|
Пәні:қазақ тілі |
Мектеп: №9 ЖББОМ |
||
|
Күні:11.10.2021ж |
Мұғалім: А.Н.Өмірзакова |
||
|
Сыныбы: 6 « Е » |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұл – ұлт болашағы, қыз – ұлт намысы |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні логикалық екпін)сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану; |
||
|
Сабақ мақсаты: |
- Мәтінде көтерілген негізгі ақпаратты анықтап, сұрақтар құрастыра алады:
-Мәтіннен көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру және жауап беру. |
||
|
Бағалау критерийі |
Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады. Екпіннің түрлерін ( дыбыс екпіні) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады. Жинақы мәтін жаза алады. |
||
|
Сабақкезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу! Оқушыларды түгендеу. Үй тапсырмасын сұрау. Қызығушылықты ояту. Сурет бойынша тақырыпты болжа.
-Суретте кім бейнеленген? -Бұл суреттен қандай құндылық көріп тұрсыңдар? -Ұлға, қызға қатысты қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? |
Оқушылар сабақ тақыры бын болжайды. Сұрақтар ға жауап береді. |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. |
9 –сыныпқазақ тілі оқулы ғы |
||||||||
|
Жаңасабақ Миғашабуыл
|
«Сұрақ-жауап» әдісі Өткен сабағымызды есімізге түсірейікші оқушылар. Екпін дегеніміз не? Екпіннің неше түрі бар? Ал енді мына сөздерде екпіннің қай түрі кездеседі? Әкешім, анашым. |
|
Сұрақтарға жауап береді. Екпінді ажырата алады. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы. |
1.Мәтінді оқып, көтерілген мәселені бағыттауға арналған сұрақтар құрастырыңдар. Ұл-ұлт болашағы, қыз-ұлт намысы Әр халықтың бала тәрбиесіндегі өзіндік ерекшеліктері арқылы мәдени құндылықтары қалыптасады.Ата-бабамыз ұл баланы ертеңгі елді қорғайтын ер, батыр, би, ақын,ұлттың намысты азаматыретінде әділдікке ,қайсарлыққа, кешірімді болуға,өнерге, білімге, салт-дәстүрімізді сақтауға тәрбиелеген. Халқымыз ер белены 12-15 жасынан бастап алдағы өмірдің ауыртпалықтарына дайындап, намысын қайрап, жүрегіне батылдықтың отын жаққан. «Аты аталмаған жігіттен, аты аталған төбе артық»деп намыстандыратын, «айтсаң, үйде туып, түзде өлетін жігіттерді айт» таңдандыратын, «өнерлі жігіт өрге озар, өнерсіз жігіт жер соғар» деп шамдандыратын, «ерді намыс өлтіреді, қоянды қамыс өлтіреді», «ерлік білекте емес, жүректе» деп қайраттандыратын, «ақыл-жастан, асыл-тастан»деп сеніміне шек келтірмейтін, «атадан ұл туса игі еді, ата жолын қуса игі еді»деп армандайтын еді халқымыз. Ал қыз – өмірдің гүлі, барлық адамзаттың қадірлеп, аялайтын асыл аруы.Қыз баланы қазақта кішкентайынанмәпелеп, аялап, қанаттыға қақтырмай, тұмсықтыға шоқтырмай өсірген. Нәзіктік пен инабаттылықтыәрбір қыздың бойына сіңіріп өсірген. Белгілі ақын Ақұштап Бақтыгереева «Өмірде қыз болу бар да,нағыз қазақ қызы болу мүлдем бөлек»деген пікір айтқан. Ата-дәстүр, салт-сананы берік ұстанып өскен қазақ қызы қай ортада болсын, өзінің ерекше болмысыменкөзге түсетіні анық. Қазақ қызының бойындағы асыл қасиеттерімен бірге сыр-сымбатты да ерекшеленіп тұруы тиіс а)Халқымыз ұл балаға қандай сенім артқан? ә)Неліктен қыз баланы «ұлттың намыс» деген? б)Мәтінде кездесетін қанатты сөздерде екпін қандай? 2.Өлеңде екпіннің қандай түрлері кездеседі? Кестеге түсіріңдер. «Кім жылдам» әдісі арқылы тапсырманы орындаймыз.
