Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: 7.3А Химиялық реакциялар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бахош Ақұштап Жанболатқызы |
|
Күні |
25.01.24 |
|
Сыныбы |
7 а |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. №8 Бейтараптану реакциясы. №9 Мырыштың сұйытылған қышқылдармен әрекеттесу, сутекке сапалық реакция. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау 7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7мин |
Ұйымдастыру бөлімі Амандасу; оқушыларды түгелдеу. Шеңберге тұрғызып, өткен тақырыпқа шолу сұрақтарды қою. Тақырыпқа байланысты сөздер беріледі. Бұл не? Деген сұрақтарға жауап алады топқа бөлу Сабақ тақырыбы мен ОМ таныстыру. |
Өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді Оқушылар сабақ тақырыбы мен ОМ танысады. |
«шапалақтау» арқылы бағалау |
https://learningapps.org/display?v=p2pd7rqpa24 https://www.classtools.net/random-group-generator/ |
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 7 мин 7 мин 15 мин |
Жаңа сабақты ашу
Металдардың электрохимиялық кернеу қатары Li→Rb→K→Ba→Sr→Ca→Na→Mg→Al→Mn→Zn→Cr→Fe→Cd→Co→Ni→Sn→Pb→H→Sb→Bi→Cu→Hg→Ag→Pd→Pt→Au Бұл қатарда металдардың электрон беру, яғни тотықсыздандырғыш қасиеті солдан оңға қарай кемиді. Басқаша айтқанда әр металл өзінен кейінгілерін тұздар ерітіндісінен ығыстырып шығарады. Салыстыру үшін қатарға сутек те орналасқан. Активтік қатарда сутекке дейін орналасқан металдар сутекті қышқылдардан ығыстыра алады. Сутектен кейін тұрған мыс, сынап, күміс, платина және алтын қышқыл ерітінділерімен әрекеттеспейді, өйткені сутекті ығыстыра алмайды. Активтік қатарға сүйеніп, металл, тұз және қышқыл ерітінділерінің арасындағы реакциялардың жүру мүмкіндігін алдын-ала болжауға болады. Активтік қатар заңдылығы металды бос күйінде бөліп алуға және оны коррозиядан қорғауға мүмкіндік береді. Металдардың тұз қышқылымен әрекеттесуін былай көрсетеді: алюминий + тұз қышқылы = алюминий хлориді + сутек мырыш + тұз қышқылы = мырыш хлориді + сутек темір + тұз қышқылы = темір хлориді + сутек №1 тапсырма K, Hg, Nі, Al, Fe, Pt, Pb, Na, Cu, Sn, Ag, Mg, Au.
Бекіту тапсырмасы Химиялық диктант |
Қосымша мәліметтерді пайдаланып, ортасын анықтайды
Оқушылар мұғалімді тыңдайды және оқулықпен жұмыстанады.
Кестені дәптерге сызып, металдарды сәйкесінше екі бағанға бөліп жазады.
|
Дескриптор Білім алушы қышқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін жаза алады; 1 балл реакция нәтижесін жіктейді. 1 балл
|
https://learningapps.org/display?v=p2pd7rqpa24
Презентация
|
||
|
Сабақтың соңы 8 мин
|
«3-2-1
Стратегия» оқушыларға парақтар таратылып беріледі,
парақтарды толтырады |
Оқушылар рефлексия мен кері байланысқа ауызша жауап береді. |
|
Үлестірме қағаз презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
Ашық сабақ сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі.
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: 7.3А Химиялық реакциялар |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Бахош Ақұштап Жанболатқызы |
|
Күні |
25.01.24 |
|
Сыныбы |
7 а |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйытылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. №8 Бейтараптану реакциясы. №9 Мырыштың сұйытылған қышқылдармен әрекеттесу, сутекке сапалық реакция. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.2.1 сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау 7.2.2.2 сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7мин |
Ұйымдастыру бөлімі Амандасу; оқушыларды түгелдеу. Шеңберге тұрғызып, өткен тақырыпқа шолу сұрақтарды қою. Тақырыпқа байланысты сөздер беріледі. Бұл не? Деген сұрақтарға жауап алады топқа бөлу Сабақ тақырыбы мен ОМ таныстыру. |
Өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді Топқа бөлінеді Оқушылар сабақ тақырыбы мен ОМ танысады. |
«шапалақтау» арқылы бағалау |
https://learningapps.org/display?v=p2pd7rqpa24 https://www.classtools.net/random-group-generator/ |
||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 7 мин 7 мин 15 мин |
Жаңа сабақты ашу
Металдардың электрохимиялық кернеу қатары Li→Rb→K→Ba→Sr→Ca→Na→Mg→Al→Mn→Zn→Cr→Fe→Cd→Co→Ni→Sn→Pb→H→Sb→Bi→Cu→Hg→Ag→Pd→Pt→Au Бұл қатарда металдардың электрон беру, яғни тотықсыздандырғыш қасиеті солдан оңға қарай кемиді. Басқаша айтқанда әр металл өзінен кейінгілерін тұздар ерітіндісінен ығыстырып шығарады. Салыстыру үшін қатарға сутек те орналасқан. Активтік қатарда сутекке дейін орналасқан металдар сутекті қышқылдардан ығыстыра алады. Сутектен кейін тұрған мыс, сынап, күміс, платина және алтын қышқыл ерітінділерімен әрекеттеспейді, өйткені сутекті ығыстыра алмайды. Активтік қатарға сүйеніп, металл, тұз және қышқыл ерітінділерінің арасындағы реакциялардың жүру мүмкіндігін алдын-ала болжауға болады. Активтік қатар заңдылығы металды бос күйінде бөліп алуға және оны коррозиядан қорғауға мүмкіндік береді. Металдардың тұз қышқылымен әрекеттесуін былай көрсетеді: алюминий + тұз қышқылы = алюминий хлориді + сутек мырыш + тұз қышқылы = мырыш хлориді + сутек темір + тұз қышқылы = темір хлориді + сутек №1 тапсырма K, Hg, Nі, Al, Fe, Pt, Pb, Na, Cu, Sn, Ag, Mg, Au.
Бекіту тапсырмасы Химиялық диктант |
Қосымша мәліметтерді пайдаланып, ортасын анықтайды
Оқушылар мұғалімді тыңдайды және оқулықпен жұмыстанады.
Кестені дәптерге сызып, металдарды сәйкесінше екі бағанға бөліп жазады.
|
Дескриптор Білім алушы қышқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін жаза алады; 1 балл реакция нәтижесін жіктейді. 1 балл
|
https://learningapps.org/display?v=p2pd7rqpa24
Презентация
|
||
|
Сабақтың соңы 8 мин
|
«3-2-1
Стратегия» оқушыларға парақтар таратылып беріледі,
парақтарды толтырады |
Оқушылар рефлексия мен кері байланысқа ауызша жауап береді. |
|
Үлестірме қағаз презентация |
шағым қалдыра аласыз















