Бекітілді: Смаилова И.А.__________ Тексерілді: Жунисбаева А.Ж.__________
|
Бөлім: |
10- бөлім. Көбею |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильяс Аяжан |
|
Күні: |
11.04.2024ж. |
|
Сыныбы: |
8Б Қатысушылар саны: 28 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§47. Споралы өсімдіктердің тіршілік циклі Мүктер мен қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит. Митоз. Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы. Жануарлардың көбею формалары. Жыныссыз көбею типтері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.2 мүктер мен қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-Мүктер мен қырықжапырақтәрізділердің жынысты және жыныссыз ұрпақтарының ерекшеліктерін түсіндіру -Споралы өсімдіктерде гаметалар мен споралардың түзілу жолдарын сипаттау -Споралы өсімдіктердің тіршілік циклін анықтау |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал Оқушыларға жақсы көңіл күй тілеу ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. «Express Сұрақтар» әдісі Пеналдың ішінде сұрақтар жазылулы болады, оқушылар жылдамдатып бір-біріне ұсынады, тоқтау сөзі айтылғанда кімде қалса сол адам сұраққа жауап береді.
|
Оқушылар сынып жағадйына ыңғайланып, сабаққа дайындалады Оқушылар жекелеп сұрақтарға жауап береді. Өткен бөлімдері бойынша білімдерін қайталайды |
Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау Қ.Б.: 3 балл Дескриптор: -Көбею түрлерін біледі -Терминдермен таныс Қ.Б.: 3 балл Дескриптор: -Көбею түрлерін біледі -Терминдермен таныс |
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 187 бет Дәптер АКТ Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 189 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин.
|
Жаңа тақырып Презентация арқылы сабақ түсіндіріледі. Тапсырмаға көшпес бұрын дәптермен жұмыс жасалады: терминдерді анықтамасымен жазып алады. Жаңа шартты белгілерді дәптерге түсіру Тақырыпты пысықтау Мұғалім: Тапсырма 1 «Insert» әдісі Әр топқа оқулық мазмұнынан арнайы бөліктер беріледі. Танысып шыққан соң, кітаптарын жабуын сұраймын. Тақтада «Жасанды интеллект» көмегімен жасалған арнайы тұлғалар әр топқа сұрақ қоятын болады. 1-топ:Гаметофит пен спорофиттің айырмашылығы неде? 2-топ:Мүктер дегеніміз не? Олардың дамуы 3-топ:қырықжапырақтәрізділердің тіршілік циклі Тапсырма 2 «Learningapps» платфомасы Тақырып бойынша сұрақтарға тест түрінде жауап береді. Тапсырма 3 «ПОСТЕР» әдісі Оқушыларға оқулықтан тыс қосымша ақпарат беріледі. Оқушылардың мақсаты сол ақпаратты қорытып, жинақтап постер жасап шығару. 1-топ:Споралы өсімдіктер 2-топ:Мүктер 3-топ:Қырықжапырақтәрізділер Тапсырма 4 «Моментальды фотоаппарат» әдісі Термин сөздермен жұмыс Әр бөлікте бір термин сөз жазылады, дұрыс тапса ішінде ынталандырушы тосын сыйберіледі. Спорофит, Гаметофит, Диплоидты зигота, Споралар, сорус, митоз, мейоз |
Оқушылар сабақпен танысып, дәптермен жұмыс жасайды Әр топ берілген мәтінді оқып, танысқан соң, сұраққа жауап береді. Тест сұрақтарына жауап береді Оқушылар топ болып тақырыптық постер қорғайды Оқушылар термин сөздердің мағынасын ашады |
Қ.Б: жарайсың, жақсы түсініпсің, керемет және т.б.
