Материалдар / Ашық сабақ тақырыбы: Ойынды дыбыспен сүйемелдеу

Ашық сабақ тақырыбы: Ойынды дыбыспен сүйемелдеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 7 кластарға арналған. Сабақ барысында оқушылар ойын ортасына дыбыстарды таңдауға мүмкіндік алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2021
441
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютерлік ойынды құру

Мектеп: Бозой жалпы орта білім беретін мектебі


Мұғалімнің аты-жөні: Құрманғалиева Тойған

Зиноллақызы

Сынып: 7 класс



Сабақтың тақырыбы

Ойынды дыбыспен сүйемелдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.1- ойын ортасында программалау сценарийін жасау және жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

  • Ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Scratch) нысандар мен оқиғалардың анимациясы туралы ұғым қалыптасады

  • Көпшілік оқушылар үшін:

Scratch программалау ортасында түрлі дыбыспен сүйемелдеп скриптілерді құрастырады

Кейбір оқушылар:

Программалау ортасының әрбір блок командаларының қызметтерін практикада орындайды

Бағалау критерийі

- Ойын ортасындағы программалау кезеңінде (Scratch) нысандар мен оқиға анимациялар ұғымы қалыптасады

- Scratch программалау ортасында түрлі дыбыспен сүйемелдеп скриптілер құрастырады

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Скрипт, сценарий, анимация.

Дыбыстық әсер-Звуковой эффект-Sound effect

Дыбыстау-Озвучивание-Voiceover

Құндылықтарға баулу


  • қарым-қатынас жасау қабілеті;

  • жауапкершілік;

  • «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы құндылықтарының 6-ші құндылығы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын қалыптасыру»;

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, музыка, геометрия

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Сценарийді жүзеге асыруды түсінеді.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут














Білу және түсіну кезеңі




2 минут

Бейнекөрсетілім


2 минут

Мұғалім түсіндірмесі



С алемдесу, ұйымдастыру. “Эстафета” арқылы психологиялық ахуал орнату және топқа бөліну

Оқушыларға алдын-ала дайындалған табан іздерімен жүру талап етіледі. Табан іздерімен жүріп келген соң өткен сабақты қорытындылау мақсатында интербелсенді тақта арқылы сұрақтар қойылады. Сұраққа жауап бергеннен кейін әр түспен бейнеленген сурет қиындылары беріледі. Сол арқылы топқа бөліну жүреді.

Сұрақтар /12 сұрақ өткен сабақты қорытындылау презентациясында көрсетіледі/

I топ - Қозғалыс командасы

II топ - Дыбыс командасы




«Кинометафора» әдісі. Оқушыларға сабақ тақырыбына сәйкес бейнекөрсетілім көрсетіледі. Бейнекөрсетілімнен кейін мұғалімнің қысқаша түсіндіруі болады.

Бейнекөрсетілім бойынша түйіндеу сұрақтары?

Компьютерлік ойынның дыбыстық сүйемеледеуі қандай қызмет атқарады?

Дыбыстық әсер дегеніміз не?

Дыбыстау дегеніміз не?



Shape1


















































Сурет қиындылары


Табан іздерінің суреті


Интербелсенді тақта


презентация

























Презентация

Слайд -1-2

Сабақтың ортасы


Қолдану кезеңі


3 минут

Бөлшектерді құрастыру


3 минут

Баяндауға
















Талдау кезеңі


5 минут


















Жинақтау кезеңі


5 минут

Компьютерлік ойынды жасауға


5 минут таныстыруға


























Сабақтың соңы

1 мин






Үйге тапсырма

1 минут

«Бөлшектерін қосыңыз» әдісі. Топпен жұмыс істей отыра, берілген анимациялық ойындардың бөлшектерін сурет арқылы толықтыру керек. Мақсат: Берілген тақырып бойынша оқушылар алған білімдерін көрсете білу керек.





























Қалыптастырушы бағалау

«Бутерброд» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды.



Топтық тапсырма. Шығармашылық жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы. Өздеріңіздің ойларыңыздан анимациялық ойындардың сценариін құрастырыңыздар. Анимациялық ойындарда міндетті түрде кейіпкерлер, дыбыстық сүйемелдеу әрекеттері болу керек.

1-топ: Астанаға саяхат ойыны

2-топ: Информатикалық викторина ойыны



Дескриптор

Балалар өз ойларымен анимациялық ертегінің сценарийін құрастыра алады.

Дыбыстық сүйемелдеу қоса алады

Кейіпкерлердің іс-әрекетін қоса алады


Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.


2 тапсырма. Практикалық жұмыс.

Компьютерде орындайық. Әр жұп өздерінің анимациялық лабиринтін құрады. Құрып болған соң, интербелсенді тақта арқылы таныстырады.

  • Өз ойындарыңды жүктеңдер

  • Ойындарыңа қажет дыбыстық әсерлерді қосыңдар

  • Дыбыстық сахна қосыңдар

  • Өз ойындарыңның спрайттар диалогтарының дыбыстауын жазыңдар

  • Ойынды жүктеңдер



Дескриптор

Компьютерде өз ойындарын жүктей алады

Өз ойындарына дыбыстық сахна қалай қосу керек екендігін біледі

Ойынды қалай жүктеу керектігін меңгереді


Қалыптастырушы бағалау

Берілген тапсырманы орындауына қарай оқушыларды көңіл күйді білдіретін смайликтермен бағалаймын.




Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді. «От шашу». Оқушылар егер сабақты толық түсінген болса қолды жоғары көтереді, ал түсінбеген сәттері болса кеуде тұсына ұстайды, егер де сабақты түсінбеген болса қолдарын төменге түсіреді.





Үй тапсырмасы.

  1. Scratch программалау ортасында дыбыспен сүйемелдеп скриптер құрастырып келу.


Информатика 6-сынып оқулығы «Арман ПВ»

Г.И.Салғараева, Г.Б.Илиясова, А.С.Маханова

http://armanpv.kz/?book=67



Сурет үлгілері






















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