Материалдар / Ашық сабақ тақырыбы: "Жану үдерісі" 7- сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ тақырыбы: "Жану үдерісі" 7- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Желтоқсан 2017
4227
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың бөлім: 7.2В Ауа .Жану реакциясы


Сынып: 7 «ә»

Таджибаева Гульшат

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы

Жану үдерісі

2 практикалық жұмыс/көрсетілім

«Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру»


Оқу мақсаты: 7.3.1.4 -затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу

7.3.1.5 -тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру

7.3.1.6 -заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсіну

7.3.1.7 -металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушы-затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін біледі

-тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіреді

-заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсінеді

-металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін біледі.

Басым бөлігі: металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін біледі.

Кейбірі: Жану рекциясының өнімдерін жаза алады.

Бағалау критерийі

-Затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін атайды.

-Тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарды анықтайды;

-Мысал келтіреді;

-Ауа мен таза оттекте заттардың жану процестерін салыстыра алады.

- Бейметалл мен металл оксидтерін қышқылдық және негіздік оксидтерге жіктейді;

Тілдік мақсаттар

- затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін біледі.

-заттардың ауаға қарағанда оттекте неліктен жылдам жанатынын түсінді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: колба, жану,оксид,спирт шам.

Сыныптағы диалог: -Заттың жануына қажетті жағдайлар мен жану реакциясының өнімдерін ата.

  • жанудың басталуы мен тоқталу жолдарына әсер ететін жағдайларды ата

  • өртті болдырмау шараларын ата

  • жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін ата.

Құндылықтарға баулу

топтық жұмысы арқылы сын тұрғысынан ойлай отырып ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарауға, жеке жұмыс арқылы өз бетімен білім алуға дайын болу,экологиялық тәрбие бере отырып қоршаған ортаны қорғауға баулу.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім

5.1.3.2 Зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау.

5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату .

6.3.1.1 атом мен молекулаларды,қарапайым және күрделі заттарды айыра білу.


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы


2-минут










Өтілген материалдар-ды қайталау


3-минут
















3-минут













Сабақтың ортасы



3-минут



















15-минут














































12-минут






















5-минут

Ұйымдастыру кезең


Топқа бөлу.Отын түрлері жазылған қағаз қиындылары бойынша оқушылар 3-топқа бөлінеді.

1-топ .Қатты

2-топ.Сұйық

3-топ.Газдар

Жағымды ахуал қалыптастыру.

Миға шабуыл

Әр топ мүшелері жану қасиетіне байланысты өздерінің ұрандарын құрастырады және айтады.


Үй тапсырмасын сұрау Тыңдалым ,айтылым,оқылым дағдысы қалыптасады.

1-тапсырма: «Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұрау

1.Ауаның құрамын алғаш зерттеген француз ғалымы А.Лавуазье.

2.Көлем бойынша ауаның құрамында 78 % азот , 21% оттек, 1 % салғырт және басқа газдар бар.

3.Фотосинтез процесінде сутегі бөлінеді

4.Ауада мөлшері өзгеріп отыратын көмірқышқыл газы мен су буы болады.

5.Әсіресе автокөлік бензин жаққанда оттегі газы көп түзіледі.

6.Ауа газдар қоспасы екені ХVІІ ғасырда анықталған.

7.Атмосфераға темекі тартудан да зиянды заттар таралады.


2-тапсырма: Жазылым дағдысы ( ҚБ 30-бет )

Ауаның сапалық құрамын кестеге толтырыңыз:

Құрамдық бөлігі

Газдардың мөлшері % есебімен

Көлемі бойынша













Дескриптор Білім алушы

  • ауаның құрамын кестеге толтырады;

  • ауаның құрамын көлемі бойынша кестеге толтырады;



Жаңа сабақ:

«Үштік» әдісі

Оқулық бойынша тақырып бөліп беріледі.



1- топ− жануды қолдайтын жағдайларды постер әдісі бойынша қорғап шығады.


2-топ жану үдерісінде болатын құбылыстарды досқа көмек әдісі бойынша қорғап шығады.


3топ− жануды болдырмайтын жағдайларды жануды тоқтату әдістерін актерлік шеберлік арқылы қорғап шығады.


1-тапсырма ( ҚБ 37 бет)

Жануды қолдайтын және болдырмайтын жағдайларды атап, кестені толтырыңыз

Жануды қолдайтын жағдайлар

Жануды тоқтататын жағдайлар

Жануды тоқтату әдістері











Дескриптор

-жануды қолдайтын жағдайларды атайды;

- жануды болдырмайтын жағдайларды атайды;

- жануды тоқтату әдістерін атайды;




2- тапсырма

2 практикалық жұмыс «Оқы, түсін, қадағала» әдісі топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.


Тәжірибе №1. Интерактивті тақтада слайдтар арқылы үш түрлі тәжирибе көрсетіледі, 3 топ оқушыларына № 2 практикалық жұмыс/көрсетілім көрсетіліп болған соң

«Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру»жұмысты бөліп беру.

Мұғалім түсіндірмесі: тәжірибе жасаудың мақсаты мен нәтижесін түсіндіру.

«Күкіртті оттекте жағу».

Темір қасыққа күкірттің кесегін салып, спирт шамның жалынында қыздырыңыз.

Күкірт ауада қалай жанады? Жанып жатқан күкіртті оттегі бар колбаға салыңыз. Енді ол қалай жанады?

Тәжірибе №2. «Фосфорды оттекте жағу».

Темір қасыққа шамалы қызыл фосфор салыңыз. Спирт шамында жағып, тез қасықты оттегі бар колба ға салыңыз. Болып жатқан құбылысты бақылаңыз

Тәжірибе №3. «Темірді оттекте жағу».

Темір сымды спирт шамда қыздырылған көмірде балқытыңыз. Сосын темір сымды оттегі бар колбаға салыңыз. Колба сынып кетпеуі үшін оның түбіне өзен құмын салыңыз. Не байқадыңыз?


Фосфорды жағу Темірді жағу Күкіртті жағу


Сұрақтарға жауап беріңіз:

1. Қандай құбылыстарды байқадыңыз?

2. Неліктен оттекте жану белсенді жүреді деп ойлайсыз?

3. Реакция өнімдері ретінде қандай заттар түзіледі?


Дескриптор

Білім алушы

-күкіртті оттекте және ауада жағып, байқалған құбылыс

туралы қорытынды жасайды;

-фосфорды оттекте және ауада жағып, байқалған құбылыс

туралы қорытынды жасайды;

-темірді оттекте және ауада жағып, байқалған құбылыс

туралы қорытынды жасайды;

-заттарды оттекте жағу неліктен белсенді жүретінін

түсіндіреді;

-реакция өнімдерін атайды



Тәжірибенің тақырыбы


Не істедіңіз?

Нені бақыладыңыз?


Реакция теңдеуі


Заттардың оттекте жануы










Әр топ өз жұмыстарын қорғап шығып практикалық жұмыс дәптеріне жазады


Жаңа сабақты бекіту


«Соңғы сөзді мен айтайын» әдісі бойынша жаңа сабақты пысықтау. Айтылым, жазылым дағдысы

3- тапсырма (қ.б-39 бет) Төмендегі заттарды үш топқа

бөліңіз: шырпы,этил сприті, мыс сымы, мәрмәр, антистатика-

лық сұйықтық, картон

Кестенің әрбір бағанасына өзіңіз екі мысал келтіріп толтыр-

ыңыз


Тез тұтанатын заттар

Жанғыш заттар

Жанбайтын заттар








Дескриптор

-тез тұтанатын заттарды анықтайды;

- жанғыш затттарды анықтайды;

- жанбайтын затттарды анықтайды;

-тез тұтанатын заттарға екі мысал келтіреді;

-жанғыш заттарға екі мысал келтіреді;

-жанбайтын заттарға екі мысал келтіреді








Отын түрлері жазылған қағаз қиындылары












Интерактивті тақта










А4

қағазға жазылған кесте,

маркер













Интерактивті тақта

А4 қағаз


Кесте





Смайлик

тер






















Интерак

тивті тақта, кесте

















Слайд
























А4 қағаз






















Интерактивті тақта




2-минут







Бағалау 1. Смайликтер арқылы топты өзара бағалау

«Социометрия» әдісі бойынша оқушы өзін-өзі бағалау.Бұл әдіс бойынша оқушыға стикерлер беріліп тақтада ілінген социометрияға слайд арқылы көрсетілген дескрипторларға сәйкестендіріп өзінің деңгейіне алып келіп іледі.

1Жану қандай құбылысқа жатады.

2.Жану кезінде химиялық реакцияның қандай белгісі байқалады.

3.Жану реакциясының нәтижесінде түзілетін өнім қалай аталады.

4.Заттардың оттекте жануы мен ауада жануында қандай өзгешеліктер бар.

5.Жай заттар мен күрделі заттардың жануының қандай ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар.

6.Ауаның негізгі құрам бөлігі.

7.Оксидтер дегеніміз не.

8.Тұтану температурасы деген не.

9.Өртті болдырмаудың шараларын атаңдар.

10.Адам организмінде оттектің массалық үлесі 65 пайыз болатыны белгілі ,өз организміңде қанша оттек болатынын есепте.

Үйге тапсырма 7.2 В Ауа. Жану реакциясы.











Стикер,

Социо-метрия







Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?



Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық

және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Әртүрлі деңгейдегі оқушыларды түгел қамту

Тапсырма.

1. Мына жағдайларда: а)адамның үстіндегі киімі жанғанда ә)бензин оталғанда б)ағаш үй өртенгенде өрт сөндірудің қандай құралдары пайдаланылады.

2.Жану барысында болатын үдерістерді ата.

3.Затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін атайды.




Үй тапсырмасын орындағанда, практикалық жұмыс орындағанда топтар өзара бір-бірін смайликтер арқылы бағалайды, бөлім бойынша социометрия әдісі бойынша өзін –өзі бағалайды.

Жанғанда атмосфераға бөлінетін газдардың адам денсаулығына зиянын және жұмыс жасау кезінде техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау керектігін түсінеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!