Сабақтың тақырыбы:Сақтар мәдениеті |
Сабақ: тарих | Мектеп: Ш.Бектасов ЖОМ |
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары | Сақтардың өнер туындыларының стильдік ерекшеліктерін ажырата біледі, қосымша деректер арқылы ойларын толықтырады |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Сақтардың мәдени мұралары туралы біледі |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Сақ тайпаларының өнер туындыларында аңдық стиль болғанын түсінеді |
| Кейбір оқушылар: |
| Сақ мәдениетінің өзіндік ерекшеліктерін анықтап, талдайды |
Тілдік мақсат | Оқушылар |
| Оқи алады, жаза алады, ойын еркін жеткізеді, түсінеді,талдайды |
| Негізгі ұғымдар:Мәдениет. Аңдық стиль. «Алтын киімді адам» |
| 1 Сақтардың көне ескерткіштері жайлы не білесің?Не үшін Алтын киімді адамды Қазақстанның ежелгі мәдениетінің айшықты үлгісі деп атаймыз ?Аңдық стильді қалай түсінесің?Сақтардың өнер туындыларын қалай бағалайсың? |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
| Жазылым: ғалымдардың сақтар мәдени мұралары жайлы ойларын жазадыОқылым: Сақтардың көне ескерткіштері жайлы оқидыАйтылым:Сабаққа қатысты ұғымдар |
Алдыңғы оқу | Сақтардың мекендеген жері.Сақ қоғамы. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар |
Басталуы1минут
10 минут | «Ұқсас ерекшеліктер»арқылы топқа бөлемін Білу кезеңі:Үй тапсырмасы «Сұрақтар қобдишасы»Сақтар туралы алғашқы мәліметтерСақ тайпаларының қоныстануыСақ қоғамыСақ қоғамындағы әйелдер рөлі |
Сұрақ-жауапКарта
|
2 минут
Ортасы
15 минут
2минут
5минут
2 минут
1минут1минут | Ой қозғау: «Суреттер сөйлейді»(оқулықтағы суреттерге қарап ойын жеткізу) Шірік-Рабат Бесшатыр қорымы «Алтын киімді адам» Қолдану:«Топтас-Ойлан-Бөліс»әдісіТақырыпшаны топқа бөліп беремін:Мәтінмен жұмыс1.Сақтардың мәдени мұралары2.Бесшатыр қорымы3. «Алтын киімді адам»4.Аңдық стильСергіту сәті: «Сұраққа сөзбен жауап беру»Талдау:«Ой тұжырымдау»1.Картамен жұмыс (ескерткіш орындарын картаға түсіру)2 хронологиямен жұмыс :
3.Семантикалық карта(дұрыс жауапқа «+»белгісін қой4.Эссе:Сақтардың мәдени мұралары»(топтар тапсырмаларды өзара алмасу арқылы тексереді, түзету арқылы толықтырады)Жинақтау: «Өз ойыңды түйінде» Сақ жерінен табылған заттарға сипаттама беру Бағалау: критерий бойыншаҮйге тапсырма:Сақ мәдениеті тақырыбын оқу және тест дайындап келу | Оқулықтағы суреттер
ОқулықФлипчарт
Кескін карта
А4парағы
А4парағы
А4 парағы
Сақ жерінен табылған суреттер
Үй тапсырмасын белгілеп алады |
Аяқталуы1 минут | «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардан кері байланыс алуСабақтан қандай әсер алдың?Сабақ саған ұнады ма?Тақырып бойынша тағы не білгің келеді? |
Кері байланыс парағы |
Қосымша ақпараттар: Сақтар мәдениетіне қатысты «Тарих Ата» оқулығынан қосымша мәліметтер айту |
Саралау | Бағалау | Пәнаралық байланыс |
-Төртінші тарау негіздерін қайталап келу
-Қосымша оқулықтармен жұмыс жасату-Тест дайындау | Критерий бойынша оқушылардың тапсырмаларды орындаудағы белсенділіктеріне қарай бағаланды «Бағдаршам»әдісі арқылы кері байланыс алдым | Ежелгі дүние тарихыӘдебиетБейнелеу өнері
|
Рефлексия
| Сабақта кемшіліктерді болдырмау мақсатында ұйымдастыру кезеңіне ерекше көңіл бөлдім.Оқушыларды сыни тұрғыдан ойлануға бейімдеу барысында қолдану,жинақтау,бағалау кезеңдерінде тапсырмаларды тәуелсіз орындай алды. |
| Бүгінгі сергіту сәті «Сұраққа сөзбен жауап беру»деп аталды. Өте қызықты болды. |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)1.Блум таксономиясы кезеңдері бойынша тақырыпты ашу тиімді болды2.Топтық жұмыс арқылыҚандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)1.Сабақ кезеңдерін дұрыс жоспарлау2. Әдіс-тәсілдерді тақырыпқа сәйкес қолдануСабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім.Тақырып жоспарын дұрыс құрылымдау.Әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана білуОқушылардың ой-пікір айтуында түрткі болу, бағыттай алуСұрақтарды дұрыс қоюӨзін-өзі бағалауды ұсыну |