Тексерілді:
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай. Қыс |
||||
|
Күні: 14.12.2017 |
Сынып:3 |
||||
|
Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар |
Ұлы ақын Абай атамыздың өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік беріп, оқушылардың білімін көтеру; |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Тақырып мазмұнын түінуі тиіс |
|||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Автордың өзге де шығармаларын. |
|||||
|
Бұрыннан бар білімдері |
Тапсырмаларды сатылай кешенді талдауды біледі. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыттар |
Жоспарланған уақыт (жаттығулар) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық. «Қар лақтыру» әдісі арқылы үй тапсырмасы қорытындыланады.
Жұмбақтар арқылы топқа ат қою Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тонады. ( Қар) Жазда болмайды, Қыста болады. Терезеге қонады, Әсем ою ояды. ( Қырау ) Отқа жанбас, Суға батпас. ( Мұз ) Қанаты жоқ - ұшады. Аяғы жоқ – желеді. Аузы жоқ – ұлиды. (Боран) Демек бүгінгі сабағымыз тақырыбы Жылдың қай мезгіліне байланысты болмақ. Қыстың көріністері арқылы оқушылар топтарға бөлінеді. Қызығушылықты ояту Абай Құнанбаев 1845 жылы жылан жылында Шыңғыс тауында (бұрынғы Семей облысында ) дүниеге келген. Әкесі Құнанбай тілге шешен, ақылға бай, ел басқарған адам. Әжесі Зере мен анасы Ұлжаннан көптеген әңгімелер естіп өсті, бала кезінен сүйді. Абай небәрі үш жыл мұсылманша, үш ай орысша оқыды. Бұл жылдары араб, парсы, шағатай тілдерін жақсы меңгерді -Қыс өлеңін Абай атамыз 1884 жылы Семей
өңірінде қыс қатты болып ел жұтаған, мал қырылған екен.Қыста жауған
қар сәуір айында бір-ақ еріген.Бұл өлең сол кезеңде
жазылған. Абай Құнанбаев - Ұлы Ақын-жазушы Лирик – ақын, сазгер, ағартушы, саясаткер,философ. қара сөздің зергері, қазақ әдебиетінің негізін салушы Шешесі Ұлжан Әкесі Құнанбай Әжесі Зере
Өлеңнің мазмұнын
ашу.Сұрақ-жауап. |
Таныстыры лым. |
|||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ -Бүгінгі тақырып қалай аталады? Дәптермен жұмыс Мұғалімнің түсіндірмесі |
Автор портреті, дәптерлер.,тақырып жазу. |
|||
|
. |
1 топ. Абайдың қысын бейнелеу. 2 топ. Абай кім? Топтастыру 3 топ. Өлеңді өз сөздерімен әңгімелеу. 4 топ. Ұйқасын тап
Ойнайық деп...
Ойнайық деп балаға, Дәптермен жұмыс. Сөздік жұмыс. 1.соқыр,
мылқау-ештеңені көрмейді,
естімейді. Қоқыс жәшігі әдісі. Мақсаты: «үнсіз оқушыларды» ынталандыру Ақ сақалды, түсі жылы, басын сіліксе қар жауады, сарқырап ағады, үсік шалды, суыққа шыдамай, бұлтсыз аспан, бетті шымшыды, қар еріді, алай-дүлей боран.
|
Тапсырмалар жазылған парақша Берілген сөз тіркестерінен бүгінгі сабақ мазмұнына сай емес сөздерді қоқыс жәшігіне тастайды. Қалған сөздермен суреттегі адам бейнесіндегі қысты сипаттайды. |
|||
|
Аяқталуы |
Сабақты бекіту. 1-топ. Қыс мезгілі туралы әңгімелейді. 2-топ. Қысқы жануарлар тіршілігі. 3- топ. Қысқы өсімдіктер тіршілігі. 4-топ. Қысқы адвм еңбегі. |
Оқушылар әңгімелеп, өз ойларын ортаға салады. |
|||
|
Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау. Қыс туралы мақал- мәтел жазып келу. |
|||||
|
Бағалау |
|
Шағын топтағы оқушыларды аққала суреті арқылы бағалау |
|||
|
Кері байланыс |
Оқушылар бүгінгі сабақты түсінген- түсінбегендерін стикер арқылы тақтаға жапсырады. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қыс"
Ашық сабақ "Қыс"
Тексерілді:
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай. Қыс |
||||
|
Күні: 14.12.2017 |
Сынып:3 |
||||
|
Сабақта меңгерілетін дағдылық мақсаттар |
Ұлы ақын Абай атамыздың өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік беріп, оқушылардың білімін көтеру; |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білуге тиісті: Автордың өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Тақырып мазмұнын түінуі тиіс |
|||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Автордың өзге де шығармаларын. |
|||||
|
Бұрыннан бар білімдері |
Тапсырмаларды сатылай кешенді талдауды біледі. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыттар |
Жоспарланған уақыт (жаттығулар) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық. «Қар лақтыру» әдісі арқылы үй тапсырмасы қорытындыланады.
