Материалдар / Ашық сабақ :Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар. 7- сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ :Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар. 7- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2022
516
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Педагогтың аты-жөні

Онланбекова Айжан Онгарбековна

Күні

08.04.2022

Сынып 7

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.5.1.4 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады


Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: Табиғи ресурстарды игеруде туындайтын проблемалармен танысады

Басым бөлігі: Табиғи ресурстардың түрлеріне байланысты игеру мен пайдалану барысында туындаған проблемаларды топтастырады.

Кейбір оқушылар: Табиғи ресурстарды тиімді және тиімсіз игеру айырмашылықтарын көрсетіп тиісінше туындаған проблемалардың шешу жолдарын ұсынады

Бағалау критерииі

Табиғи ресурстарды игеруде туындайтын мәселелерді атайды және шешу жолдарын ұсынады

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Амандасу, оқушыларды түгендеу.

Қызығушылықты ояту кезеңі.

Оқушылардың ойын сабаққа шоғырландыру. «Біз өзіміз қоршаған ортаны өзгерткеніміз соншалқты, енді біз осы жаңа қоршаған ортада өмір сүру үшін біз өзімізді өзгертуіміз керек» деген Норберт Винердің сөзін оқыту.

(М)Оқушыларды сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және бағалау критерийлерімен және бағалау парағымен таныстырамын.

Үй тапсырмасын «Quizizz » әдісі арқылы сұрау.

Әдіс арқылы оқушылар ұялы телефонмен тест жұмысын орындайды


Бағалау парағына әркім өзінің балын қояды




Интерактивті тақ

Ортасы

Жаңа сабақ.

1-тапсырма: “Бейне шолу” әдісі. Оқушыларға сабақ тақырыбына сәйкес, бейне жазба көрсетіледі. Бейне жазба бойынша, оқушыларға сұрақтар қойылады.

  • Бейнеролик негізгі идеясы қандай?

  • Қоршаған орта қалай ластанып жатыр?

  • Адамның табиғатқа әсері қандай?

  • Ғалымдардың пайымдауынша тығырықтан шығудың қандай жолдары бар?

  • Сіздің пікіріңіз, ұсынысыңыз?

Критерий

Дескриптор

Бейне жазбамен жұмыс

-Сұрақтарға жауап береді ;







Табиғи ресурстарды игерудегі негізгі мәселелер:

1.Қоршаған ортаның ластануы

2.Ландшафтың өзгеруі

3.Биологиялық байлықтардың азаюы,жойылуы

4. Дүниежүзілік мұхиттың ластануы

Осы мәселелерді қарастырайық.Ол үшін мынадай тапсырмалар орындаймыз.

2-тапсырма: «Қара, оқып шық, жаз, түсір» әдісімен жеке –жеке мәтінді оқып шығады, керек ұғымды дәптерге жазады. Тақырыппен толық танысып болған соң тапсырмалар беріледі.Дәптерге керекті ұғымдарды жазып қояды.

Критерий

Дескриптор

Оқулықтпен жұмыс

-Оқулықтағы мәтінді оқиды ----Терминдерді жазады

-Түсіндіреді


3-тапсырма: “Сәйкестендіру” әдісі .Worldwall платформасы

Слайдта мәселелер мен шешу жолдары көрсетіледі. Бір-бірімен сәйкестендіреді.

4-тапсырма. «Ойлан және түсіндір» әдісі

Тапсырма: Төмендегі суретке қарап, ландшафтың өзгеруін сипаттаңыз.

  1. Ландшафт қалай өзгеруде?

  2. Ландшафтың өзгеруі қоршаған ортаға қалай әсер етеді?

Адамзат бұзылған ландшафты қайта қалпына келтіре ала ма?

Биологиялық ресурстарды ретсіз қолдану – орман экожүйесі тіршілік ететін бірегей ортаның бұзылуы.

Жарық, температуралық және су режимі ылғалдылықтың өзгеруі.


Тапсырма: Биологиялық ресурстарды қалай болса солай пайдаланудың соңы неге әкеп соқтырады? Дәлелді жауап келтіріңіз.









Видеороликтан тақырыпқа сай берілген сұрақтарға қол көтеру арқылы жауап береді




Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі











Worldwall платформасы арқылы сәйкестендіру орындайды

Сәйкестендіру арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады













Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды







Жұп бойынша

жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді




ҚБ өзін өзі бағалау














Бағалау парақшасын толтырады.













Өзін-өзі бағалау























Бағалау парағына өзін-өзі бағалау








































Оқулық












Интербелсенді тақта


















Слайд,

суреттер



Сабақтың соңы


Білімді бекіту:.“Көреген теңізде жүзуші.” әдісі

Тапсырма: Картадан дүниежүзілік мұхиттың ластану аймағын көрсетіп,себебін анықтаңыз. Картамен жұмыс.







Кері байланыс:  «СМС хабарлама» Падлет платформасында

Оқушы мұғалімнің ұялы телефонына хабарлама жібереді

  • Кімге (мұғалімнің ұялы телефоны) 8 (7ХХ) ХХХ ХХ ХХ

  • Кімнен (оқушының аты жөні)

  • Текст (кері байланыс мәтіні)

Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды марапаттайды.

Үйге тапсырма: «Табиғи байлықтарды игеру мәселесіне менің көзқарасым» деген тақырыпқа эссе жазу.


.

Кескін картаға белгілейді,жекелеген оқушылар қол көтеріп тақтадағы картадан көрсетеді.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Бағалау парағына өзін-өзі бағалау






Ұялы телефон

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



  1. .

Мұғалімнің ауызша кері байланысы

Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау



Оқушы-ның аты-жөні

Сұрақ ілмегі” әдісі.Quizizz бағдарламасында

(7 балл)

Бейне шолу” әдісі

(2 балл)

Қара, оқып шық, жаз, түсір”

әдісі

(3 балл)

Сәйкестендіру”

(4 балл)

Ойлан және түсіндір” әдісі (2балл)

Көреген теңізде жүзуші” әдісі (2балл)








Бағалау парағы











10-9 балл «5»

8-7 балл «4»

6-4 балл «3»

Барлық ұпай саны: 20 балл. Жианаған балл екіге бөлінеді.

Ескерту: қб ретінде (10 балдық жүйе бойынша) жинаған баллдың жартысы kundelik.kz қойылады











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!