|
Сабақтың тақырыбы: Сан есімнен өткенді қайталау | Мұғалімнің аты-жөні: Еламанова Р.М.Күні: 6.12.2017 ж |
СЫНЫП: 6
| Қатысқан оқушылар саны:
| Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақтың мақсаты: |
1/ білімділік: оқушылардың «Сан есім» тарауы бойынша алған білімдерін жинақтау, тиянақтау;2/ дамытушылық: ойлау белсенділігін дамыту, алған білімдерін іс жүзінде қолдана білуге дағдыландыру, талдау машықтарын жетілдіру;3/ тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, зейінділікке тәрбиелеу, сауатты жазуға үйрету, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру;
|
Сабақ нәтижесі:
| Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Берілген қосымша тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді. Өз ойларын еркін білдіреді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
Сабақтың жоспары |
Жоспарланған уақыт | Сабақ барысы :Мұғалімнің әс - әрекеті | Оқушының әс – әрекеті |
Басталуы5 минут | Сәлемдесу. Топқа бөлемін : «Қима қағаздағы» сандар арқылы екі топқа бөлінеді. Берілген сан есімдер: бесінші, он төрт, жетеу, жиырма шақты, бір, алты-алтыдан, екі бүтін оннан бес, елулерде, онға жуық, мыңдап.Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын байқау. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!Ұйымшыл боламыз десек 2 рет Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз! |
1-топқа дара сан есімдерді, 2-топқа күрделі сан есімдерді алған оқушылар отырады. |
Үй тапсырмасын сұрау: 7 минут
| «Балмұздақ таяқшасы» әдісі арқылы сан есімнен өткенді пысықтау
«Отбасы – шағын мемлекет» жазып келген жұмыстарын тыңдап, ішіндегі сан есімдерді мағынасына қарай талдау. | Балмұздақ таяқшасын суырған адам жазылған оқушыға тақырыпқа байланысты сұрақ қояды.
Әр топтан екі оқушы жұмысын таныстырады.
|
Сабақтың ортасы 16 минут
| 1-тапсырмаМәтінде берілген сан есімдерді ретімен орналастыр.
Жыл төрт мезгілге бөлінген. Міне, қыс мезгілі де келіп жетті. Жылдың төрттен бір бөлігі қысқа тиесілі. Қыс мезгілінің бірінші айы мерекеге толы. 1 желтоқсан – Тұңғыш Елбасы күні болса, 16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні. Анам екеуміз мейрамда нағашыларымызға қонаққа бардық. Қонаққа он шақты адам келді. Олар екі-екіден жұптасып алған. Мереке өте қызықты өтті.
2-тапсырма «Жазбаша дөңгелек үстел» /Раундробин/ әдісі
1 – топқа: Тәуелсіздік – ел мұраты2 – топқа: Біздің Елбасы
3-тапсырма«ПОПС формуласы» бойынша сан есімнің атқарар қызметі үлкен екенін дәлелдеңдер.1.Менің ойымша..........2.Мен оны былай түсінемін......3.Оны мына деректермен, мысалдармен дәлелдей аламын.............4.Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім .......
| Екі топ бірлесе отырып берілген тақырыпқа өз ойларын жазады. Белгі берілген уақытта жұмыстарын алмастырып, ойларын жалғастыру керек. Соңында жұмыс тыңдалады.
Балалар топта жұмыстана отырып, берілген сөйлемдерді аяқтайды. |
Аяқталуы Сабақты бекіту7 минут | «Сан есім» - сатылай кешенді талдау жасауСан есімЕрежесі – сан есім дегеніміз - заттың санын, ретін білдіретін сөздер
Сұрақтары – қанша? неше? нешінші? нешеу?...
Құрамына қарай – дара, күрделіДара сан есім бір түбірден тұратын негізгі не туынды сан есім – он, отызыншы;Күрделі сан есім екі не одан да көп түбірдің тіркесуінен, қосарлануынан, қайталануынан жасалған сан есім – оннан бес, бес-алты, екі-екіден
Тұлғасына қарай – негізгі, туындыНегізгі сан есім түбір сан есімнен құралады – бес, жиырмаТуынды сан есім – жұрнақ арқылы жасалады – ондаған, жүздеген
Мағынасына қарай – есептік, реттік, жинақтық, болжалдық, топтау, бөлшектік |
|
Үйге тапсырма | «Менің өмірбаяным». Сан есімдерді қатыстыра отырып, өмірбаяндарын жазады. | Әр оқушы өз өмірбаяндарын жазады.
|
Бағалау
5 минут | «Білім қоржыны» кері байланыс
| Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жапсырады. |