Материалдар / Ашық сабақ. "Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?". 7-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. "Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?". 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. Дүние жүзі тарихы. 7-сынып 1.Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін атайды. 2.Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады. 3. XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттап, қорытындылайды. Тыңдалым:Осман империясының дағдарысы туралы бейнематериалды көріп,сыныптық талқылау жасайды. Оқылым:Танзимат реформалары туралы мәтінмен жұмыс жасайды. Жазылым:Танзимат реформаларының қандай мақсатта жасалғаны туралы оқушылар өз ойларын түсіреді. Айтылым:ХҮІІІ-ХІХ ғасырлардағы ортасындағы халықаралық қатынастарды өзгерістерді түсіндіріп береді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Наурыз 2022
1561
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Мектеп: Т.Жүргенов атындағы №136 мектеп-лицей

Мұғалімнің есімі: Ағыбаева Айгүл Әбдіәлімқызы

Сабақ тақырыбы: Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?

Күні: 23.12.2021


Сынып: 7 А

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны


Сабаққа негізделген оқу мақсаты


7.4.2.1 Түрлі мемлекеттердің өнеркесіптік даму сатысына өту процесі-

нің ерекшеліктерін анықтау

7.3.2.2 XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынас-

тардағы өзгерістерді сипаттап, қорытындылау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына

өту процесінің ерекшеліктерін анықтайды,османдардың күш-қуатының неліктен әлсірегенін айта алады,танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегенін біледі, XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды, қайталайды.

Оқушылардың басым бөлігі:Танзимат реформаларының жетістіктерімен кемшіліктерін саралайды.

Кейбір оқушылар:Танзимат реформасының толық нәтижеге жете алмау себептерін қорытындылайды.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

1.Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін атайды.

2.Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады.

3. XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттап, қорытындылайды.

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым:Осман империясының дағдарысы туралы бейнематериалды көріп,сыныптық талқылау жасайды.

Оқылым:Танзимат реформалары туралы мәтінмен жұмыс жасайды.

Жазылым:Танзимат реформаларының қандай мақсатта жасалғаны туралы оқушылар өз ойларын түсіріеді.

Айтылым:ХҮІІІ-ХІХ ғасырлардағы ортасындағы халықаралық қатынастарды өзгерістерді түсіндіріп береді.

Терминология: танзимат,дағдарыс,империя,парламент,зюлим(зұлым)

Сөз тіркестері: Империядағы дағдарыс ,тереңдеу үрдісі,жаңа Османдар,Жас түріктер,Намык Кемал,либералдық топ,Сербия Осман

Құндылықтарды дарыту

Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілігі осыған тікелей байланысты.Біздің басты міндетіміз –өндірісті,білім мен ғылымды біріктіру,инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту.


Пәнаралық байланыстар

География-картадан Осман империясының аумағын көрсетеді.Экономикалық құлдырау сияқты ұғымдармен танысады.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта,Bilim.Land сайтын пайдалану.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Османдар империясы туралы,янычар әскері жайлы,жаулап алған аймақ-

тары туралы түсінігі бар.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар.

Ресурстар

Басталуы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлмдесу,оқушыларды түгелдеу

Сыныпқа Осман империясында билік еткен тұлғалар туралы суреттер тарату арқылы топқа бөлінеді.

I-топ. Осман сұлтан

II-топ. ІІ Махмуд

III-топ.І Абдул Меджид

ІҮ-топ. ІІ Абдул Хамид


І тапсырма

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтары

Шарты:оқушылардың өз ойларын жинақтап,шығармашылықты,ынтымақтастықты дамыту.

Осман империясы жайында бейнеролик көрсету арқылы ақпарат беріледі

1.XIX ғасырдың бірінші ширегіндегі осман империясының қиын

жағдайда қалуына не себеп?

2.Елдегі янычар әскерлерінің жағдайы калай өрбіді?

3.Еуропалық үлгіге көшудің алғышарттарын қандай өзгерістерден

көруге болады?

