлерімен танысады. Қазақтың ұлттық киіміндері жайлы мағұлматтар алады. |
|||||||
|
Дамытушылық мақсаты: Жеке жұмыс орындау кезінде өзін-өзі дамыту және жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс істеу барысында өзгелердің жауабын көңіл бөліп оларды талдайды, құрметпен қарайды, өз ойын сынып алдында қорғай білу құндылықтарын дамытады. |
||||||||
|
||||||||
|
Тілдік мақсаты: |
Моншақ – бисер – beads, ұлттық киім - national costumes - национальные костюмы |
|||||||
|
Ресурстар: |
Қазақтың ұлттық киім үлгілері,фотосуреттер; оқушылардың үздік орындаған жұмыс үлгілері; ою -өрнек түрлері, кітаптар. |
|||||||
|
Пән. байланыс: |
Бейнелеу өнері, тарих, сызу |
|||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Берілетін тапсырмалар |
Қолданатын әдіс -тәсілдер |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру. 2 мин Жаңа сабақ 7 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын, сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау). Өткен сабақты еске түсіру. «Алқа ойыны » арқылы сұраққа-жауап береді.
Қандай бұйымдарды бисермен кестелейді? Үйден жасап келген бисермен жұмыстарына көрме ұйымдастырамын. Кіріспе. Сәлеметсіздер ме, балалар! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қазақтың ұлттық киімін әшекейлеу». Қол өнерінің бір түрі –сәндік қолданбалы өнер. Бұл өнерде халық қолданатын заттарды – ыдысты, киімді, киізден жасалған бұйымдарды, жиһазды әдемілеуге, әшекейлеуге тырысқан. Қазақтың ұлттық киім –кешектеріне келсек, оның да ұлттық өзгешеліктері бар. Киімдерді алдымен көшіп –қонуға арнап тіккен. Ұлттық киімдер екі бағытта тігілген - әйел адам және ер адам киімдері. Біз киімдердің бір қатар түрлеріне тоқталамыз. Бисермен кестелеп әшекейлейді. Оқушыларды түстер арқылы бөлемін. Сары түс «Түймедақ тобына», Қызыл түс «Қызғалдақ тобына», күлгін түсті «Бәйшешек тобына» барып отырады. Оқушылар енді кір жайылып тұрғанын көріп отырсыңдар. Әр бір киімде ақпараттар жазылған. Түймедақ тобына Қазақтың ұлттық ер адамның киімдері, қызғалдақ тобына қазақтың ұлттық әйел адамдның киімдерін, бәйшешек тобына қазақтың ұлттық әйел адамдарға арналған бас киімдері туралы ақпартты іздеп тауып ватманға (жазып, сызып) қорғайды. |
1. Сұрақтарға жауап берді 2.Өмірден мысал көрсетті 4. Көрме ұйымдастырамын. 1. Өз ойын ашық жеткізе білді 2. Толық мәлімет берді 3.Өмірден байланыстыра алды 4. Түстер арқылы топқа бөлемін. 5. «кір жаю» әдісін қолданамын. |
||||||
|
Сарамандық кезеңі 25 мин |
Оқушылар енді сарамандық кезеңнінде сәукелені безендіреміз. Сәукелені технологиялық карта арқылы безендіреміз. Жұмысты бастамыс бұрын қаіпсіздік техникалық ережелерімен танысып алайық. Қиналып отырған оқушыларға көмектесіп отырамын. |
|
||||||
|
Сабақты бекіту 5 минут |
Бәрекелді, жарайсыңдар. Сабағымыз аяқталып қалды, бүгінгі сабақта алған әсерлерінді мен таратып берген ұялы телефонның экранына жазып, маған смс арқылы әкеп бересіңдер. |
Рефлексия. «Смс» әдісін қолданамын. |
||||||
|
Үйге тапсырма 1 минут |
Үйге тапсырма «Қазақтың ұлттық киімдері» тақырыбына презентация, реферат туып келу. |
|||||||
|
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз













