|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалім:
|
Сынып5
Сабақ 59-60
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Тараудың тақырыбы:
Сабақ тақырыбы:
|
Сусыз өмір жоқ
|
Осы
сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты:
|
5.Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып
бойынша постер жасау.
|
Сабақ мақсаты:
|
Қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану арқылы судың тіршілік көзі екендігін түсіндіру. Лексикалық тақырып аясында сан есім туралы түсінік
беру.
|
Бағалау
критерийлері:
|
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қазақша судың тіршілік көзі екендігін түсінеді, достарымен
сөйлеседі.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді Сөйлесу барысында тиімді
қолдана алады, суды үнемдеу керектігін түсіндіреді.
Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында өзінің сыныптастарымен сұхбат құрады, мәтін құрайды
|
Құндылықтарды игерту:
|
•
Тіл мен мәдениет;
•
Көпшілдік;
•
Өзіне және айналадағы адамдарға
құрмет;
•
Қарым-қатынас мәдениеті;
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы
оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын
тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын
дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Жаратылыстану, география,
биология,математика
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
PowerPoint таныстырылымы
|
|
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар:
Пән лексикасы және терминология:тіршілік, ауыз
су, тұщы су, су жетіспеушілігі, ағза, тұрмыстағы
су
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Лексикалық тараудың алғашқы
сабағы
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс
іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақ ортасы
|
Қызығушылықты ояту
Жаңа сөздермен таныстырып, олардың аудармаларын
айтқызу.
Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ
мақсатымен таныстырады.
Негізгі бөлім.Мұғалім жаңа
тақырып бойынша ақпарат береді су туралы түсінік
береді.
Жазылымалды тапсырмасы
1. Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім
интерактивті тақтадан тақырыпқа
қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар-
масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.
2.
Мәтіналды жұмыс.
А)
Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін
1-тапсырманы орындатады.
Ә)
Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 2-тапсырманы орындатады.Берілген сөз
тіркестерін қатыстырып сөйлем құрастырады.Қажетті сөздер; сураы
бар, жайқалып өсу, өмір сүре алмау, жүру,
жуыну.
3.
Тілдік бағдар. Сан есімді меңгертеді.
Сан
есімнің 6 түрі бар.
-
Есептік сан есім.
-
2Реттік сан есім
-
Жинақтық сан есім
-
Болжалдық сан есім
-
Топтау сан есім
-
Бөлшектік сан есім
4. Мәтінмен жұмыс. А)
Тыңдалым. Оқылым. Мәнерлеп, дұрыс
оқуға, жаңа ақпаратты қабылдауға
машықтандыру үшін
3-тапсырманы орындатады. Екі оқушы рөлге
бөлініп тақтаға шығып тапсырманы
оқийды.
Ә)
Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру, ойлау қабилиеттерін
дамыту үшін 4,5-тапсырманы орындатады.
Б)
Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 4-
тапсырманы орындатады.Тапсырмада
дұрыс-бұрыс әдісін қолданып белгілейді. Тапсырма соңында оқушылар
бір-бірін смайліктер арқылы
бағалайды.
5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 6
-тапсырманы орындатады.
|
|
10 мин
15
мин
|
Көп нүктенің орнына қажетті
сөдерді орнына қойып, мақалдарды аяқта.
-
Сусыз .........жоқ.
-
Судың да ........бар.
-
Таулы жер ...........
болмас
-
Жылай-жылай арық қазсаң. Күле-күле су
ішесің!
-
Сөз ағасы-Құлақ. Су
ағасы-Бұлақ . Бұл тапсырмада оқушылар топ бойынша орындап, қалаған
бір сөзді алып фонетикалық талдау жасайды, екі топ бір-бірін
смайліктер арқылы бағалайды.
7-тапсырма жазылым Мыйға шабу әдісі бойынша
жемістердің астында жасырынған сандарды табады.
1. Сусыз жасалатын тағамдарды білесіз
бе?
2.Судың қандай пайдасы бар?
3.Күніне қанша литр су ішесіз?
4. Суды қалай үнемдеуге болады?
5.Судың адам өміріндегі маңызына
тоқталыңыз.
6.Қазақстанда суды сақтау қорлары бар ма? Сіздің
берер бағаңыз қандай?
Оқушылар «Молекула» әдісі арқылы 4 топқа
бөлінеді.
Кері байланыс
-
Бүгінгі сабақта қиыншылық кездесті ме? Сіз оны
қалай жеңдіңіз?
-
Бүгін не білгіңіз келіп еді, мақсатыңыз орындалды
ма?
-
Сіз
бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттіңіз бе?
|
|
Сабақ соңы
5 минут
|
6
сөйлемді эссе жаздырады.
Тақырыпқа қатысты 6 сөйлемді эссе
жазады.
Айтылым. Оқулықтағы 8-тапсырманы
орындатады
Рефлексия «Ыдыстағы
су»
Суы аз ыдыс – түсініксіз әлі
дайындығым аз
Суы жарты ыдыс– толық
түсінбедім
Суы тола ыдыс – жақсы
түсіндім
Үйге тапсырма Тақтадағы суреттерді қатыстырып
мәтін құрастыру.
|
Таратпа парақшалар
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау
көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты
меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциация үш түрде іске
асады:
1- үлгерімі төмен оқушыларға қолдау жұптық
жұмыста үлгерімі жақсы оқушылар тарапынан
көрсетіледі.
2 –оқушылардың тапсырмасынан
күтілетін нәтиже дифференциацияланған.
|
Оқушылар бір-бірін дискрипторлар тұсына «+»
белгісін қоя отырып, бағалайды. Сол арқылы кері байланыс
беріледі.
|
Сабақ философияға қатысты
болғандықтан, белсенді азаматтық позициясын қалыптастыруға септігін
тигізеді. Сабақта оқушылардың өміріне қауіпті ештеңе
пайдаланылмайды. PowerPoint таныстырылымы,
аудиофайл тыңдау үшін компьютер
қолданылады.
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды
ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу
атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді
ме?
Мен жоспарланған уақытымды ұстандым
ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы
ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген
сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Жалпы баға
Сабақ талаптарға сай өтті. Оқушылар сөздік қорын
молайтты. Жұпта бір-біріне қолдау көрсетіп, қарым-қатынас
жасады.
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ
беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне
ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
2.
Осы
сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі
сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|