Бөлім
|
Бөлім 3.
Физикалық география 3.3 Гидросфера
|
Педагогтың аты-жөні
|
Шүкірхан
Л.Е
|
Күні
|
29.11.2021
|
Сынып:8
|
Қатысушылар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Құрлық суларының
түрлері мен қалыптасуы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.3.1 -құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Оқушылар құрлық
суларының шығу тегін біледі.
Басым
бөлігі: құрлық суларының
(өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты сулары)
пайда болу және қалыптасу факторларын зерттейді
Кейбір
оқушылар: құрлық суларының
шаруашылық маңыздылығына зерттеу жұмысын жүргізе алады.
|
Бағалау критерииі
|
Білу және
түсіну
Құрлық суларының
негізгі түрлерінің (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы,
жер асты сулары), маңыздылығын түсіну. құрлық
суларының түрлерін біледі; практикалық маңыздылығын түсіндіреді;
пайда болуы мен қалыптастыру факторларын зерттейді;
Қолдану
Құрлық суларын зерттеуге берілген ресурстармен
жұмыс ұйымдастыра алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар істей алады:
Құрлық суларының түрлерін анықтайды, құрлық
суларының шығу тегін анықтап ауызша, жазбаша сипаттайды.
Пәнге тән лексика мен терминология:
Өзен, көл,жерасты
сулары,батпақ,мұздық
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
Құрлық суларына жатады:.......
Шығу
тегіне байланысты............бөлінеді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сабақ барысында, мұғалім және оқушы бір-бірін
тыңдайды және сыйлайды. Оқушылар өзара бағалау кезінде әділ
бағалауды үйренеді.
Топтық жұмысты орындау барысында өзара байланысқа түсе
отырып берілген сұрақтардың жауабын табады және сабақ барысында
қабілеті орташа оқушыларды қолдауға мүмкіндік береді.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Құрлық суларының шығу тегін анықтау үшін геология ғылымымен
байланыстырады.
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар 7 сыныпта құрлық суларының негізгі ерекшеліктерін
біледі, олардың ерекшелігі туралы білімдерін еске
түсіреді.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
Кезеңі
Қызығушылықты
ояту
5-10мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылармен амандасып
бүгінгі сабаққа назарларын аудару.
Еске түсіру. «Құрлық суларына не
жатады?»
Анықтамалармен жұмыс.
Сұрақ-жауап
1.Жердің сыртын неше қабық қоршап
тұр?
2.Гидросфера жердің қандай қабығы?
3.Гидросфераның құрамына қандай сулар
кіреді?
4.Гидросфераның ең көп бөлігін қандай сулар алып
жатыр?
5.Неше мұхит
бар?
қарастыра аламыз?
Мұғалім
оқушылардың жауаптарын нақтылайды.
Оқушыларға видео бойынша құрлық суларының қалай қалыптасуы
туралы материалдар беріледі.
|
Сұрақ жауап орындайды.
Видео арқылы
жаңа тақырыппен танысады.
|
Қалыптастырушы
бағалау
Кері байланыс
|
слайд Жер асты
сулары
https://www.bilimland.kz/kk/home#lesson=14031
|
Сабақтың
ортасы
Жаңа сабақ
10-20 мин
|
Жаңа
сабаққа кіру. Оқушылар алдын ала берілген қозғалыс парағы
арқылы топқа топталады.
Топтық
жұмыс:Қалыптастырушы жұмыс
Ой талқы: Құрлық сулары қалай
қалыптасады?
Оқушыларға видео бойынша және сурет , дайын мәтін беріледі.
Олар ресурстар арқылы құрлық суларының қалай қалыптасуы туралы
материалдар беріледі.
|
Оқушылар алдын ала берілген қозғалыс
парағы арқылы топқа отырады
Оқушыларды топқа біріктіріп құрлық суларының қалыптасуына
жұмыс жасайды.
|
Қалыптастырушы
бағалау
Кері байланыс
|
Слайд
мәтін
|
Сабақ
ортасы.
20-30 мин.
|
Топтық жұмыс. ТОПТАРҒА БӨЛІНУ
1-топ –көлдер
2-топ – өзендер
3-топ – мұздықтар
4-топ – жерасты сулары.
Тапсырма: Құрлық сулары қалай қалыптасады? Зерттеу жұмысын
жүргізу.
|
Оқушылар 1 топ-өзеннің қалыптасуы және бөліктері
және таралған жері
анықтайды
Сызбаны топ алдында түсіндіру.
|
Дескриптор:
-
Қалыптасу жолы:
-
Құрылысы
-
Таралу аймағы
«Бір- бірін бағалау» критерий бойынша 10 балл
|
Жер шарындағы өзендер
|
30-35
мин
Бекіту
|
Сұрақтарға жауап бер:
-
Әлемдегі ең терең көл.
-
Әлемдегі ең ұзын өзен.
3. Әлемдегі мұздықтардың ең көп тараған
арал
4. Суының бір бөлігі тұщы, бір бөлігі тұзды
болатын жалғыз көл.
5. Солтүстік Америкадағы Ұлы көлдер жүйесіне
кіретін 5 көл.
6. Қырғызстанда туризм дамыған ірі
көл.
7. Қазақстанның ең ірі өзені.
8. Қытай жерінен ағып өтетін қос
өзен.
9. Қазақстандағы ең ірі көл
10. Әлемдегі ең суы мол өзен.
|
|
|
|
35-43мин
Кері
байланыс
|
«3+2+1»
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды
ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2
аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет
|
Оқушылар кері байланыс кестесін толтырады.
|
Мұғалімнің кері байланысы
|
Карточкалар
|
43-45
мин
Бағалау
Үй
жұмысы
|
Үй тапсырмасы:
Құрлық суларының қалыптасуын оқу.
|
|
|
|