Мектебі: «Бозой жалпы орта білім
беретін мектебі» КММ
|
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
7.3B
тарауы:Сауда, қолөнер және әлемді
игеру.
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарының айырмашылығы
неде?(1-сабақ)
|
Мерзімі:
24.05.2019ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Үбайтжанова Арайлым
Әйтжанқызы
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабаққа негізделген оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.4.1.2 – ортағасырдағы
халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін
түсіндіру;
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Ортағасырдағы халықаралық
сауда мен саяхаттар туралы ақпаратты есте
сақтап,талқылайды.
Оқушылардың басым
бөлігі:ХҮ- ХҮІ ғасырдағы
саяхатшылардың негізгі бағыт – бағдарын картадан көрсетіп,кескін
картаға түсіреді.
Кейбір
оқушылар:Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарын
салыстырады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі:
|
Білу, түсіну, қолдану,талдау,
бағалау
|
Тарихи
концепт
|
Ұқсастық мен айырмашылық: Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарын
салыстырады.
|
Бағалау
критерийлері
|
- Ортағасырдағы халықаралық
сауда мен саяхаттарының ықпалы туралы ақпаратты есте
сақтау;
- Ортағасырдағы сауда
қатынастарын талқылау;
- ХҮ - ХҮІ ғасырдағы
саяхатшылардың негізгі бағыт - бағдарын картада
көрсету;
- Саяхатшылардың негізгі бағыт
- бағдарын кескін картаға түсіру;
-Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарын
салыстыру.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Пәндік лексика мен
терминология:
Жібек
жолы,каравелла,құбыланама,астролябия.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
Толеранттық сананы
қалыптастыру;
- Сыни ойлау дағдысын
дамыту;
- Ұлттық қауіпсіздік және
бүкіләлемдік,өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуға
баулу.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
География
|
АКТ дағдыларын
қолдану:
|
Интерактивті тақта,
презентация
|
Алдыңғы сабақ
білімдері:
|
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен
Батысты қалай байланыстырды? («Мозаика»
әдісі)
|
Жоспар
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта
жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
І. «Мозаика
әдісі».Керуен,теңіз,кеме суреттерін
таратып, оны алдыңғы біліммен байланыс жасау арқылы және суретті
құрастыру арқылы топқа бөлу. Сол суреттер бойынша болжау жасалынады
және сыни тұрғыда ойлауға жетелеу арқылы тақырып
ашылады.
Керуен,теңіз,кеме суреттеріне
қарап,ойша саяхат жасау арқылы психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Бағалау: «Мұғалім
мадақтамасы».
|
https://infourok.ru/prezentaciya-na-temu-paydali-azbalar-zhne-olardi-adam-mirindegi-maizi-1060925.html
http://www.astana-akshamy.
kz/img/2018/03/27174280972083325403tcg-anadolu-2.ipg
http://alashainasy.kz/userdata/news/2018/news_117085/thumb_b/photo_122557.ipg
http://martebe.kz/wp-content/uploads/2019/01/сурет-1.ipg
|
Сабақтың
ортасы:
27
минут
10 минут
10 минут
7
минут
|
1-
тапсырма:
«Біреуі - үйде,үшеуі -
қонақта» әдісі(мәтінмен
жұмыс)
Критерий:
- Ортағасырдағы сауда
қатынастарын талқылау;
талқылау;
Дескриптор:
-
Ортағасырдағы халықаралық
сауда мен саяхаттарының ықпалы туралы
ақпаратты біледі;
- Ортағасырдағы сауда
қатынастарын талқылайды;
-Экспедицияның сауданың
дамуына тигізген әсерін сипаттайды;
-Экспедицияның мәдениеттің
дамуына тигізген әсеріне баға береді.
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы
топтар бірін бірі бағалайды.
2-тапсырма:
«Анықта,белгіле» әдісі.
Критерийі:
-Теңіз экспедициясының
бағыттарын картадан көрсету;
Дескриптор:
-
Теңіз экспедициясының
бағытын анықтайды;
-
Кескін картадан
саяхатшылардың бағыт бағдарын
көрсетеді;
-
Теңіз саяхатшыларының
әлемдік өркениетке қосқан жаңалықтарын
тұжырымдайды.
