|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:Нұржау жалпы орта мектебі 9.3.А Үшбұрыштарды шешу Мұғалімнің аты-тегі: Кенжеғалиева Зоя Жахимқызы Күні: Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Синустар теоремасы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
9.1.3.7. Синустар теоремасын білу және қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: -Математикалық терминдерді сауатты айту (тригонометрия, пропорционал, теорема,синус, элемент, т.б.) - Математикалық тұжырымдар мен ережелерді нақты жеткізу Диалогқа қатысты сөз тіркестері: - Синустар теоремасы қандай үшбұрыштарға ... - Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деп... - Үшбұрыштың қабырғалары оларға қарсы жатқан бұрыштардың синустарына ... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Өмірден алынған есептерді шығару арқылы ойлау белсенділіктерін дамыту, топтасып жұмыстар орындау арқылы өзара сыйластық қарым-қатынаста болып, бір-бірінің айтқан пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу, білімін өз бетімен толықтырып отыруға талаптандыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Алгебра, география, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышын оның қабырғалары арқылы табу, тікбұрышты үшбұрышты шешу, пропорцияның кез-келген белгісіз мүшесін табу туралы білімдері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
4 минут
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу және оқушылардың психологиялық көңіл-күйіне назар аудару. Ширату жаттығуы «Stop кадр» әдісі Видеоролик«Синус өмірде неге қажет?» Үйдің шатырын салғанда қолданылатынын көрсетеді. Сұрақ: Шатырды 30°- қа тең бұрышпен қалай салуға болады? Жауаптар: - Бұрышты транспортирмен өлшеп салу арқылы, бірақ оған үлкен транспортир қажет. - Синустың анықтамасы бойынша, шатырдың биіктігін 3м, ал ұзындығын 6м деп алып бұрыштың 30° екенін анықтауға болады. Қ.Б. «Мадақтау» әдісі Дұрыс жауап беруге қатысқан оқушыларға «Жарайсың» сөздерімен қолдау көрсету. |
SinA=
Sin30°= |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут
10 минут
1 минут
10 минут |
Жаңа сабақ түсіндіру Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын айтып видеосабақ көрсету Видеосабақ «Синустар теоремасы» Видеосабақта:
- Синустар теоремасының дәлелдемесін түсіндіреді. Тапсырма тәсілі Ж. «Еркін талқылау» әдісі Сараланған тапсырмалар жеке орындау қабілеті әртүрлі білім алушыларға жеңілден күрделіге қарай алынды. 1-тапсырма ABC үшбұрышында АВ =6, ˂A = 45°, ˂C=60°, ВС қабырғасын табыңдар Дескриптор
2-тапсырма АВС үшбұрышында
АВ=5 Дескриптор
Қарқын тәсілі Қосымша тапсырма Параллелограмның кіші қабырғасы 8 см. Үлкен диагоналына іргелес жатқан бұрыштары 30°және 45°. Параллелограмның периметрін табыңдар. Дескриптор - Параллелограмды салады - Бұрыштарды анықтайды - Синустар теоремасын қолданады - Периметрін табады Қ.Б. «Өзіңді өзің бағала» әдісі (дескриптор арқылы өзінің жұмысын тексеріп, қасындағы жұбымен пікірлерін бөліседі.)
Сергіту сәті «Синустар тарихы» видеоролик Тарихи мағлұматтарға қарағанда тригономметриялық ілім Үндістанда туындаған. Мысалы, синустар теоремасын үнді математигі Брахмагупта (598-660жж) ашқан. Синустар теоремасы кейінірек дәлелденген, ол дәлелдеу ортаазиялық астроном әл-Бирунидің (973-1048 жж) еңбектерінде де бар. Европада XVI ғасырда араб тілінен аударма кітаптардан кейін ғана тригонометрияның дамуы басталды. Тригонометрия қазіргі кезде геометрияда, алгебрада, физикада, астрономияда, және басқа да ғылымдарда кеңірек қолданылды. Жіктеу тәсілі Т.«Джигсо» әдісі
Білім алушыларды 3 топқа бөліп, өмірден алынған есептер жазылған парақшалар таратылады. Есеп шартымен толық танысып, алдымен жұптасып, сосын топта талқылайды. Есептің шартын дұрыс түсініп шығарғандардан бір өкіл шығып, келесі топқа барып, шығару жолын түсіндіреді. Өз тобына қайта келіп, талдап шығарады.
