ЖТК І-
деңгейі Өтілген күні:10.02.2021ж
Сабақтың тақырыбы:«Қыс
қызығы»
Сабақтың
мақсаттары:
1.
Білімділік: Қыс мезгілінің
ерекшеліктерін (қар, мұз, шана т.б) танып көрсетуге үйрету. Қыс
мезгіліне тән дыбыстарды, жеңіл сөздерді айтуға үйрету. Қыс мезгілі
туралы түсінік беру.
2.
Дамытушылық: Биоэнергопластикалық
артикуляциялық жаттығулар арқылы артикуляциялық қимылын дамыту.
Сөйлеу тынысын, ұсақ қол қимылын дамыту. Баланың сенсорлық
қабылдауын және есту зейінін, қабылдауын дамыту.Қыс мезгілі туралы
енжар сөздік қоры молайту. Сөйлеуге қозғау салу.
3.
Тәрбиелік:Баланы ұқыптылыққа,
бірізділікке және үйлесімділікке тәрбиелеу.
Сабаққа қажетті
көрнекі құралдар: Артикуляциялық жаттығулардың
текшелері, сенсорлық қорап, ритмикалық круг, шулы бөтелке, ыдыстар,
көпір т.б
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
I.Ұйымдастыру
кезеңі.
1.
Сәлемдесу. Сәлем Асылжан. Карта таңдау
арқылы сәлемдесу түрін таңдау. (құшақтау, бес беру) Асылжан көңіл
–күйін қалай?
ІІ. Кіріспе
бөлім.
- Асылжан
экранға қарашы. Мұнда қыс мезілінің бейнесі көріп тұрмыз. Қазір
бізде қыз мезгілі. Қыс мезгілінде ауа- райы суық болады. Қар жауы
Қыс мезгілінің қызықты дыбыстарын есіп көрейікші (музыкамен борнның
дыбысы естіледі және қардың сықырылаған үні). Осы дыбыстарды
бөтелкеге айтып көрейік (УУУУ, кырт-қыр, ШШШШ). Бүгін біз қыс
мезгілінің ерекшеліктерімен буындар түзіп, жеңіл сөздерді
айтамыз.
Ол үшін
алдымен артикуляциялық жаттығуларды орындайык.
1.
Артикуляциялық жаттығу. Жол үстіндегі биоэнергопластикалық
артикуляциялық жаттығуларды жасайық. Қол қимылы мен тіл қимылын
үйлестіре орындау.
2. Тыныс
алу жаттығуы. «Боранды
бөтелке»
Ойынның
шарты: түтікшенің көмегімен бөтелкедегі қарды үрлеу. Мұрынмен тыныс
алып, ауызбен ұзақ дем шығару.
3. Ұсақ
моторикамен жұмыс: «Қысқы ағашты
әрлеу»
Ойын
шарты: мақта таяқшасымен қардың суретін саламыз. (әрлей отырып
буындарды қайталау)
ІІІ.
Негізгі бөлім: Үстел үстіндегі сенсорлық
қорапта қыз мезгілінің бейнесі берілген. Асылжан қарашы мұнда қыс
мезгілі бейнеленген. Қыс мезгілінде күн суық болады. Қар жауып, мұз
қатады. Балалар жылы киініп, шанамен сырғанап, аққала жасап
ойнайды. Асылжан сенсорлық қораптағы заттарды ұстап көрейікші. Енді
осы заттарды сенсорлық планшеттің көмегімен атап шығайық. (қар,
мұз, үй, шана, ағаш, аю, бала, аққала).
Қолымызға
қолғап киіп, ал енді қармен ойын ойнай отырып, жеңіл етістік
сөздерді айтамыз. (жаса, ал, бер, сал, қой, лактыр
т.б)
Біз қарға
ойнауға барамыз,
Былай-
былай аунаймыз.
Сырғанаймыз, зулаймыз,
Қолымыз
жаурады. (аяғымыз, бетіміз, құлағымыз)
ІV. Сабақты
жалғастыру: Везуалды ритмикалық кругқа қар
мен аққаланы тізіп орналастыру. Аққала, қар, аққала, қар........
Буынға бөлу арқылы (шана, бала , ағаш т.б сөздерді
атау.)
V. Қортындылау: Асылжан біздің
сенсорлық қорап босап қалды. Қорабымызды толтыру үшін, мына
заттарды атап, көпірден алып өтуіміз қажет.
ЖТК І-
деңгейі Өтілген күні:10.02.2021ж
Сабақтың тақырыбы:«Қыс
қызығы»
Сабақтың
мақсаттары:
1.