Мен жастарға сенемін
Арыстандай
айбатты,
ЖЖ. "Бір ауыз сөз" әдісі. Оқушылар берілген суреттердің біреуін немесе бірнешеуін өзі таңдап, бір ауыз сөзбен суретке түсініктеме береді.
Мысалы: Қыз тәрбиесі – ұлт тәрбиесі. Аман бол,балам!
4. Мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзетіп, көшіріп жазыңдар.
Тапсырма. ЖЖ Өлеңнен теңеулерді табыңыз, ауызекі сөйлеу стиліне айналдырыңыз.
Арыстандай
айбатты,
Үй тапсырмасы: Екпінді қатыстырып шағын ата-ана тақырыбында мәтін құрау(5-6 сөйлем)
|
|
Дескрипторлар:Сұрақтарға жауап береді. - негізгі ақпараттарды табады; -мәтін бойынша сұрақтар құрастырады.
Екпінді ажырата алады.
-Бір суретке бір сөйлеммен түсініктеме береді; -таңдаған екпінге тән тілдік құралдарын пайдаланады.
Орфографиялық нормаға сай жаза алады.
-өлеңдегі көркем әдебиет стиліндегі тілдік құралдарды ауызекі сөйлеу тіліне айналдырды.
|
|
||||||||
|
Сабақтыңсоңы.
|
Кері байланыс: Рефлексия «Кемпірқосақ» әдісі Оқушыларға кемпірқосақтың суреті ұсынылады. Әр түсіне сәйкес оқушылар сабақтағы іс-әрекеттері бойынша кері байланыстарын жазады.
|
Сабаққа қатысты өз ойымен бөліседі |
|
Стикерлер
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тақырыбы: Ұл – ұлт болашағы, қыз – ұлт намысы. Сыныбы: 6
|
Пәні:қазақ тілі |
Мектеп: №9 ЖББОМ |
||
|
Күні:11.10.2021ж |
Мұғалім: А.Н.Өмірзакова |
||
|
Сыныбы: 6 « Е » |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ұл – ұлт болашағы, қыз – ұлт намысы |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні логикалық екпін)сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану; |
||
|
Сабақ мақсаты: |
- Мәтінде көтерілген негізгі ақпаратты анықтап, сұрақтар құрастыра алады:
-Мәтіннен көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру және жауап беру. |
||
|
Бағалау критерийі |
Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады. Екпіннің түрлерін ( дыбыс екпіні) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады. Жинақы мәтін жаза алады. |
||
|
Сабақкезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу! Оқушыларды түгендеу. Үй тапсырмасын сұрау. Қызығушылықты ояту. Сурет бойынша тақырыпты болжа.
