Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
6.2A Х
– XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы
мемлекеттер
|
Мектеп: № 13 орта
мектеп
|
Күні:
28.11.2018ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Илешова Д.Ш
|
Сынып: 6
А
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Қыпшақ
хандығы
|
Зерттеу
сұрағы
|
Не себепті Еуразия даласы
«Дешті Қыпшақ» деп аталды?
|
Сабақтың
түрі
|
Жаңа білімді
игеру сабағы
|
Сабақ
мақсаттары
|
Қыпшақтардың Еуразия тарихындағы
орнын анықтап, көрші
елдермен қарым-қатынасын талдау,
қыпшақтардың қазақ халқының ата-тегі екендігін
дәлелдеу
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
саяси үдерістерді
түсіндіру;
-
қыпшақтардың Еуразия
тарихындағы орнын анықтау
-
көшпелілердің әскери
өнері жетістіктерін талдау
-
тарихи
оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «Ұлы Дала»
ұғымын қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
Қыпшақтардың Шығыс Еуропа, Кіші Азия, Кавказ, Орта Азия
елдерімен қарым-қатынасы туралы мәліметті мәтіннен алып,
қыпшақтардың әскери және дипломатиялық өнері жоғары
болғанын талдайды; Қыпшақтардың қазақ
халқының ата тегі екендігіне қазіргі замандағы жер аумағы, рулар,
жазба деректер негізінде дәлел келтіреді
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қыпшақтардың елін, жерін қорғауы, әскери өнерін білуі
арқылы патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, құрмет құндылықтарын
бойына дарыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
Оқылым,
жазылым тапсырмаларын орындату арқылы қазақ тілімен байланысты,
картамен жұмыс арқылы географиямен байланысты жүзеге
асыру
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта мен презентация жаңа сабақ материалын
игеруде пайдаланылады
|
Бастапқы білім
|
Орта
ғасырлық Қыпшақ мемлекетінің географиялық орналасуы, саяси тарихы,
шаруашылығы, тұрмыс-тіршілігі, кәсібі туралы
біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
25
мин
3 мин
|
1. Ұйымдастыру
кезеңі.
Сыныпты топқа бөлу,
сабаққа даярлық жасау.
2. Үй тапсырмасын
сұрау: «Блиц-турнир»
3 топқа найман,керейіт,
жалайыр тайпалары туралы сұрақтар қойылады.
3. Постер
қорғау.
1-топ
Картадан Қыпшақ
мемлекетінің территориясын анықтайды, құрылу тарихын
баяндайды.
2-топ.
Этникалық құрамы мен
қоғамдық құрылысын сипаттайды.
3-топ.
Шаруашылығына сипаттама
береді.
Дескрипторлар:
Қыпшақ хандығының аумағын
кескін картада дұрыс көрсетеді;
Көршілес мемлекеттерді
белгілейді;
Екі орталығын
белгілейді.
4. «Құмырсқа»
әдісі
1 топ
Қыпшақ-Хорезм
қатынасы.
2 топ
Қыпшақ-Славиян
қатынасы.
3 топ
Қыпшақтардың әскери
өнері.
Әр топтан 2 оқушы
тақтаға ілінген мәтінді оқып, тобына келіп түсінгенін баяндайды.
Топ мүшелері жазып, мәтінді құрастырады.
Тапсырманы
қорытындылау: Не себепті Еуразия даласы
«Дешті Қыпшақ» деп аталды?
Дескрипторы:
1-топ. Қыпшақтардың
Еуразия тарихындағы орнын анықтап, Киев Русі мен Византия елдермен
қарым-қатынаста болғанын және әскери күш-қуатын
дәлелдейді;
2-топ. Қыпшақтардың
Еуразия тарихындағы орнын анықтап, Грузия мен Венгрия елдермен
қарым-қатынаста болғанын және әскери күш-қуатын
дәлелдейді;дәлелдейді;
3-топ. Қыпшақтардың
Еуразия тарихындағы орнын анықтап, Египет
мемлекетімен
байланыс болғанын және қыпшақтардың әскери өнер жетістіктіктерін
дәлелдейді;
|
Слайдтар
Ежелгі Қазақстан.
Балалар энциклопедиясы. –Алматы: «Аруна», 2002 ж.
Таратпа
материал
(карточкалар)
Қосымша-1
Слайдтар
Қосымша-2 Мәтін
http://www.youtube.com/watch?v=0FPB_-4i7U4
Половцы, Кыпчаки,
Куманы.
Карта
«XI-XIIIғ.ғ
Қазақстан»
|
Сабақты
бекіту
Қорытындылау
кезеңі
5-мин
|
5. «Карта»
ойыны
6.Кері
байланыс.
«Бас
бармақ»
«Мұғалімге хат»
әдісі.
Үйге
тапсырма
Жаңа игерілген білімді
қайталау, пысықтау;
«Дешті Қыпшақ
жері - менің атамекенім» тақырыбына 70 сөзден тұратын ой-толғау
жазу
|
Слайдтар
Стикерлер
|
Саралау – оқушыларға
қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Топ
мүшелері
|
Үй
тапсырмасы
|
Постер
құрау
|
Құмырсқа
|
Карта
ойыны
|
Қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Тілдік
қабілеті жоғары оқушылар тілдік қабілеті төмен оқушылармен
араластырылып отырғызылады.
Қабілеті
жоғары оқушылар ой қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен
артық дәлелдер келтіре алады
|
Сабақтың әр
кезеңінде оқушылардың материалды меңгеруі қандай деңгейде екенін
анықтау үшін бағалау критерийіне сәйкес топтар өзара бір-бірін
бағалайды, мұғалім оқушыларды өзі бағалайды, оқушылар өзін-өзі
бағалайды.
|
Компьютерді,
ноутбуктерді тек тапсырма кезінде аз уақыт жұмыс жасап өшіру,
интерактивті тақтаны қажет емес уақытта сөндіріп
қою.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|