Сабақтың
мақсаты: «Сын есім» тақырыбын меңгерту,
өз бетімен жұмыс
жасату арқылы білімдерін
толықтыру.
Дамыта оқытудың тиімді әдіс – тәсілдерін
пайдалана
отырып, оқушылардың
шығармашылық қабілетін
дамыту.
Табиғатқа қамқорлық жасауға
тәрбиелеу.
Сабақтың
принциптері: біртұтастық,
жүйелілік
Сабақтың әдіс –
тәсілдері: сұрақ – жауап, көрнекілік,
талдау, ажырату,
ізденушілік
Сабақтың
көрнекілігі : тірек- сызба, интерактивті
тақта
Сабақтың барысы:
І. Бағдарлау – мотивациялық
кезең.
Психологиялық дайындық жұмыстары.
Суретпен
жұмыс.
Тапсырмалар: 1. Суреттен
заттың атын білдіретін сөздерді жазыңдар.
2. Жазған зат есімдерге
қатысты сын есімдер ойлап
жазыңдар.
Мысалы: ағаш – биік, жасыл,
аласа,т.б
Жер-көркем, жасыл
Аспан-көк, дөңгелек
т.б
Тірек сызбамен
жұмыс.
Сын есім
Сұрақтары : қай, қандай?
Құрамына қарай:
Дара
күрделі негізгі туынды
ІІ. Операциялық –
орындаушылық кезең.
Өз бетімен
жұмыс.
-
Жұмбақты оқып, ішінен сын есімді тап.
-
Шешуіне дыбыстық талдау жаса.
Ойын:
«Сөз ойла, тез ойла.» Затқа
сипаттама бер.
Ауызша
жаттығу.
Дара және күрделі сын есімді
ажырат.
Әңгімені
аяқта.
-
Үй иесі ауылда тұратын дәрігер. Бірде ол
шақыртумен Ойылға кеткенде, үйіме ұрылар түспесін деп, есіктің
алдына сия қалдырып кетіптьі. Дәл сол күні ұрылар келіп, есікті
ашып қалды да, қаша жөнелді? ....... Неге?
-
Ертеде бір түйе болыпты. Ол кіп – кішкентай екен.
Оны өзінен үлкен басқа жануарлар мазақтай беріпті. Әсіресе шыбын
көп күліпті. Бірде шыбын түйе көлеңкелеп жатқан ағаштың бұтағына
отырып алып, оны мазақтай бастайды............. Ертегіні
аяқта.
ІҮ. Рефлексиялық – бағалау
кезеңі.
Өзіндік қабылдау.
Мен
қандаймын?
-
Берілген зат есімге жұрнақ жалғап, сын есім
құрастыр.
Тау- ,
қала - , дала- , айна- , бал -
-
Берілген етістікке жұрнақ жалғап, сын есім
құрастыр
Біл- , айт- , сөйле- , көр
-
Ү.
Бағалау.
Жаттығуларды орындау арқылы бүгінгі сабақтан
алған әсерін әңгімелеп, сабақтың басында үлестірілген «өзін - өзі
бағалау» парағы бойынша оқушылар өзін - өзі бағалайды.
ҮІ. Үйге
тапсырма. 1. 492 –
жаттығу.
2. Сын есімі бар мақал – мәтел жазып
келу