Материалдар / Ашық сабақ "Шал мен бала" 3 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Шал мен бала" 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл ашық сабақ бастауыш сынып ұстаздарына арналған. Әдебиеттік оқу пәнінен 3 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар үлгісі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Қаңтар 2019
542
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Шал мен бала. Ө.Тұрманжанов

Пәні: Әдебиеттік оқу 3 а
Тақырыбы: «Шал мен бала». Ө.Тұрманжанов.
Мақсаты: 1.Мәтін мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып қазіргі заманмен салыстыруға, өз ойын түйіндей білу, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетудің әдептілік екенін түсіне білуге жол ашу.
2.Топта жұмыс жасай білу дағдыларын жетілдіре түсу, пікір таластыруға, ойлануға, бағалай білу, қорытынды жасай білуге , сөздік қорын , ауызекі сөйлеу тілін дамыту .
3.Үлкендерді сыйлауға , бір-бірін тыңдауға, құрметтей білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі, бірлескен жұмысқа, топ арасындағы жұмысқа икемделе біледі, мәтіннің идеясын түсінеді.
Түйінді идея: Қазақтың салт-дәстүрлерінің бірі қонақ күту, қонақ келсе- құт.
Модульдер: Сын тұрғысынан ойлауға үйрету, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқу, оқыту үшін бағалау мен оқу үшін бағалау, АКТ-ны пайдалану, диалогтік оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық.
Әдіс-тәсілдер: Блум таксонамиясы , Миға шабуыл, жуан сұрақтар, салыстыру, топпен, жұппен, жеке жұмыс, Сабақтың барысы
Кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс -әрекеті Бағалау Ресурстар 
1.Психологиялық дайындық.

Сәлем көрші,

Сәлемімді қабыл алшы,

Жабырқамай күлімдеші,

Тамаша ғой бүгін деші.
2. Топқа бөліну.

1.Арнайы қонақ тобы

2.Құдайы қонақ тобы

3.Қыдырма қонақ тобы

4.Қылқима қонақ тобы

Топ ережесін еске түсіру.

Топ басшысын сайлау.

- Өзгені тыңда!
- Өзіңді тыңдат!
- Мүмкіндікті пайдалан!
- Уақытты сыйла!
- Ойыңды ашық айт!
- Өзгенің пікірі құнды!
І.Қызығушылықты ояту
- Балалар бүгінгі сабағымыз жай ғана сабақ емес, ерекше сабақ, өйткені бізге көп қонақтар келіп отыр. Қазақта мынадай мақал бар, «Келгенше қонақ ұялады, келгесін үй иесі ұялады». Ендеше біз ұялмайтындай болып, қонақтарымызға жақсы білімімізді тарту етейік.
Үй тапсырмасын тексеру. 
Тест түрінде өтілген сабақты бекіту.

1. Қобыландының аты?

А) Құлагер

Ә) Тайбурыл

Б) Ақ боз ат

2.Алпамыстың аты?

А)Тайбурыл

Ә) Байшұбар

Б) Құлагер

3. Қобыланды батыр жырындағы шайқаста кім жеңді?

А) Алшағыр

Ә) Алпамыс

Б) Қобыланды

4. Батырлар жырын айтушылар, жеткізушіліер кімдер?

А) Ақын, жазушылар

Ә) Жыршылар

Б) Батырлар

5.Алпамыс неше жасында тұлпарға мінді?

А) 6

Ә) 7

Б) 8

Әр топ бір-бірін бағалайды.

Қонақжайлылық туралы видео көрсету.
- Балалар осы аудиожазбаны тыңдағанда не түсіндіңдер? Осы туралы не айта аласыңдар, не түсіндіңдер?
“Болжау” стратегиясы - Сонымен, бүгінгі сабағымыз не туралы болады деп ойлайсыңдар?
НАҚОҚ АҢАСЫ ЕСЕМ БАҚАҚ- ЫСАҚАҢ АЗИР.
(Қонақ асыңа емес, қабақ-қасыңа риза)
Мына мақал-мәтелді қай топ алғашқы болып, дұрыс оқиды?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
-Бұл сөздің мағынасын қалай түсінесің?
Блум таксонамиясы 1.«Білу» Миға шабуыл.Топқа сұрақтар қойылады.
-Қонаққа баруды ұнатасыңдар ма? 
-Ал қонақ күтуді ше?
-Қонақ болу қиын ба, әлде қонақ шақырған қиын ба?
II.Мағынаны тану .

2. «Түсіну» -Бүгін Ө.Тұрманжановтың «Шал мен бала» мәтінін оқимыз. Үйден өздерің автор туралы не біліп келдіңіздер, ортаға салайық.

Ө.Тұрманжанов – 1905 жылы 15 желтоқсанда, ОҚ облысы Бөген ауданы, Жалғызағаш ауылында туған. Ташкентте жетім балалар үйінде тәрбиеленген. Ташкенттегі Орта Азия университетте оқып, білім алған, жазушы. 1927 ж тұңғыш әңгімелер жинағы, 1929 ж өлең кітабы басылған. 40-қа жуық еңбектің авторы, аудармашы.
3. «Қолдану». 1,2,3,4, –топқа оқуға тапсырма беру. 
Сөздікпен жұмыс жасалады.

Сөздік жұмысы

Төтелей жүру-ең қысқа жолмен жүру

Қазан құлағын көтеру- құрметті қонаққа қазанға ет асу, ас дайындау.

Он екіде бір гүлі ашылмаған- жас бала

- «Жуан сұрақтар» стратегиясы.
-Егер жылан кездеспесе, шақпаған болса, оқиға қалай өрбір еді деп ойлайсың?
-Шалдың соңғы айтқан тілегін қалай түсіндің?
- Суретпен жұмыс. Қазақтың салт-дәстүрлері, қонақ күту әдебін суреттерге қарай отырып салыстыру.
Сергіту сәті. 
4. «Талдау»7.Шығармашылық жұмыс
. Топтарға тапсырма беріледі, талдап, қорғайды.
1-топ: «Қонақ түрлері» туралы айтып беру, мәнін ашу.
2-топ: Мәтін мазмұнына сай мақал-мәтелдер айту.
3-топ: Егер сен қарт жолаушының орнында болсаң не істер едің?

4-топ: Қонақжайлылық деген не?

2.Мәтінді оқып, жұпта, топта талдау, орталарынан бір оқушы шығып, мазмұнын айтып береді.
Өзін- өзі бағалау.
III.Ойтолғаныс
5. Ой толғаныс «Жинақтау»,

Әлемді шарлау» стратегиясы әр топтан келіп бір оқушы сұрақ қояды.

1.Қонақ күту әдебі деген не?

2.Дәстүрді білесіңбе?

3.Қонақтың бабы

4.Қонақжайлылық деген не?.

6. «Бағалау»

Бас бармақ арқылы бағалау. Баспалдақ өлшемі арқылы бағалау.
IV.Үй тапсырмасы Мәтінді оқу. «Қонақ күту әдебі» тақырыбында эссе жазу. Тапсырманы күнделіктеріне жазады.



























































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!