Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы Сыныбы: 6 «Г» Сабақ саны: 51 Күні: 14.03.2016 |
Сабақтың тақырыбы: Сарматтардың археологиялық ескеркіштері. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білімділік: «Сармат» ұғымы, Батыс Қазақстаннан Украинаға дейін таралған сармат ескерткіштері, олардың ерекшеліктері. Савроматтардың Орталық Азия мен Қаратеңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырушы тайпалар болғаны, Боспор мемлекетімен саяси- экономикалық байланыс орнатқаны туралы айту. Дамытушылық: Мұның алдындағы тақырыптарда өтілген тайпаларға байланысты сұрақтар қоя отырып оқушыны ойланту. Ойлау қабылетін дамыту.Оқушыны ізденіске жетелеп, сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелік:Сарматтардың Батыс Қазақстандағы ескерткіштеріне, әсіресе әртүрлі әшекей заттарға оқушылардың назарын аударып, оларды өнерге, сол өнерді дамытқан адамдарға деген құрмет сезіміне тәрбиелеу |
|
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді меңгерту |
|
Сабақтың түрі: |
Ашық сабақ |
|
Қолданылатын әдіс: |
Топтық жұмыс, диолог, сұрақ – жауап, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы (СТО) Топтық жұмыс – оқушылар бірлесіп жұмыс істеуге үйренеді, топтағы жұмыс өнімін көрсете алады. Диолог – мұғалім мен оқушы арасындағы қарым – қатынас. Сұрақ – жауап – тақырыпқа байланысты сұрақ қою. СТО – (бірнеше әдістер) |
|
Көрнекілігі: |
Интерактивті тақта, қима қағаз, ресурс, постер |
|
Сабақта қолданылатын модуль: |
СТО әдістері |
|
Сабақты бағалау: |
Оқушылар бір – бірін бағалайды, мұғалімнің бағалауы |
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар сарматтардың археологиялық ескерткіштерімен танысады |
|
Құрылымы: |
|
|
Сабақтың барысы: |
Сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу, алтын ереже, сергіту сәту, бағалау парағы |
|
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|
Сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу, алтын ережемен таныстыру, топ басшысын сайлау, бағалау парағын тарату, критерилерімен таныстыру. |
Алтын ережемен танысады, топ жетекшісін сайлайды, топ жетекшісі оқушылардың атын жазып толтырады. |
|
Қызығушылығын ояту |
|
|
(Үй тапсырмасын сұрау) «Балама тест» (иә немесе жоқ) |
«Балама тест» сұрақтары:
|
|
«Сандар сөйлейді» |
Б.з.б. 8-б.з. 5ғғ., б.з.б. 2 ғас., б.з. 4 ғас.,б.з.б. 1 ғас., б.з.б. 248-247 жж., б.з.б. 3-2 ғас., 5-7 мың, 10 мың |
|
Мағынаны ажырату (Жаңа сабақ) |
|
|
І топ: Бесоба қорымы ІІ топ: Сынтас қорымы ІІІ топ: Аралтөбе обасы |
|
Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай бұтақтар, Биік болып өседі. |
|
|
Дәптермен жұмыс орындатқызу |
Жаңа тақырыптан түсінгенін дәптерге түсіру. |
|
Ой толғаныс |
|
|
Ой алмасу, жинақталған ақпаратты қабылдау |
«Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша әрбір топ келесі топқа сұрақ қояды. Тарихшылар этнографтарға, этнографтар археологтарға, археологтар тарихшыларға сұрақ қою мүмкін.
|
|
Ой түйін |
|
|
Венн диаграммасы |
Алтын адам сақ пен сарматты салыстырып, ұқсастығын табу.