Қ.Б: 2 балл Дескриптор:
Қ.Б: 1 балл Дескриптор:
Қ.Б: 2 балл Дескриптор:
Қ.Б: 2 балл Дескриптор:
Қ.Б: анти-жалқаулық витаминдері
|
Презентация: Оқулық: Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева, Б.Т.Ибраимова 189 бет https://learningapps.org/watch?v=p60rtrk4a24 презентация
қима қағаздар
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 189 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Үй тапсырмасы §47. Споралы өсімдіктердің тіршілік циклі тақырыбын оқу Конспект жасау Кері байланыс, жұмыс рефлексиясы . |
Үй тапсырмасын жазып алады Тақырып бойынша түсінген түсінбегендерін кері байланыс парағына жазады |
бағалау парағы |
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 189 бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау сабақтың өң бойында жүреді. Саралаудың оқушылардың қажеттіліктеріне байланысты қарқын және тапсырма түрлерін қолдандым.Деңгейі жоғары оқушыға тапсырманы қосымша сұрақтар беру арқылы жүргіземін. |
Әр деңгейлі тапсырмаларды беру арқылы |
парталардың орналасуы талапқа сай болуы қадағаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1:
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітілді: Смаилова
И.А.__________ Тексерілді: Жунисбаева А.Ж.__________ Бөлім: 10- бөлім.
Көбею Педагогтің
аты-жөні: Ильяс
Аяжан Күні: 11.04.2024ж. Сыныбы: 8Б Қатысушылар саны: 28
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы:
§47. Споралы өсімдіктердің тіршілік
циклі Мүктер мен
қырықжапырақтардың тіршілік циклі. Гаметофит. Спорофит. Митоз.
Мейоз. Митоз бен мейоздың биологиялық маңызы. Жануарлардың көбею
формалары. Жыныссыз көбею типтері. Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты 8.2.1.2 мүктер мен
қырықжапырақтардың мысалында жынысты және жыныссыз ұрпақтарының
ерекшеліктерін түсіндіру; Сабақтың
мақсаты:
-Мүктер мен қырықжапырақтәрізділердің жынысты және жыныссыз
ұрпақтарының ерекшеліктерін
түсіндіру
-Споралы өсімдіктерде гаметалар мен споралардың түзілу
жолдарын сипаттау -Споралы өсімдіктердің
тіршілік циклін анықтау Сабақтың
барысы Сабақ кезеңі/
Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин. І.Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу,
түгендеу.
Психологиялық ахуал
Оқушыларға жақсы көңіл күй
тілеу
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
«Express
Сұрақтар»
әдісі
Пеналдың ішінде сұрақтар жазылулы болады, оқушылар
жылдамдатып бір-біріне ұсынады, тоқтау сөзі айтылғанда кімде қалса
сол адам сұраққа жауап береді.
Жыныстық жолмен қандай гамета
түзіледі?
Біржасушалылардың негізгі көбею
жолы?
Бөлшектену деген не?
Партеногенез дегеніміз не?
Ұрықтану дегеніміз не?
Жыныстық көбеюдің мәні
неде?
Ұрықтанудың неше түрі бар?
Партеногенезге не
қатыспайды?
Партеногенез жолымен дамитын
ағзалар? Бөлшектену жолымен
дамитын ағзалар?
Оқушылар сынып жағадйына ыңғайланып, сабаққа
дайындалады
Оқушылар жекелеп сұрақтарға жауап
береді. Өткен бөлімдері бойынша
білімдерін қайталайды
Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау
дағдыларын дамытуға бағыттау
Қ.Б.: 3 балл
Дескриптор:
-Көбею түрлерін біледі
-Терминдермен
таныс
Қ.Б.: 3 балл
Дескриптор:
-Көбею түрлерін біледі
-Терминдермен
таныс
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева
Б.Т.Ибраимова
187
бет
Дәптер
АКТ
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева
Б.Т.Ибраимова 189
бет
Сабақтың ортасы Мағынаны
ашу. 30
мин.
Жаңа
тақырып Презентация арқылы
сабақ түсіндіріледі.