Білімділік: Қыс мезгілінің
ерекшеліктерін (қар, мұз, шана т.б) танып көрсетуге үйрету. Қыс
мезгіліне тән дыбыстарды, жеңіл сөздерді айтуға үйрету. Қыс мезгілі
туралы түсінік беру.
2.
Дамытушылық: Биоэнергопластикалық
артикуляциялық жаттығулар арқылы артикуляциялық қимылын дамыту.
Сөйлеу тынысын, ұсақ қол қимылын дамыту. Баланың сенсорлық
қабылдауын және есту зейінін, қабылдауын дамыту.Қыс мезгілі туралы
енжар сөздік қоры молайту. Сөйлеуге қозғау салу.
3.
Тәрбиелік:Баланы ұқыптылыққа,
бірізділікке және үйлесімділікке тәрбиелеу.
Сабаққа қажетті
көрнекі құралдар: Артикуляциялық жаттығулардың
текшелері, сенсорлық қорап, ритмикалық круг, шулы бөтелке, ыдыстар,
көпір т.б
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
I.Ұйымдастыру
кезеңі.
1.
Сәлемдесу. Сәлем Асылжан. Карта таңдау
арқылы сәлемдесу түрін таңдау. (құшақтау, бес беру) Асылжан көңіл
–күйін қалай?
ІІ. Кіріспе
бөлім.
- Асылжан
экранға қарашы. Мұнда қыс мезілінің бейнесі көріп тұрмыз. Қазір
бізде қыз мезгілі. Қыс мезгілінде ауа- райы суық болады. Қар
жауады. Қыс мезгілінің қызықты дыбыстарын есіп көрейікші (музыкамен
борнның дыбысы естіледі және қардың сықырлаған үні). Осы дыбыстарды
бөтелкеге айтып көрейік (УУУУ, кырт-қыр, ШШШШ). Бүгін біз қыс
мезгілінің ерекшеліктерімен буындар түзіп, жеңіл сөздерді
айтамыз.
Ол үшін
алдымен артикуляциялық жаттығуларды орындайык.
1.
Артикуляциялық жаттығу. Жол үстіндегі биоэнергопластикалық
артикуляциялық жаттығуларды жасайық. Қол қимылы мен тіл қимылын
үйлестіре орындау.
2. Тыныс
алу жаттығуы: «Боранды
бөтелке»
Ойынның
шарты: түтікшенің көмегімен бөтелкедегі қарды үрлеу. Мұрынмен тыныс
алып, ауызбен ұзақ дем шығару.
3. Ұсақ
моторикамен жұмыс: «Қысқы ағашты
әрлеу»
Ойын
шарты: мақта таяқшасымен қардың суретін саламыз. (әрлей отырып
буындарды қайталау)
ІІІ.
Негізгі бөлім: Үстел үстіндегі сенсорлық
қорапта қыз мезгілінің бейнесі берілген. Асылжан қарашы мұнда қыс
мезгілі бейнеленген. Қыс мезгілінде күн суық болады. Қар жауып, мұз
қатады. Балалар жылы киініп, шанамен сырғанап, аққала жасап
ойнайды. Асылжан сенсорлық қораптағы заттарды ұстап көрейікші. Енді
осы заттарды сенсорлық планшеттің көмегімен атап шығайық. (қар,
мұз, үй, шана, ағаш, аю, бала, аққала).
Қолымызға
қолғап киіп, ал енді қармен ойын ойнай отырып, жеңіл етістік
сөздерді айтамыз. (жаса, ал, бер, сал, қой, лактыр
т.б)
Біз қарға
ойнауға барамыз,
Былай-
былай аунаймыз.
Сырғанаймыз, зулаймыз,
Қолымыз
жаурады. (аяғымыз, бетіміз, құлағымыз)
ІV.
Сабақты жалғастыру: Везуалды ритмикалық кругқа қар
мен аққаланы тізіп орналастыру. Аққала, қар, аққала, қар........
Буынға бөлу арқылы (шана, бала , ағаш )т. б сөздерді
атау.
V. Қортындылау: Асылжан біздің
сенсорлық қорап босап қалды. Қорабымызды толтыру үшін, мына
заттарды атап, көпірден алып өтуіміз қажет. Сенсорлық қоапты
толқтырып, ондағы заттарды көрсетіп, атау. Асылжан оысмен бүгінгі
сабағымызды аяқтаймыз. Карточканы таңдау арқыл қоштасу түрін
таңдау.
- Сау
бол, Асылжан!
«Жамбыл облысы
әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік
бағдарламалар басқармасының Жамбыл облыстық мүгедек балаларды
оңалту және бейімдеу орталығы»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Қыс қызығы»
Логопед:
Есова А.Б