Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ашық сабақ: ШЫҢҒЫСХАН ИМПЕРИЯСЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ МҰРАГЕРЛЕРІ. 1 курс
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«№1 АЛМАТЫ ҚАЗАҚ МЕМЛЕКЕТТІК ГУМАНИТАРЛЫҚ-ПЕДАГОГТІК КОЛЛЕДЖІ»
БАЙҚАУ САБАҚ
Тақырыбы: Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
Топ : 11 «И»
Оқытушы: Әлімбек Қ.С.
Алматы, 2022
Бекітілді
Директордың оқу-әдістемелік
жұмысы жөнінен орынбасары
________ Сайын Е.С.
«___» _____2022ж.
«№1 АЛМАТЫ ҚАЗАҚ МЕМЛЕКЕТТІК ГУМАНИТАРЛЫҚ-ПЕДАГОГТІК КОЛЛЕДЖІ»
ШЫҢҒЫСХАН ИМПЕРИЯСЫ ЖӘНЕ ОНЫҢ МҰРАГЕРЛЕРІ
(сабақ тақырыбы)
Модуль /пән атауы: Қазақстан тарихы
Дайындаған педагог: Әлімбек Қ.С.
Күні: 21.10.2022
Топ: 11и
1.Жалпы мәліметтер
Курс: 1
Сабақ типі: аралас
Пәнаралық байланыс: Дүниежүзі тарихы, география, әдебиет
2. Мақсаты, міндеттер
-
Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
-
Мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу;
-
XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау;
3. Оқытуда күтілетін нәтижелер:
-
Моңғол империясының негізін қалаушы Шыңғыс ханның жүргізген саясатын бағалау
-
Ұлыстардың территориясын білу.
4. Бағалау критерийлері:
-
Моңғолдар мемлекеттік деңгейге қалайша жеткендігін біледі;
-
Әскери жетістіктерін біледі;
-
Карта бойынша саяси үдерістерді түсінеді;
5. Сабақтың барысы
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ |
||||
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы-ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
Сабақтың басы Ұйымдас-тыру кезеңі (5мин) |
Студенттермен амандасу, түгендеу. Аудиторияны сабаққа дайындау. Студенттерді топқа бөлу. ( арнайы қосымшаның көмегімен топқа бөлу) Оқу құралдарын түгендеу. |
Зейінін сабаққа аудару.
|
|
|
10 мин |
Алдыңғы сабақты еске түсіру: Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер. Үй тапсырмасын қортындылау мақсатында «Kahoot» платформасын пайдаланып сұрақтарға жауап береді. Дискриптор:
|
Студенттер сұрақтарға жауап береді. |
Ең үздік жауап |
https://create.kahoot.it/share/duplicate-of/b69aac0e-7444-448b-9e8c-b78d831f23c7 |
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ (15 мин) (15 мин)
|
«Миға шабуыл» әдісі Жаңа сабақ бойынша суреттер көрсетіледі.
Дискриптор:
|
Берілген суреттер бойынша жаңа сабақты анықтайды |
|
Слайд З.А. Джандосова. Қазақстан тарихы. 10 - сыныпқа арналған оқулық.- Алматы: Мектеп,2019 |
Жаңа тақырып бойынша сабақ түсіндіріледі. Шыңғыс хан әулеті – Шыңғыс ханның үрім-бұтағы, Шыңғыс хан империясының құрамында болған Орта Азия мен Иран, Алтын Орда, Юань Қытайы, тағы басқа мемлекеттердегі моңғол билеушілері. Шыңғыс хан империясы тарағаннан кейін бұл мемлекеттер дербес өмір сүрді, дегенмен Шыңғыс хан әулеті билікті өз қолдарында сақтап қалды. Олар Шыңғыс ханның бәйбішесі Бөртеден туған 4 ұлдан тарады ұлдан тарады және “Алтын ұрпақ” (“Алтын ұруғ”) деп аталып, түркі-моңғол ақсүйектерінің ішінде ерекше құрметке бөленді, мұрагерлік жолмен хан тағына отыруға және елдегі билікке араласуға құқылы болды. 1. «Яса» заңдар жинағы арқылы моңғол мемлекетінің идеологиясы, басқару жүйесі, әлеуметтік құрылымын талдайды (оқылым дағдысы); 2. Кешіктен - Шыңғысханның жеке басын қорғайтын жасауыл 3. Құрылтай – моңғол империясының жоғары басқару органы |
Оқушылар жаңа сабақ төңірегінде меңгерген білімдерін өз ойларын жеткізеді
|
Оқушы-ларды мадақ-тау
|
Слайд Видео Джандосова. Қазақстан тарихы. 10 - сыныпқа арналған оқулық.- Алматы: Мектеп,2019 //http://expert.mektep.kz/ru/shop/126439-10_klass/126440-azastan_tarihy_10/1
|
|
1-тапсырма: Жаңа білімді жетілдіру мақсатында топпен тапсырма орындау: 1-топ: SWOT анализ жасау 2-топ: fishbone әдісі 3-топ: Кесте толтыру 4-топ: Сәйкестендіру Дискриптор:
|
Жаңа сабақ бойынша түсінген-дерін тапсырма орындау арқылы толықтыра-ды. |
Белсенді қатыс-қан студент-терді бағалау |
|
|
(10 мин) (10мин) |
2-тапсырма: Топтық жұмыс Интерактивті тақтада әр түрлі формада сандар беріледі. Студент кез-келген санды таңдап, сол санның артындағы сұрақтарға жауап береді.
|
Сұрақтарға жауап беріп Ұпай жинайды. |
Көп ұпай жинаған студент-ті бағалау |
|
3-тапсырма: Жасырын сөзді тап Арнайы бағдарламаның көмегімен студенттерді таңдап алып сұрақтарға жауап береді.
Дискриптор:
|
Сөзжұмбақ-та берілген Сұрақтарға жауап береді. |
Әр дұрыс жауапқа тәтті шокалад беріледі |
https://flippity.net |
|
(10мин) |
Қортынды тапсырма: Берілген деректерді пайдалана отырып топтық жұмысты орындау Дискриптор:
|
Сабақты қортынды-лау |
Белсенді қатыс-қан студент-терді бағалау |
Ақпараттық дерек |