ҰОҚ оқытылу
мақсаты
|
0.1.1.1
Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлу жəне
сөзсіз жеке айту. 0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін
(дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс
дыбыстау. 0.1.4.1 Сөйлеу барысында дауыс ырғағын сақтап, вербалды
емес қарымқатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), сөздерді
(кешіріңіз, тыңдаңызшы! жəне т.б.) қолдану. 0.2.2.1 Суретті
кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы) 0.3.3.1 Жазу бетін
бағдарлау, жазу жолын, жоларалық кеңістікті ажырату, торкөз
дəптерге кең сызықтар, əріп элементтерін жазу. 0.3.3.2. Қарапайым
жиектерді бояп салу
|
Жоспарланған
уақыт І. Дұрыс əсерлі көңіл
күй орнату. 0–2 мин. II. Өмірлік тəжірибені маңыздандыру.
Мақсатты болжам. 3–5 мин.
ҰОҚ ортасы ІІІ. Тақырып
бойынша жұмыс. 6-27 минут
|
Балаларды шаттық шеңберіне
тұрғызамын – Кəне, балалар, барлығымыз отбасымызға жақсы тілектер
тілейікші! –
(Ұ) Балаларға күннің суретін
көрсетемін. – Күн бізге не шашып тұр
Балаларға күн сəулесімен қоса
адам дені сау болу үшін дəрумендер керек екенін
əңгімелеймін..
(Ұ,Ө) Əліппе-дəптермен жұмыс
1-тапсырма -- балаларға өлең жолдарын мəнерлеп оқып
беремін.
Сарымсақтың дəмі қандай
екенін, оның пайдасын əңгімелеймін.. Борщ тамағы
туралы
пікірлеседі. Сендердің
аналарың борщ пісіре ме? Борщқа не қосып
пісіреді?
Сөздерді буынға бөл.
2-тапсырма ?
Щ – қатаң дауыссыз
дыбыс.
3-тапсырма
:
Өлеңді мəнерлеп оқып
беремін.
Жазылады деген сөзді естіледі
деген сөзбен алмастырады: Шие, шалқан, шанышқы – естіледі
Ш-мен.
Сөйлемдерді оқып, соңғы сөздің
бірінші буынын ғана айтамын,
(Өлеңдегі борщ, щи жəне щетка
сөздеріне дыбыстық талдау жасайды. шапалақтау керек екенін
ескертемін.
4-тапсырма. Щ əрпімен
танысамыз. Дыбысымыз кедергіге ұшырап шығып тұр жəне Щ əрпін боя.
балаларға өлең жолдарын оқып беремін
. Үш тармақты айырын,
«Шатастырма Ш-мен», – деп, Атам оны таңбалап, Аяғынан
байлады.
берілген суреттегі Щ əрпін
бояуды
5-тапсырма Тақтада Щ əрпінің
бейнесі ілінген балаларға Щ дыбысын жасау үшін таяқшаларды жəне
қағаз қыстырғыштарды қолдануға болатынын айтамын. Балаларға ой
тасталады
|
Балалар
ата-аналарына тілек тілейді
Ата-анам ауырмасын! –
Үлкендерді сыйлайық! – Анамызды ардайық! Балалар педагогтің
сұрақтарына жауап береді. Күн бізге сəулесін шашып тұр. «Балалар
күн сəлесінен жылу тарайды» деген сияқты өз ойларын ортаға
салады
«Балалар күн сəлесінен жылу
тарайды» деген сияқты өз ойларын ортаға
салады
Балалар сұраққа жауап беріп,
əңгіме құрады. Борщ, ащы, тұщы сөздерін қайталап
айтады.
Балалар сұраққа жауап беріп,
əңгіме құрайды. Айран, кəмпит, қарбыз, лимон, пияз, қымыз. Щ –
қатаң дауыссыз дыбыс.
Балалар өлеңдегі борщ, щи жəне
щетка сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
ал балалар айтамыз, көреміз
деген сөздермен аяқтайды
. . Жаңылған балалар қайта
жасайды.
. Балалар өлең жолын
мазмұндайды. Балалар шана сөзі мен щетка сөзін салыстыра айтады.
берілген суреттегі Щ əрпін бояйды Ш əрпінен айырмашылығын
табады
Балалар Щ дыбысының бейнесіне
қарап отырып өздеріне қанша таяқша жəне қағаз қыстырғыш керек
екенін, жəне қалай жасауға болатыны туралы
пікірлеседі
Щ əрпінің баспа түрін ауада жазып, сосын жұмыс дəптеріне
баспа түрін жазады
|
|
|
IV. ҰОҚ қорытындысы. Рефлексия. 28-30
минут
|
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды марапаттайды (Ө)
Рефлексиялық бағалау: өз жұмысын бағалап қорыту. Балалардан алманы
түсті қарындашпен бояуын сұраңыз: Ештеңе түсінбедім – қызыл
қарындашпен; Түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын – сары қарындашпен;
Бәрін түсіндім, басқаға түсіндіріп бере аламын – жасыл
қарындашпен
|
|
Қызыл,сары,жасыл түсті
қарындаштар.
|