|
|
Бағалау |
Топ жетекшісі бағалау парағын толтырып береді |
|
Үйге тапсырма |
1.§ 41 129 бет оқу. 2. «Савромат-сарматтардың көне замандағы саяси-мәдени орны» деген тақырыпта әңгіме жазып келу. 3. Ребус құрастыру |
|
Рефлексия |
Сабақтан алған әсерін, үйренгенін стикерге жазып, жабыстырады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы"
Ашық сабақ "Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы"
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: Ежелгі Қазақстан тарихы Сыныбы: 6 «Г» Сабақ саны: 51 Күні: 14.03.2016 |
Сабақтың тақырыбы: Сарматтардың археологиялық ескеркіштері. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білімділік: «Сармат» ұғымы, Батыс Қазақстаннан Украинаға дейін таралған сармат ескерткіштері, олардың ерекшеліктері. Савроматтардың Орталық Азия мен Қаратеңіз өңірі мәдениеттерін байланыстырушы тайпалар болғаны, Боспор мемлекетімен саяси- экономикалық байланыс орнатқаны туралы айту. Дамытушылық: Мұның алдындағы тақырыптарда өтілген тайпаларға байланысты сұрақтар қоя отырып оқушыны ойланту. Ойлау қабылетін дамыту.Оқушыны ізденіске жетелеп, сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Тәрбиелік:Сарматтардың Батыс Қазақстандағы ескерткіштеріне, әсіресе әртүрлі әшекей заттарға оқушылардың назарын аударып, оларды өнерге, сол өнерді дамытқан адамдарға деген құрмет сезіміне тәрбиелеу |
|
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді меңгерту |
|
Сабақтың түрі: |
Ашық сабақ |
|
Қолданылатын әдіс: |
Топтық жұмыс, диолог, сұрақ – жауап, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы (СТО) Топтық жұмыс – оқушылар бірлесіп жұмыс істеуге үйренеді, топтағы жұмыс өнімін көрсете алады. Диолог – мұғалім мен оқушы арасындағы қарым – қатынас. Сұрақ – жауап – тақырыпқа байланысты сұрақ қою. СТО – (бірнеше әдістер) |
|
Көрнекілігі: |
Интерактивті тақта, қима қағаз, ресурс, постер |
|
Сабақта қолданылатын модуль: |
СТО әдістері |
|
Сабақты бағалау: |
Оқушылар бір – бірін бағалайды, мұғалімнің бағалауы |
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушылар сарматтардың археологиялық ескерткіштерімен танысады |
|
Құрылымы: |
|
|
Сабақтың барысы: |
Сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу, алтын ереже, сергіту сәту, бағалау парағы |
|
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
|
Сәлемдесу, түгендеу, топқа бөлу, алтын ережемен таныстыру, топ басшысын сайлау, бағалау парағын тарату, критерилерімен таныстыру. |
Алтын ережемен танысады, топ жетекшісін сайлайды, топ жетекшісі оқушылардың атын жазып толтырады. |
|
Қызығушылығын ояту |
|
|
(Үй тапсырмасын сұрау) «Балама тест» (иә немесе жоқ) |
«Балама тест» сұрақтары:
|
|
«Сандар сөйлейді» |
Б.з.б. 8-б.з. 5ғғ., б.з.б. 2 ғас., б.з. 4 ғас.,б.з.б. 1 ғас., б.з.б. 248-247 жж., б.з.б. 3-2 ғас., 5-7 мың, 10 мың |
|
Мағынаны ажырату (Жаңа сабақ) |
|
|
І топ: Бесоба қорымы ІІ топ: Сынтас қорымы ІІІ топ: Аралтөбе обасы |
|
Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай бұтақтар, Биік болып өседі. |
|
|
Дәптермен жұмыс орындатқызу |
Жаңа тақырыптан түсінгенін дәптерге түсіру. |
|
Ой толғаныс |
|
|
Ой алмасу, жинақталған ақпаратты қабылдау |
«Үш қадамды сұхбат» әдісі бойынша әрбір топ келесі топқа сұрақ қояды. Тарихшылар этнографтарға, этнографтар археологтарға, археологтар тарихшыларға сұрақ қою мүмкін.
|
|
Ой түйін |
|
|
Венн диаграммасы |
Алтын адам сақ пен сарматты салыстырып, ұқсастығын табу.
|
|
Бағалау |
Топ жетекшісі бағалау парағын толтырып береді |
|
Үйге тапсырма |
1.§ 41 129 бет оқу. 2. «Савромат-сарматтардың көне замандағы саяси-мәдени орны» деген тақырыпта әңгіме жазып келу. 3. Ребус құрастыру |
|
Рефлексия |
Сабақтан алған әсерін, үйренгенін стикерге жазып, жабыстырады. |
шағым қалдыра аласыз