Бағалау: «Жетістік
сатысы»
3-тапсырма:«Венн
диаграммасы» әдісі
Айырмашылығы
Ұқсастығы
Айырмашылығы
Критерийі:
-Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарын салыстыру
;
Дескриптор:
-Еуропалықтардың теңіз
саяхаттарын біледі;
- Қытайлық,еуропалық
саяхатшыларды таныстырады;
- Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарына дәлел келтіре
алады;
- Қытайлықтар мен
еуропалықтардың теңіз саяхаттарын
салыстырады;
Бағалау: «Мұғалім мадақтамасы»
(Жарайсың, керемет пікір, сыни ой т.б)
|
З.У.Имжарова Сын тұрғысынан
ойлау білім үрдісінде Ақтөбе,56 бет, 2012
ж
https://www.google.kz/search?biw=904&bih=620&tbm=isch&sa=1&ei=TvTiXMGmDYSIrwSHn7mwCQ&q=%D0%B1%D0%B0%D2%93%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%88%D0%B0%D0%BC+%D3%99%D0%B4%D1%96%D1%81%D1%96&oq=%D0%B1%D0%B0%D2%93&gs_l=img.1.0.0i67j0j0i67j0l2j0i67j0l3j0i67.130246.133080..135148...2.0..0.279.1220.0j3j3......0....1..gws-wiz-img.....0.6o8DhVPGlKg-
бағдаршам
әдісі
https://infourok.ru/saba-zhospari-geografiyali-derekkzderi-2296821.html
https://arhivurokov. ru
З.У.Имжарова Сын тұрғысынан
ойлау білім үрдісінде Ақтөбе 2012 жыл
46 бет
|
Сабақтың
аяғы
5
минут
3минут
|
Кері байланыс-желкенді
кеме
Рефлексия: «Табыс баспалдағы»
әдісі
Оқушылар стикерлерге өз
есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біріне
жапсырады.
|
https://arhivurokov. ru
Асхат Әлімов Интербелсенді
әдістемені мектепте қолдан Алматы 2015 жыл
|
Саралау.
Сабақ барысында мақсат
бойынша, қарым-қатынас жасауда, диалогқа түсуде, оқуды жүзеге
асыру, ресурс пайдалану, оқушыға жеке, жұптық қолдау көрсету арқылы
саралау жүргізіледі.
«Мозаика», «Біреуі - үйде,үшеуі -
қонақта», «Анықта,белгіле», «Венн диаграммасы» әдістері арқылы
зерттеу сұрақтарын жүргізуді және шешімдерін табуды ұсына отырып
айтылым, оқылым, тыңдалым және жазылым дағдыларын
қалыптастырамын.
2.Оқушылардың
білімін саралау мақсатында ізденіс, зерттеушілік, дәйектер келтіру
дағдыларын дамытуды мақсат етемін. Сабақ барысында мақсат
бойынша
|
Бағалау – сабақ
барысында қолданылған бағалау түрлері: «Бағдаршам», «Жетістік
сатысы», «Мұғалім мадақтамасы» «Табыс
баспалдағы»
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
Сыныпта қауіпсіздік техникасын
сақтау туралы нұсқаулық беріледі.
|
Сабақ бойынша
рефлексия.
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары қол жетімді болды ма? Оқушылардың барлығы оқу
мақсаттарына жетті ма? Жоқ болса неге? Сабақта дифференциация дұрыс
өткізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Жоспардан қандай ауытқулар
болды және неге?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың қандай екі
аспектісі жақсы өтті? (сабақ беру мен оқыту жөнінде ойланып
көріңіз)?
1:
2:
Сабақтың жақсаруына
не әсер етуі мүмкін (оқыту мен оқу жөнінде ойланып
көріңіз
1:
2:
Сыныпта сабақ барысында мен
оқушылардың қандай қиындықтарын анықтадым және келешекте сабақтарда
неге назар аудару қажет?
|