Жұмбақтар арқылы топқа ат қою Қыста ғана болады, Ұстасаң қолың тонады. ( Қар) Жазда болмайды, Қыста болады. Терезеге қонады, Әсем ою ояды. ( Қырау ) Отқа жанбас, Суға батпас. ( Мұз ) Қанаты жоқ - ұшады. Аяғы жоқ – желеді. Аузы жоқ – ұлиды. (Боран) Демек бүгінгі сабағымыз тақырыбы Жылдың қай мезгіліне байланысты болмақ. Қыстың көріністері арқылы оқушылар топтарға бөлінеді. Қызығушылықты ояту Абай Құнанбаев 1845 жылы жылан жылында Шыңғыс тауында (бұрынғы Семей облысында ) дүниеге келген. Әкесі Құнанбай тілге шешен, ақылға бай, ел басқарған адам. Әжесі Зере мен анасы Ұлжаннан көптеген әңгімелер естіп өсті, бала кезінен сүйді. Абай небәрі үш жыл мұсылманша, үш ай орысша оқыды. Бұл жылдары араб, парсы, шағатай тілдерін жақсы меңгерді -Қыс өлеңін Абай атамыз 1884 жылы Семей
өңірінде қыс қатты болып ел жұтаған, мал қырылған екен.Қыста жауған
қар сәуір айында бір-ақ еріген.Бұл өлең сол кезеңде
жазылған. Абай Құнанбаев - Ұлы Ақын-жазушы Лирик – ақын, сазгер, ағартушы, саясаткер,философ. қара сөздің зергері, қазақ әдебиетінің негізін салушы Шешесі Ұлжан Әкесі Құнанбай Әжесі Зере
Өлеңнің мазмұнын
ашу.Сұрақ-жауап. |
Таныстыры лым. |
|||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ -Бүгінгі тақырып қалай аталады? Дәптермен жұмыс Мұғалімнің түсіндірмесі |
Автор портреті, дәптерлер.,тақырып жазу. |
|||
|
. |
1 топ. Абайдың қысын бейнелеу. 2 топ. Абай кім? Топтастыру 3 топ. Өлеңді өз сөздерімен әңгімелеу. 4 топ. Ұйқасын тап
Ойнайық деп...
Ойнайық деп балаға, Дәптермен жұмыс. Сөздік жұмыс. 1.соқыр,
мылқау-ештеңені көрмейді,
естімейді. Қоқыс жәшігі әдісі. Мақсаты: «үнсіз оқушыларды» ынталандыру Ақ сақалды, түсі жылы, басын сіліксе қар жауады, сарқырап ағады, үсік шалды, суыққа шыдамай, бұлтсыз аспан, бетті шымшыды, қар еріді, алай-дүлей боран.
|
Тапсырмалар жазылған парақша Берілген сөз тіркестерінен бүгінгі сабақ мазмұнына сай емес сөздерді қоқыс жәшігіне тастайды. Қалған сөздермен суреттегі адам бейнесіндегі қысты сипаттайды. |
|||
|
Аяқталуы |
Сабақты бекіту. 1-топ. Қыс мезгілі туралы әңгімелейді. 2-топ. Қысқы жануарлар тіршілігі. 3- топ. Қысқы өсімдіктер тіршілігі. 4-топ. Қысқы адвм еңбегі. |
Оқушылар әңгімелеп, өз ойларын ортаға салады. |
|||
|
Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау. Қыс туралы мақал- мәтел жазып келу. |
|||||
|
Бағалау |
|
Шағын топтағы оқушыларды аққала суреті арқылы бағалау |
|||
|
Кері байланыс |
Оқушылар бүгінгі сабақты түсінген- түсінбегендерін стикер арқылы тақтаға жапсырады. |
||||
шағым қалдыра аласыз