4. Танзимат саясаты кезінде Осман империясында реформа жүргізуге әрекеттенген адамның атын атаңыз (ІІ Махмұд)

5.1839 жылы қарашада «Гюльхане хатт-и шериф» салтанатты түрде қалай жарияланды? (Қасиетті Жарлық)

6. Танзимат реформалары қанша кезеңге бөлінетінін ата. (2-кезең)

7. Танзимат реформалары мен мазмұнын сәйкестендір

1 . Экономикалық реформалар А) Осман империясы тарихындағы

алғашқы халық санағы

2 .Әлеуметтік реформалар Б) Алғашқы зайырлы (діни емес)

мектептердің пайда болуы

3. Мәдени реформалар В) Тұрақты табыс салық жинаудың

Енгізілуі

8. Танзимат реформалары нешінші ғасырларда қалыптасты?


ҚБ:оқушылардың арасындағы топ басшы бағалайды.

Суреттер,

интерактивті тақта,

Көтеріліс туралы суреттер



Сын тұрғысы-нан ойлау технологиясы

Ортасы

25 мин

ІІ -тапсырма

Топтық жұмыс. – «Джигсо» әдісі арқылы оқушының логикалық қабілетін дамыту

Шарты:Оқулықтағы мәтінге байланысты тапсырмалар беріледі,топқа талқылап постер қорғайды.

І топ: Түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін талқылау.

ІІ топ: Танзимат реформаларының қандай мақсатты көздегені туралы айтады

ІІІ топ: XYIII-XIX ғасырлардың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды

ІҮ топ: Танзимат реформаларының нәтижесін қорытындылайды.


ҚБ Топтар бірін-бірі бағалау


ІІІ- тапсырма

Ойлан, тап! әдісі арқылы.

Жұптық жұмыс:Ойлан,жұптас,бөліс.

Шарты: Оқушыларға жауабы қосылып бір мағына беретіндей сұрақтар қою арқылы жұптасып жұмыс жасауға ықпал жасау.


1.Түркия тарихында жаңа реформалық кезең


Танзимат

2. 1876 жылы сұлтандық таққа кім келді


ІІАбдул Хамид

3. ХҮІІІ-ХІХғғ осман империясының иеліктерін жаулап алудағы батыс еуропа елерінің саясаты


«Шығыс мәселесі»

4. 1828-1829 жж өзін-өзі басқару құқығына ие болған ұлыстар


Грекия,Сербия,Дунай

5. «Жаңа османдар» ұйымының жетекшісі


Намык Кемал

6. «Бірлік және прогресс» ұйымының өкілдерін ата


Жас түріктер

7. 1894 жылы осман билігіне қарсы шыққан ел:


Армяндар

8. ІІ Абдул Хамид сұлтан билеген кезеңнің тарихта аталуы


Зюлим (езу,қанау,зұлым)


ҚБ Топтар бірін-бірі бағалау


ІV - тапсырма

Мақсаты: проблеманы бірлесіп талқылау оқушылардың белгілі бір саладағы білім деңгейін анықтап, тақырыпқа қызығушылық қалыптастыруға мүмкіндік береді, сыни көзқарасы қалыптасады

«Жағдай-баға» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ қояды.

1.«Жаңа османдар» идеясының қалай түсінесің.

2. Жас түріктер деген кімдер?

3. «Шығыс мәселесі» қай кезде қайта шиеленісе бастады?

4. Танзимат дегенді қалай түсіндің?


V- тапсырма

Жеке жұмыс

1.ВЕНН диаграммасы арқылы Танзимат реформаларының жетістіктерімен кемшіліктерін саралайды.

Тақтадан толық жауабын тексеру арқылы бірін-бірі бағалау жүреді (тексереді, толықтырады).

Ұқсастықтары мен ерекшеліктері



кемшіліктері



жетістіктері












2. Бірге ойланамыз! «Картамен жұмыс» . Осман империясы қандай жерлерге шапқыншылық жасады?


ҚБ Дайын жауап парағы арқылы (оқушылар өз-өздерін бағалайды)



Сыни тұрғыдан ойлау технология-сы


































МАН,

27-бет



Дүние жүзі тарихы(оқулық)дүние жүзінің саяси картасы

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!