Тапсырмаға көшпес бұрын дәптермен жұмыс жасалады:
терминдерді анықтамасымен жазып алады. Жаңа шартты белгілерді
дәптерге түсіру
Тақырыпты пысықтау
Мұғалім:
Тапсырма 1
«Insert»
әдісі
Әр топқа оқулық мазмұнынан арнайы бөліктер беріледі.
Танысып шыққан соң, кітаптарын жабуын сұраймын.
Тақтада «Жасанды
интеллект» көмегімен жасалған
арнайы тұлғалар әр топқа сұрақ қоятын
болады.
1-топ:Гаметофит пен
спорофиттің айырмашылығы неде?
2-топ:Мүктер дегеніміз
не? Олардың дамуы
3-топ:қырықжапырақтәрізділердің тіршілік
циклі
Тапсырма 2
«Learningapps» платфомасы
Тақырып бойынша сұрақтарға тест түрінде жауап
береді.
Тапсырма 3
«ПОСТЕР» әдісі
Оқушыларға оқулықтан тыс қосымша ақпарат беріледі.
Оқушылардың мақсаты сол ақпаратты қорытып, жинақтап постер жасап
шығару.
1-топ:Споралы өсімдіктер
2-топ:Мүктер
3-топ:Қырықжапырақтәрізділер
Тапсырма 4
«Моментальды фотоаппарат»
әдісі
Термин сөздермен
жұмыс
Әр бөлікте бір
термин сөз жазылады, дұрыс тапса ішінде ынталандырушы тосын
сыйберіледі.
Спорофит,
Гаметофит,
Диплоидты зигота,
Споралар, сорус, митоз,
мейоз
Оқушылар сабақпен танысып, дәптермен жұмыс
жасайды
Әр топ берілген мәтінді оқып, танысқан соң, сұраққа жауап
береді.
Тест сұрақтарына жауап
береді
Оқушылар топ болып тақырыптық постер
қорғайды Оқушылар термин
сөздердің мағынасын ашады Қ.Б: жарайсың, жақсы
түсініпсің, керемет және т.б. Қ.Б: 2 балл Дескриптор: Оқушылар тақырып
бойынша терминдермен таныс Ағзалардың
айырмашылығын тани алады Қ.Б: 1
балл Дескриптор: Оқушылар тақырып
бойынша терминдермен таныс Ағзалардың
айырмашылығын тани алады Қ.Б: 2 балл Дескриптор: Постер жүйелі
құрылған Ақпараттары
нақтыланған Қ.Б: 2 балл Дескриптор: Термин сөздің мағынасын
біледі Қ.Б:
анти-жалқаулық
витаминдері
Презентация:
Оқулық: Алматы: «Атамұра» 2019.
Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,
Б.Т.Ибраимова
189 бет
https://learningapps.org/watch?v=p60rtrk4a24
презентация
қима қағаздар
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева
Б.Т.Ибраимова
189 бет Сабақтың
соңы Ой
толғаныс. Рефлексия 5
мин.
Үй
тапсырмасы
§47. Споралы өсімдіктердің тіршілік циклі
тақырыбын
оқу
Конспект жасау
Кері байланыс, жұмыс
рефлексиясы .
Үй тапсырмасын жазып алады
Тақырып бойынша түсінген түсінбегендерін кері байланыс
парағына жазады
бағалау парағы
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019. Н.Г.Асанов А.Р.Соловьева
Б.Т.Ибраимова
189 бет Саралау. Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың
алдына қандай тапсырмалар
қоясыз? Бағалау. Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз? Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау Саралау сабақтың өң
бойында жүреді. Саралаудың оқушылардың қажеттіліктеріне байланысты
қарқын және тапсырма түрлерін қолдандым.Деңгейі
жоғары оқушыға тапсырманы
қосымша сұрақтар беру арқылы
жүргіземін. Әр деңгейлі
тапсырмаларды беру арқылы
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін
қолданамын.
Сыныпқа жарықтың түсуі мен
сыныптағы
парталардың орналасуы талапқа сай
болуы
қадағаланады.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да,
сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді?
Оқыту туралы да,
сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