-Суретте кім бейнеленген? -Бұл суреттен қандай құндылық көріп тұрсыңдар? -Ұлға, қызға қатысты қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? |
Оқушылар сабақ тақыры бын болжайды. Сұрақтар ға жауап береді. |
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. |
9 –сыныпқазақ тілі оқулы ғы |
||||||||
|
Жаңасабақ Миғашабуыл
|
«Сұрақ-жауап» әдісі Өткен сабағымызды есімізге түсірейікші оқушылар. Екпін дегеніміз не? Екпіннің неше түрі бар? Ал енді мына сөздерде екпіннің қай түрі кездеседі? Әкешім, анашым. |
|
Сұрақтарға жауап береді. Екпінді ажырата алады. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы. |
1.Мәтінді оқып, көтерілген мәселені бағыттауға арналған сұрақтар құрастырыңдар. Ұл-ұлт болашағы, қыз-ұлт намысы Әр халықтың бала тәрбиесіндегі өзіндік ерекшеліктері арқылы мәдени құндылықтары қалыптасады.Ата-бабамыз ұл баланы ертеңгі елді қорғайтын ер, батыр, би, ақын,ұлттың намысты азаматыретінде әділдікке ,қайсарлыққа, кешірімді болуға,өнерге, білімге, салт-дәстүрімізді сақтауға тәрбиелеген. Халқымыз ер белены 12-15 жасынан бастап алдағы өмірдің ауыртпалықтарына дайындап, намысын қайрап, жүрегіне батылдықтың отын жаққан. «Аты аталмаған жігіттен, аты аталған төбе артық»деп намыстандыратын, «айтсаң, үйде туып, түзде өлетін жігіттерді айт» таңдандыратын, «өнерлі жігіт өрге озар, өнерсіз жігіт жер соғар» деп шамдандыратын, «ерді намыс өлтіреді, қоянды қамыс өлтіреді», «ерлік білекте емес, жүректе» деп қайраттандыратын, «ақыл-жастан, асыл-тастан»деп сеніміне шек келтірмейтін, «атадан ұл туса игі еді, ата жолын қуса игі еді»деп армандайтын еді халқымыз. Ал қыз – өмірдің гүлі, барлық адамзаттың қадірлеп, аялайтын асыл аруы.Қыз баланы қазақта кішкентайынанмәпелеп, аялап, қанаттыға қақтырмай, тұмсықтыға шоқтырмай өсірген. Нәзіктік пен инабаттылықтыәрбір қыздың бойына сіңіріп өсірген. Белгілі ақын Ақұштап Бақтыгереева «Өмірде қыз болу бар да,нағыз қазақ қызы болу мүлдем бөлек»деген пікір айтқан. Ата-дәстүр, салт-сананы берік ұстанып өскен қазақ қызы қай ортада болсын, өзінің ерекше болмысыменкөзге түсетіні анық. Қазақ қызының бойындағы асыл қасиеттерімен бірге сыр-сымбатты да ерекшеленіп тұруы тиіс а)Халқымыз ұл балаға қандай сенім артқан? ә)Неліктен қыз баланы «ұлттың намыс» деген? б)Мәтінде кездесетін қанатты сөздерде екпін қандай? 2.Өлеңде екпіннің қандай түрлері кездеседі? Кестеге түсіріңдер. «Кім жылдам» әдісі арқылы тапсырманы орындаймыз.
Мен жастарға сенемін
Арыстандай
айбатты,
ЖЖ. "Бір ауыз сөз" әдісі. Оқушылар берілген суреттердің біреуін немесе бірнешеуін өзі таңдап, бір ауыз сөзбен суретке түсініктеме береді.
Мысалы: Қыз тәрбиесі – ұлт тәрбиесі. Аман бол,балам!
4. Мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзетіп, көшіріп жазыңдар.
Тапсырма. ЖЖ Өлеңнен теңеулерді табыңыз, ауызекі сөйлеу стиліне айналдырыңыз.
Арыстандай
айбатты,
Үй тапсырмасы: Екпінді қатыстырып шағын ата-ана тақырыбында мәтін құрау(5-6 сөйлем)
|
|
Дескрипторлар:Сұрақтарға жауап береді. - негізгі ақпараттарды табады; -мәтін бойынша сұрақтар құрастырады.
Екпінді ажырата алады.
-Бір суретке бір сөйлеммен түсініктеме береді; -таңдаған екпінге тән тілдік құралдарын пайдаланады.
Орфографиялық нормаға сай жаза алады.
-өлеңдегі көркем әдебиет стиліндегі тілдік құралдарды ауызекі сөйлеу тіліне айналдырды.
|
|
||||||||
|
Сабақтыңсоңы.
|
Кері байланыс: Рефлексия «Кемпірқосақ» әдісі Оқушыларға кемпірқосақтың суреті ұсынылады. Әр түсіне сәйкес оқушылар сабақтағы іс-әрекеттері бойынша кері байланыстарын жазады.
|
Сабаққа қатысты өз ойымен бөліседі |
|
Стикерлер
|
шағым қалдыра аласыз
















