Материалдар / Ашық сабақ "Сақтар"5 сынып

Ашық сабақ "Сақтар"5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып жаңа тақырыпты түсіндіру үшін қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
595
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пән: Дүниежүзі тарихы Мектеп:№19 жалпы орта білім беру мектебі. Павлодар қаласы.




Сынып: 5

2A бөлімі Қос дөңгелекті күйме арбалар мен империялар Сабақтың тақырыбы: Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма
Оқу мақсаттары
  • басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру
  • ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
  • ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау
  • Сабақ мақсаттары
  • ежелгі империялардың қалай құрылғандығын зерттеу
  • Ортаазиялық империялардағы басқару ісін салыстыру
  • империялардың экономикалық дамуын сипаттау
  • Бағалау критерийі
  • Тарихи деректерді қолдана алады
  • Картаны қолдана алады
  • Келесі ақпаратты шығара алады: пайда болуы, басқару ісі және мемлекеттің шаруашылығы
  • Тілдік мақсаттарСабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзыреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі:
  • Тыңдалым – оқушылардың бір-бірінің жауаптарын тыңдау барысында.
  • Оқылым – тәжірибелік тапсырмалар жасау барысында тарихи деректермен және мәтінмен жұмыс.
  • Жазылым – тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасау.
  • Айтылым - топтарда және жұптарда талдау және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру барысында.
  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мемлекеттің өзгеруі/жетістіктері .......Мемлекеттің әлеуметтік/экономикалық/саяси/мәдени саласындағы жетістіктер ..........Ең маңызды өзгерістер/жетістіктер.....Бұл оқиға/өзгеріс маңызды болды /айтарлықтай, өйткені….Пәнге қатысты лексика мен терминология: Диза, дизпаты, орталықтанған мемлекет, марзбану
    Сабақ түріЖаңа тақырыпты меңгеру
    Пәнаралық байланысГеография
    Сабақ барысы
    Сабақтың қезеңдеріСабақта орындалатын іс - әрекеттер

    Оқыту ресурстары
    Сабақтың басталуы

    1-3 мин

















    4-5 мин
    Тақырыпқа шығу. Миға шабуыл жасау ретінде картаны қолдану (суреттерді көрсету)Қазіргі замандағы Қазастанның картасына назар аударыңыз. Қазақстан Оңтүстікте қандай елдермен шекаралас? Ол елдердің ежелгі тарихы туралы не білесіздер?Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. Оқушыларды 3 топқа бөлуПрезентацияКартаға сілтеме http://www.maps-of-the-world.ru/asia/caucasus-and-central-asia/large-political-map-of-the-caucasus-and-central-asia-with-capitals-1995
    Сабақтың ортасы6-16 мин



















    17-23 мин











    23-34 мин



















































    35-41 мин

    Мәтінмен жұмысты ұйымдастыруӘр топ Орта Азия (Грек-Бактрия патшалығы, Парфия патшалығы, Кушан державасы) елдері туралы мәтінді (таратпа) алып, мемлекеттердің пайда болуы, басқару ісін және шаруашылығын зерттейді. Қалыптастырушы бағалау. Дескрипторлар:Оқушы:
  • Мәтін бойынша мемлекеттің пайда болу тарихын анықтайды
  • Мәтін бойынша мемлекеттің басқару ісін анықтайды.
  • Мәтін бойынша мемлекеттің шаруашылығын анықтайды.
  • Оқушыларға тапсырмасы бар мәтінді тарату. Топтар сынып алдында кішігірім таныстырылым дайындайды. Таныстырылымнан алынған ақпаратты салыстырмалы Венн диаграммасына түсіреді. Практикалық тапсырманы ұйымдастырып топтар бойынша орындау. Қалыптастырушы бағалау. Дескрипторлар.1-2 топтың оқушылары:
  • Диаграмма арқылы Орта Азия мемлекеттердің жалпы тұстарын сәйкестендіреді
  • Саралау жоғары деңгейдегі оқушылар3 топтың оқушылары:
  • Диаграмма арқылы Орта Азия мемлекеттердің ерекше жақтарын анықтайды


  • .

    БекітуЖ Тақырыпты бекіту мақсатында ойландыратын сұрақ қойылады. Орта Азия империялары Таяу және Орта Шығыс империялары сияқты қуатты болды ма?Оқушылар жұпта ақылдасып, Орта Азия империялары мен Таяу және Орта Шығыс империяларының қуаттылығын салыстыруға тырысады.






    Оқулық бойынша мәтін, 44-47 бб



























    Критерии бойынша бірін-бірі бағалау, жұмыстарымен бөліседі
    Соңы42-45 мин Кері байланыс: «Мейрамхана» әдісі арқылы жүзеге асады.Оқушыларға бүгінгі күнді осы мейрамханада өткізгенін елестету ұсынылады, енді мейрамхана иесі бірер сұрақтарға жауап күтуде:
  • Осыны тағы алар едім ...
  • Бәрінен ... ұнаттым.
  • Бұны көп алдым ...
  • ... дәмі ұнады
  • Мәзірге ... қосуыңызды сұраймын
  • Оқушылар жауаптарын параққа жазып, жазғандарын атай отырып флип-чартқа бекітеді.
  • Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