Материалдар / Ашық сабақ Такырыбы: Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анық
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Такырыбы: Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анық

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Такырыбы: Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қазан 2022
407
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Түпқараған аудандық білім бөлімі







Аудандық жаратылыстану математика

мұғалімдер олимпиадасы





Ашық сабақ

Такырыбы: Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.

Сынып: 8ә

















Өткізген: физика пәні мұғалімі Тауирова К.К











2022 – 2023 оқу жылы



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау.


Білім беру ұйымының атауы

Ғұбайдолла Айдаров атындағы №1мектеп лицейі

Бөлімі:

Заттың агрегаттық күйлері

Педагогтің аты-жөні:

Тауирова Казына Копжасаровна

Күні:

22.10.2022ж

Сыныбы: 8 а

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қайнау, меншiктi булану жылуы. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға байланыстылығын анықтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.2.15 меншікті булану жылуын анықтау;

8.3.2.16 қайнау температурасының сыртқы қысымға тәуелділігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: меншікті булану жылуының физикалық мағынасын түсінеді;

Көптеген оқушылар істей алады: қайнау температурасының қалыпты атмосфералық қысымға тәуелді екенін біледі;

Кейбір оқушылар істей алады: булану, қайнау, конденсация процестері кезінде жылу мөлшерін анықтауға арналған формулаларды есеп шығару барысында қолдана алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ -

тың басы

2 мин.





«Кім жылдам» -әдісі

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Үй тапсырмасын тексеруге «Кім жылдам» әдісі арқылы өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында оқушыларға сұрақтар беріледі.

Гугл формс платформасын пайдаланып аз уақытта бағалау жүргіземіз.


Оқушылар заттың агрегаттық күйлеріне байланысты берілген сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

  • МКТ негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттайды;

  • Заттың агрегаттық күйлерінің өзгеруі біздің өміріміз үшін маңыздылығын біледі;

  • Зат бір агрегаттық күйден екіншісіне ауысу үшін қандай шарт орындалатынын біледі.

Жалпы балл -3


Оқулық

8– сынып


Сабақ -

тың ортасы


10 мин



Білім дағдысы: Түсіну (Д)

Мұғалім тәжірибе көрсетеді. Қайнау температурасының атмосфералық қысымға тәуелділігін зерттеу. Колбаға су құйып оған жылу береді. Оқушыға қойылатын жетелеуші сұрақтар:

1. Қайнау кезінде қандай құбылыстар қатар жүреді?

2. Көпіршіктер неліктен және қай жерде пайда болды? 3. Көпіршіктер неліктен көлемін ұлғайтады?

4. Көпіршіктерге әсер ететін қандай күш

5. Неліктен су «шуылдайды»? 6. Сұйықтың кебу процесінен қайнаудың айырмашылығы қандай?



Оқушылар қайнау процесі кезіндегі құбылысты сипаттайды.


Дескриптор:

  • Жылу балансы ұғымын біледі, мысалдар келтіреді.


ДЭ

Презентация

Оқулық 8-сынып.


Колба, термометр, су, штатив.


Жеке жұмыс

20 мин














Жұптық жұмыс





























Топтық жұмыс

Білім дағдысы: Қолдану

1-тапсырма (І)

  1. 80°С температурадағы 500 г суды 100°С буға айналдыру үшін қажетті энергияны есептеңдер.

  2. 5л суды буға айналдыру үшін 11,5Мдж энергия жұмсалады. Осы температурадағы судың меншікті булану жылуы қандай?

  3. Температурасы 20°С -қа тең 2кг суды толығымен буға айналдыру үшін қанша жылу мөлшері қажет.



Сұрақ

Иә

Жоқ

1

Қайнау кезінді сұйықтың температурасы өзгермейді

+


2

қайнау сұйықтың ішінде журетін булану процесі

+


3

Молекуласы ыдыстың барлық көлеміне таралатын заттың күйі-қатты


+

4

Молекулалардың қозғалыс жылдамдығы температураға тәуелді өзгереді

+


5

Сұйықтың қатты күйге ауысу құбылысы конденсация


+

6

Меншікті булану жылуы конденсацияның меншікті жылуына тең

+


7

Меншікті булану жылуының өлшем бірлігі Дж/кг

+



График оқып білеміз ба? Зерттеу, жинақтау тапсырмалары. Оқушылар график арқылы өз ойларын айтып түсіндіреді.

1 график

Тапсырма .Графикте қандай да бір сұйықтың балқу,қыздыру,қайнау процесстері берілген. График бойынша мына сұрақтарға жауап беріңіздер?

1.Графикте қандай сұйықтық берілген?

2.Қайнау температурасы неге тең?

3. Балқу температурасы неге тең?

4.Графиктің қай бөлігі қайнау процессіне ,қай бөлігі балқу процессіне сәйкес келеді?

2 график







3 график

Picture 6

Тапсырма .Графикте бірдей массадағы екі сұйықтың қыздыру және қайнау процессі көрсетілген.

1.Графикте қандай сұйықтар берілген?

2.Сұйықтардың бастапқы температуралары неге тең?

3. Сұйықтарды қыздыру және қайнауы көрсетілген график бөліктерін атаңыздар?

Сабақты пысықтау мақсатында арнайы https://quizizz.com/ платформасын пайдалана отырып аз уақытта сабақты пысықтаймыз.


Оқушылар талдау жасайды














Оқушылар кестені толтырады.




























Оқушылар алдарына берілген графикке топ болып ақылдасып, талдау жасайды. Өз ойларын жинақтап айтады.






Дескриптор:

  • Булану процесі кезіндегі жылу мөлшерінің формуласын біледі;

  • Формуланы есеп шығару барысында қолдана алады;

  • 578тг - Сатып алу
    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!