Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Жібек жолы мектеп - лицейі» |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Демесбаев Б.Б. |
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалысы |
|
Зерттеу сұрағы |
Сырым Датұлы Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді? |
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасәйкес) |
7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп- салдарын анықтау; 7.3.1.6 - ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себеп- салдарынанықтайды. Ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді. |
|
Бағалау критерийі |
С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың хронологиясын, аумақтық ауқымын атайды. Көтерілістің шығу себептері мен барысын сипаттайды. С.Датұлы көтерілісінің нәтижесін бағалайды. |
|
Тілдік мақсаттар
|
- Мәтінмен жұмыс (оқылым, тыңдалым) - Постер құру (жазылым) - Термин сөздерменжұмыс - Сұрақ- жауап (айтылым) |
|
Құндылықтарға баулу
|
- «Мәңгілік ел» идеясынегізінде - Отанғадегенсүйіспеншілікке - Әділдікке, батылдыққа баулу
Пәнлексикасы мен терминдер - Отар, патша, отаршылдық, бекіністер, жерсалығы |
|
Пәнаралық байланыс |
География,дүниежүзі тарихы |
|
Тарихи концепт |
Себеп және салдар |
|
Алдыңғы білім |
Қазақстандағы казак –әскери отаршылдығы |
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 3 мин
7 мин
5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі А) сәлемдесу «Жүректең жүрекке» әдісі Оқушыларбірі- біріне жүрек береді. Солай психологиялық ахуал туғызылады.
Б)сабаққа даярлығын байқау
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру «Сұрақты ұстап ал» әдісті пайдаланып ұй жұмысын тексеру
1.Казак әскерлерінің атқарған негізгі қызметі 2.Казак әскерінің құрылу тарихы 3.Казактардың тұрмыс салты мен шаруашылығы 4.Казактардың қазақтармен қарым –қатынасы 5.Казак әскерлеріне қандай жеңілдіктер мен артықшылықтар берілді?
Бағалау. «Табыс сатысы»әдісі
«Үш сөз бойынша бөлінеді. Орындық артына алдын-ала ілініп қойылған стикер арқылы бөлінеді.
Үш топқа бөлінгең соң сұрақ қоямын - неліктең мең осы сөздерді алдым. - Оқушылар үш сөздің байланысың табу керек. - «империя» сөзі не білдіреді? - « Отар» сөзі не білдіреді? - «Көтеріліс» дегеніміз не?
Сөздерді қолданып жаңа сабақтың тақырыбына мен сабақтың мақсатына шығады.
«Миғашабуыл» әдіс тәсілі қолданып тақырыпты бастаймыз Үш сурет берілген. Сырым Датұлы Нұралы хан Игельстром
- 1 783-1797 жылдардағы Кіші жүздегі көтеріліске қатысы қандай?
https://www.youtube.com/watch?v=TK51adbmA0Y
|
|
|||
Сабақтың ортасы 15 минут
5 мин |
Жаңа тақырып 1 тапсыма «ДЖИГСО» әдіс-тәсілі бойынша үш топқа тапсырмаларды бөлеміз 1 топқа – көтерілістің себептері 2 топқа – көтерілістің салдары 3 топқа – көтерілістің тарихи манызы
Оқушылар мәтінді оқып, топта саралайды. Саралап болғаң соң басқа топтарға барып эксперттерді тыңдайды. Үй тобына келгең соң алған мәліметтерді саралайды Постерді жазып, қорғайды.
Бағалау критериясы Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себеп-салдарын анықтайды
Дискриптор: Оқушылар: - көтерілістің себептерің анықтайды - көтерілістің салдарың анықтайды - көтерілістің тарихи маңызың анықтайды
Бағалау.Топ ішінен бір оқушы кері байланыс жасайды.
«Конверт –сұрақ»әдісі –тәсілің пайдаланып оқышың білімдерің қорытындау
Бағалау критериясы: Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыстың себеп-салдарын анықтап еске түсіреді
Дескриптор: - Сырым Датұлы бастаған көтерілісінің жылдарың мен қамтыған аумағын анықтайды - Сырым Датұлы көтерілісінің ерекшеліктері мен қозғаушы күштерің анықтайды -Сырым Датұлы бастаған көтерілісінің себептерің анықтайды - Барон Игельстром реформаларының ерекшеліктерің түсіндіреді - Көтерілістің жеңілуі себептері мен тарихи маңызың анықтайды
Б |
Оқулықпен жұмыс, кестемен жұмыс, үлестірме материалдарменжұмыс |
|||
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы «Бір минуттық әңгіме» әдісі және (сәйкестендіру тесті) Кіші жүздегі хандық биліктің әлсіреуі Көтерілістің қозғаушы күші Сұлтандандардың патша үкіметіне қарсылығы Қарапайым шаруалар, би-старшындар, батырлар. Мақсаты Орал казак әскерінің қазақ жерін басып алуын тоқтату алғышарттары Нұралы ханның ашық түрде патша үкіметін қолдауы Еділ-Арал теңізі тарихи маңызы Патша үкіметінің отарлау саясатының түпкі мақсаты-ең шұрайлы Жайық өңірін басып алу екендігін дәлелдеді; Қазақ өлкесіндегі ең ұзақ көтеріліс болып, 14 жылға созылды; аумағы Бағалау: Пирамидаға өз стикерлерін іледі. Үй жұмысы В.Игельстром, Нұралы хан бен Сырым Датұлы бойынша мәліметтер жазу |
|
|||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||
«Сұрақты ұстап ал» стратегиясында жуан және жінішке сұрақтар арқылы саралау «Конверт- сұрақ» әдісінде жінішке мен жуан сурақтары арқылы АВС деңгейі. |
« Басбармақ» әдісі «Бағдаршам» әдісі «Блоб ағашы» |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз