Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Қедимий Қазақстан адәмлириниң антропологиялик түр-шәкли(ташқи қияпити) 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін--------------------------
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4С Ежелгі Қазақстан тарихына шолу. |
Мектеп: №156 ЖББМ |
|||||||||||||||||||
Күні: 05.04.2021ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Зайтова Рабиям Аюпжановна |
|||||||||||||||||||
Сынып: 5 «р» сынып |
Қатысқандар саны: 14
Қатыспағандар саны: 0 |
|
||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Ежелгі заман адамдарының тұрпаты қандай болды? (2 сағат) |
|||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
тайпалардың нәсілдік ерекшеліктерін ажырату |
|||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
тайпаларды нәсілдік ерекшеліктеріне қарай ажырату |
|||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: |
аралас |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
|
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Бұл сабақ тілдік дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді:
|
|||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Өткен тарихымызға құрметпен қарау, отан сүйгіштік. |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарих, биология. |
|||||||||||||||||||
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер |
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Біздің анықтағанымыз... Қорытындысында... Біздің тобымыздың ойынша.... Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Ең басты өзгерістер / жетістіктер болды… |
|||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация және видеоматериал көрсету . |
|||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Қазақстан жерінде сақтар, ғұндар, қаңлылр,қола дәуірде өмір сүрген андрондықтар біледі. |
|||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
10 минут |
Үй тапсырмасын «Сұрақтар әлемінде» әдісі арқылы сұрау. 6 ұяшықта сұрақтар жасырынған. Бірінен кейін бірі ашылады. Оқушылар жауап береді. Оқушылармен амандасу. Оқу мақсатын және бағалау критерийлерімен таныстыру. «Миға шабуыл» жасау арқылы, - бейнебаяндағы көрсетілген мүсіндерден нені аңғаруға болады? қандай әсер береді? не ойладыңыз? оқушылардан сұрау «Антропология» ғылымың нені зерттейтінін айтып өту. |
Презентация. Скифы и саки. Антропологические реконструкции com/watch?v= VL1gxyl4cHg |
||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
І. Талдау Оқушыларға қола дәуірінің, темір дәуірінің сақ, үйсін, ғұн тайпалар өкілдерінің суреттерін салыстырып, бет пішіндердегі ұқсастық пен айырмашылықты ВЕНН әдісі арқылы анықтауға тапсырма беру. Бағалау критерийлері:
Дескриптор.
Зерттеу. (жеке жұмыс) Оқушыларға қола дәуірінің, темір дәуірінің сақ, үйсін, ғұн тайпалар өкілдерінің нәсілдік белгілері туралы мәтін ұсынамын. Қола дәуіріндегі еуропеоидтық нәсілден темір дәуіріндегі тайпалардың біртіндеп өзгеруін төмендегі салыстырмалы кестеге жазып шығады.
Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
Керібайланыс, «БББ» кестесімен қорытындылау |
Қосымша -1 |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 минут 10 минут
10 минут |
Жаңа сабақ. Б/Т Сұрақ: "Неліктен Қазақстанда өмір сүрген тайпалардың бет әлпеті әртүрлі болды?" сұрағына алдын ала дайындалған себептер жазылған карточкаларды таратып, себептердің ішінен негізгі екі себептерін анықтайды. Себептері:
Бағалау критерийлері:
Дескриптор:
Синтез. (жеке жұмыс) Алған білімдерін пайдаланып, тайпалардың нәсілдік ерекшеліктерді анықтау. Моңғолоидтық нәсіл Еуропоидтық нәсіл Дескриптор:
Еуропоидтық нәсіл ерекшеліктерін анықтайды. Бағалау. Эссе жазу «Қазақстандағы тайпалардың антропологиялық ерекшеліктері қандай болды?» Дескриптор. -эссе құрылымын біледі; -35-50 cөз жазады; -тақырып ойын аша алады. |
Қосымша-2 |
||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытынды. Сабақ бойынша рефлексия. Светофор әдісі. Қызыл түс – мүлдем түсініксіз. Сары түс – тағы да қайталау керек Жасыл түс – барлығын түсіндім. Бәрі жақсы. |
|
||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз 770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |