ҚМЖ
Бөлім:
|
10-бөлім: Ғылыми
фантастика
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Сураган
А.
|
Күні:
|
29.04.2024
|
Сынып:
7-сынып
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Қиял-ғажайыптар
әлемі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
7.1.5.1 проблемалық
сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді
жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру,
талқылау;
7.4.4.5 оқшау сөздердің
қызметін түсіну, ажырата
білу
|
Сабақтың
мақсаты
|
проблемалық сұрақтарға
тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз
жауабын өзгенің жауабымен салыстыру,
талқылайды;
оқшау сөздердің қызметін
түсіну, ажырата біледі
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
5
мин
3
мин
|
Ұйымдастыру
Сәлемдесу,
түгендеу
Психологиялық
ахуал.
«Қаламдар» әдісі арқылы оқушыларды
бірлесе жұмыс істеуге
үйрету.
Үй тапсырмасын тексеру:
«Мина алаңы»
|
Амандасады.
Оқушылар ортаға шығып,
тапсырманы орындайды.
|
Ынталандыру сөздерін қолдану
«жақсы», «жарайсың», «өте
жақсы
|
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Мәтін алды
тапсырма. «Миға
шабуыл» әдісі арқылы тақырыпқа
шыққызу.
|
1-тапсырма: Берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Жетекші
сұрақтар:
-
Қиял дегеніміз
не?
-
Қиялда шек бар
ма?
Дескриптор:
|
«Шапалақ» әдісі
|
|
Сабақтың
ортасы
10
мин
|
Тыңдалым. Мәтінмен
жұмыс.
|
2-тапсырма: Мәтінді мұқият тыңдап, негізгі
ойын анықтаңыз. Берілген жолдарда автор сол кезеңнің қандай
мәселелерін көтереді? Сызбаны толтырып, жазғаныңызға сүйеніп
баяндаңыз.
Дескриптор
|
«Басбармақ» әдісі
|
|
5
мин
|
Жазылым. Оқшау сөздердің түрін
ажыратқызу.
|
3-тапсырма. Өлең жолдарын оқыңыз.
Оқшау сөздердің түрін айқындап
жазыңыз.
-
Қаратпа
сөз
|
Қыстырма
сөз
|
Одағай
|
|
|
|
Дескриптор
-
Өлеңді мұқият
оқиды
-
Қаратпа сөзді табады
-
Қыстырма сөзді табады
-
Одағай сөзді
табады
|
«Шапалақ»
әдісі
|
|
12 мин
|
Жазылым.
Сәйкестендіру.
|
4-тапсырма.
Мағынасы бойынша
сәйкестендір.
Дескриптор:
|
Өзін-өзі
бағалау
|
|
Сабақтың
соңы
6 мин
|
«Cұрақ жауап» әдісі арқылы сабақты
қорытындылату.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
Дескриптор:
|
Ынталандыру сөздерін
қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте
жақсы
|
|
Рефлексия
2 мин
|
«Білім
қоржыны» әдісі арқылы кері байланыс
жасатқызу.
|
Оқушылар стикерлерді
жабыстырады
|
|
|
Бал ашамын деп бәлеге
қалған…
Дастарқан басында соғыс
жайында әңгіме қозғалды. Әркім әртүрлі естіген оқиғаларын айтып
жатты. Кенет төрде отырған бір
ақсақал:
– Мен сендерге бір әңгіме
айтайын, – деді. Бәріміз әлгі кісіге қарап елең еттік. – Бұл өзі
бұрын-соңды айта қоймаған сырым еді, – деп жалғады ол сөзін. –
Қазір соғыстың аяқталғанына да пәленбай жыл өтті ғой. Сондықтан
бізді ешкім тергеп, қудалай қоймас…
…Бұрынғы Ворошилов колхозынан
бес жігіт бірге әскерге аттандық. Алдымен ауданға, сонан соң
облысқа апарды. Облыс орталығынан эшелонға отырғызып батыс жаққа
алып бара жатты. Бүгінгідей бөлек-бөлек жатар орны бар вагон
қайда?! Кинода көрсетіп жүргендей ағаш вагон. Пойыз да жай жүреді.
Әр станцияға тоқтап, су аламыз. Берген тамағын талғажау қыламыз.
Екі-үш күннен кейін пойыздан кісі жалығады екен. Арамызда бізден
ересектеу, әр нәрседен хабары бар, қағылез Әбдібек деген жігіт
болды. Ішіміз пысқаны сондай бір кезде әлгі
Әбдібекке:
– Сен бал ашшы, совет жеңе ме
екен, неміс жеңе ме екен? – дедік. Әбдібек құмалақты шашып кеп
жіберіп:
– Жаудың беті қатты. Күші басым.
Біздің жеңуіміз қиын болады-ау! –
деді.
Кешке бәрімізді вагон-штабқа
шақырды. Болған оқиғаны айна-қатесіз біреу жеткізіпті. «Мұны
сендерге кім үйретті? Неге совет әскерінің жеңетініне күдік
келтіресіңдер? Араларыңда жаудың тыңшысы бар шығар?» - деп, ал
тергеудің астына алсын келіп. Орысша да жөнді білмейміз ғой.
Сұрақтың бірін түсінсек бірін түсінбейміз. «Солай құмалақ
аштырғанымыз рас», - деп мойындаудан басқа амал қалмады. Содан не
керек, «Совет елінің неміс фашистерін жеңетініне күмән келтіріп,
жауынгерлердің арасына іріткі салып жүр», - деген айып тағып,
Әбдібекті вагоннан түсіріп алып қалды. Қалғандарымыз да майданға
жеткенше көзге түрткі болып, қатаң бақылауға алындық. Артынан
естідік, Әбдібек байғұсты әскери трибуналдың үкімімен соттап
жіберіпті. Сол күйі қайтпады.
3-тапсырма. Оқшау сөздердің түрін
айқындап жаз.
-
Қаратпа
сөз
|
Қыстырма
сөз
|
Одағай
|
|
|
|
Жігіттер, ертең сынақ
болады.
Ойпырмай, тура ғой, байқашы
алды-артына!
Ұялма, балам, жоғары
шық.
Меніңше, сенің айтқаның
дұрыс.
Қазақтың даласы, шіркін, кең
байтақ қой!
Әрине, оның айтқаны
дұрыс.
Тәйт, қалжыңды
қой.
Кім біледі, Сен көпір,
Баяндыдан сендің бе?
Астапыралла, зәремді ұшырдың
ғой қай-қайдагыны айтып.
Ой, байғұс
бала-ай!
Шындығында, Абайдың айтқаны
айдай анық келді ғой.
Қап, оны кеше сұрау керек еді.
Пай-Пай!
Сен үшін жанымда беруге
дайынмын, кербезім!