Синустар теоремасын пайдаланып қол жетпейтін заттарға дейінгі қашықтықты табуға арналған практикалық мазмұнды есептер алынды. Парақшада суреттер салынып беріледі.
1-парақша О
Дескриптор
2-парақша «Бәйтерек» монументі– металдан, шыныдан және бетоннан жасалған, алтын жалатылған шары бар әдемі архитектуралық ғимарат –тәуелсіз Қазақстанның символы. «Бәйтерек» монументінің биіктігі 97м. Мұндағы ВС=АВ, АО=ОС, ˂ВОА = ˂ВОС=90°˂ВСО=30°, ˂АОС=120°. ВС және АС ұзындықтарын табыңдар.(Ж: 194м, 281м)
Дескриптор
3-парақша Ертіс –әлемдегі ең ұзын, Қазақстандағы ең ірі өзендердің бірі және Шығыс Қазақстан мен Павлодар облыстарының негізгі су жолы. Ертістің ұзындығы 4248 км құрайды. Мұндағы, ВС=530м, ДВ= 17м, ˂В =60°, ˂С=70°. Өзен арнасының АД енін табыңдар. (Ж: 630м)
Дескриптор< Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Мектеп:Нұржау жалпы орта
мектебі 9.3.А Үшбұрыштарды шешу
Мұғалімнің аты-тегі: Кенжеғалиева Зоя Жахимқызы Күні: Сынып: 9 Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақтыңтақырыбы
Синустар
теоремасы
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары
(оқубағдарламасынасілтеме) 9.1.3.7. Синустар теоремасын білу
және қолдану Сабақтың мақсаты Синустар теоремасын дәлелдей
алады Кез-келген үшбұрыштың белгісіз
элементтерін табуда синустар теоремасын қолдана
алады Бағалау
критерийі Үшбұрыштың белгісіз
элементтерін табуда синустар теоремасын
пайдаланады Синустар теоремасын
тұжырымдап, дәлелдей алады
Тілдік мақсаттар
Пәндік лексика және
терминология: -Математикалық терминдерді
сауатты айту (тригонометрия, пропорционал, теорема,синус, элемент,
т.б.) - Математикалық тұжырымдар мен
ережелерді нақты жеткізу Диалогқа қатысты сөз
тіркестері: -
Синустар теоремасы қандай
үшбұрыштарға ... - Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір
бұрышының синусы деп... - Үшбұрыштың қабырғалары
оларға қарсы жатқан бұрыштардың синустарына
...
Құндылықтарға
баулу
Өмірден алынған
есептерді шығару арқылы ойлау белсенділіктерін дамыту, топтасып
жұмыстар орындау арқылы өзара сыйластық қарым-қатынаста болып,
бір-бірінің айтқан пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын
құрметтеу, білімін өз бетімен толықтырып отыруға
талаптандыру. Пәнаралық байланыс Алгебра, география,
тарих Алдыңғы
білім Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір
бұрышын оның қабырғалары арқылы табу, тікбұрышты үшбұрышты шешу,
пропорцияның кез-келген белгісіз мүшесін табу
туралы білімдері бар
Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған жұмыс түрлері
Ресурстар Сабақтың басы
4
минут Ұйымдастыру. Сәлемдесу және оқушылардың
психологиялық көңіл-күйіне назар аудару. Ширату
жаттығуы «Stop кадр»
әдісі Видеоролик«Синус өмірде неге
қажет?» Үйдің шатырын салғанда
қолданылатынын көрсетеді. Сұрақ: Шатырды 30°- қа тең бұрышпен
қалай салуға болады? Жауаптар: -
Бұрышты транспортирмен өлшеп
салу арқылы, бірақ оған үлкен транспортир
қажет. - Синустың анықтамасы
бойынша, шатырдың
биіктігін 3м, ал
ұзындығын 6м деп
алып бұрыштың
30°
екенін анықтауға
болады. Қ.Б.
«Мадақтау»
әдісі
Дұрыс жауап беруге қатысқан
оқушыларға «Жарайсың» сөздерімен қолдау
көрсету. SinA= Sin30°=
Сабақтың
ортасы
7
минут
10
минут
1
минут 10
минут
Жаңа сабақ
түсіндіру Жаңа сабақ тақырыбы мен
мақсатын айтып видеосабақ көрсету Видеосабақ «Синустар
теоремасы» Видеосабақта: Кез-келген үшбұрыш және оның
элементтері көрсетіледі Синус теоремасының
тұжырымдамасын айтып, формуласын жазады. - Синустар теоремасының
дәлелдемесін түсіндіреді. Тапсырма
тәсілі Ж. «Еркін талқылау»
әдісі Сараланған тапсырмалар жеке
орындау қабілеті әртүрлі білім алушыларға жеңілден күрделіге қарай
алынды. 1-тапсырма ABC үшбұрышында АВ =6, ˂A =
45°,
˂C=60°,
ВС қабырғасын
табыңдар Дескриптор АВ және ВС қай бұрыштарға қарсы жатқанын
анықтайды Синустар теоремасын
қолданады Белгісіз элементін
табады 2-тапсырма АВС үшбұрышында
АВ=5 Дескриптор АВ және АС бұрыштарға қарсы жатқанын
анықтайды. ˂C бұрышын
табады. Синустар теоремасын
қолданады. Белгісіз элементін
табады. Қарқын
тәсілі Қосымша
тапсырма Параллелограмның кіші қабырғасы 8 см. Үлкен
диагоналына іргелес жатқан бұрыштары
30°және
45°. Параллелограмның периметрін
табыңдар. Дескриптор - Параллелограмды
салады - Бұрыштарды
анықтайды - Синустар теоремасын
қолданады - Периметрін
табады Қ.Б. «Өзіңді өзің бағала»
әдісі (дескриптор арқылы өзінің жұмысын тексеріп,
қасындағы жұбымен пікірлерін
бөліседі.) Сергіту сәті «Синустар тарихы»
видеоролик Тарихи мағлұматтарға қарағанда
тригономметриялық ілім
Үндістанда
туындаған. Мысалы, синустар
теоремасын үнді математигі
Брахмагупта (598-660жж) ашқан. Синустар теоремасы
кейінірек дәлелденген, ол дәлелдеу
ортаазиялық астроном
әл-Бирунидің (973-1048 жж) еңбектерінде де бар. Европада
XVI ғасырда араб тілінен аударма кітаптардан кейін ғана
тригонометрияның дамуы басталды. Тригонометрия қазіргі кезде
геометрияда, алгебрада, физикада, астрономияда, және басқа да
ғылымдарда кеңірек
қолданылды. Жіктеу
тәсілі Т.«Джигсо»
әдісі Білім алушыларды 3 топқа бөліп, өмірден
алынған есептер жазылған парақшалар таратылады. Есеп шартымен толық
танысып, алдымен жұптасып, сосын топта талқылайды. Есептің шартын
дұрыс түсініп шығарғандардан бір өкіл шығып, келесі топқа барып,
шығару жолын түсіндіреді. Өз тобына қайта келіп, талдап
шығарады. Синустар
теоремасын пайдаланып қол жетпейтін заттарға дейінгі
қашықтықты табуға арналған практикалық мазмұнды есептер алынды.
Парақшада суреттер салынып
беріледі. 1-парақша О Дескриптор ˂АСВ және ˂АВС бұрыштарын
табады Синустар теоремасын
пайдаланып, ВС табады Синустың анықтамасы бойынша СД
табады 2-парақша «Бәйтерек»
монументі– металдан, шыныдан және бетоннан жасалған,
алтын жалатылған шары бар әдемі архитектуралық ғимарат –тәуелсіз
Қазақстанның символы. «Бәйтерек» монументінің биіктігі 97м. Мұндағы
ВС=АВ, АО=ОС, ˂ВОА =
˂ВОС=90°˂ВСО=30°,
˂АОС=120°.
ВС және АС ұзындықтарын
табыңдар.(Ж: 194м,
281м) Дескриптор Синустың анықтамасы бойынша ВС
табады
ОС-ның ұзындығын
табады
Синустар теоремасын пайдаланып, АС
табады 3-парақша Ертіс
–әлемдегі ең ұзын, Қазақстандағы ең ірі
өзендердің бірі және Шығыс Қазақстан мен Павлодар облыстарының
негізгі су жолы. Ертістің ұзындығы 4248 км құрайды. Мұндағы,
ВС=530м, ДВ= 17м, ˂В
=60°,
˂С=70°. Өзен арнасының АД енін
табыңдар. (Ж:
630м)
Дескриптор< | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



қжетпес
















