Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Ақтөбе педагогикалық
колледжі
|
Күні:
23.11.2021
ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Бисенғалиева А.Н
|
Группа:
104 МД,
105
БМ
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Тарихи және мәдени
ескерткіштер
|
Оқу
мақсаты
|
-
дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени
ескерткіштерін зерттеу
-
типологиялық ерекшеліктерін
ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді
классификациялау
|
Сабақ
мақсаты
|
Тарих және мәдениет ескерткіштерін білу,
бағалау, қорғау
|
Бағалау
критерийлері
|
Білу және
түсіну: Оқушылар тарихи және мәдени
ескерткіштерді сипаттай алады.
Анализ:
Оқушылар тарихи және мәдени ескерткіштерді
типологиялық ерекшеліктері бойынша ажырата
алады
Бағалау: Қазақстан аумағындағы
тарихи-мәдени ескерткіштердің адамзат үшін маңызына баға бере
алады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
патриотизм
-
көшбасшылық
-
төзімділік
-
бостандық
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Әдебиет, география пәндерімен
байланысты.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интернет ақпарат материалдарын
пайдалану, сабақта слайд-презентацияны
қолдану.
|
Алдыңғы
білім
|
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы
қолөнері
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Студент
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
-
минут
|
Сәлемдесу. Жағымды
атмосфера қалыптастыру. Студенттерді
түгендеу.
Өтілген тақырыпты
пысықтау.
Студенттердің назарын сабаққа
аудару үшін өтілген білімді қайталап,
пысықтайды.
Үй тапсырмасын тексеру
«Сұрақтар шеңбері» әдісі
-
Киіз үй құрылымындағы құр
деген не? Уықтың үстінен тартылатын жалпақ
тоқыма
-
6 қанаттан құралған шағын
үйлер кімдерге арналған? Малшыларға
-
Қайың ағашынан жасалып, тұзды
суға қайнатып және түйе терісімен қапталатын бұйым қалай аталады?
Ер
-
Барқыт немесе қамқадан
тігілген жаздық бас кйім қалай аталады?
Тақия
-
Нысанаға күміс қойып садақпен
ататын ойын? Жамбы ату
-
Жүннен жасалатын
киімдер:Жадағай шапан; Шекпен; Түйе жүн
кеудеше
-
Жеңсіз жеңіл кйім
Камзол
-
Ағаштан,
темірден
кейде
күмістен
жасалатын қазақтың көне
музыкалык аспабы? Шаңқобыз
-
Қазақтың зергерлік бұйымдарына
не жатады? Тұмарша жүзік, сырға, алқа, қапсырма,
білезік
-
екі шекті аттың ұзын қылы
керілген ысқышы бар аспап. Қобыз
-
Самқал деп нені айтады? Қысқа
ұңғылы мылтық
-
Мықты батырлар ғана ұстайтын
ауыр қылыш қалай аталады? Алдыаспан
-
Қазақ халқының саз
аспаптарының ішінде сілкініп ойналатын аспапты атаңыз?
Асатаяқ
-
Киіз үйдің құрылымында үзік
дегеніміз не? Уықтарды жабатын киіз
-
Құнды аң терісінен астарлап
тігілген тон? Ішік
|
Оқушылар мұғаліммен
амандасады
Сұрақ
тарға жауап
береді
|
Бірін-бірі
бағалау
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
10
минут
15
минут
Сабақтың
соңы
Рефлексия
5
минут
|
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын таныстыру. Жаңа тақырыпты
түсіндіру
«Тарихи және мәдени
ескерткіштер»
«Куб»
әдісі Кубтың әр қырына тақырып
бойынша сұрақтар беріледі. Оқушылар кубтың бір қырындағы сұрақтарға
жауап береді.
-
Археологиялық ескерткіштерді
ата? Ботай қонысы, Есік, Берел,
Шілікті қорғандары, Беғазы-Дәндібай
ескерткіші
-
Қазақстан аумағындағы
тарихи-мәдени ескерткіштер қандай түрлерге
бөлінеді?
-
Сан ғасырлық тарихы бар басқа
да қандай ескерткіштерді білесіздер?
-
Қазақстанда «тарих және мәдени
мұра ескерткіштерін қорғау мен пайдалану туралы» заң
қабылданды.
-
X ғасырға жататын Бабаджа
хатун кесенесі қай қалада салынған? Тараз
-
Айша бибі мазары қай ғасырға
жатады? XI-XIIғғ
-
Отырар қаласы қашан қалпына
келтірілді? XIV ғ
-
XIII ғ. I жартысында
Қаракеңгір өзені бойында қыпшақ стилінде салынған ескерткішті
атңыз? Жошы хан
-
Оңтүстік Қазақстандағы ең ірі
сауда – қолөнер орталығы болған қала
Отырар
-
XIV – XV ғасырлардағы сәулет
өнеріндегі ерекше туынды? Қожа Ахмет Йассауи
кесенесі
Бағалау
дескрипторлары:
1)«Бұл мәліметтен қандай тың
мағлұмат
алдыңыздар?________________________________________
2) Ескерткішке қандай баға
берілген?
____________________________________________________
3) Сан ғасырлық тарихы бар
басқа да қандай ескерткіштерді білесіздер?»
________________________
Тарих және мәдениет
ескерткіштері мынадай түрлерге
бөлінеді:
1) қала
құрылысы және сәулет
ескерткіштері; 2) археология
ескерткіштері;
3) ансамбльдер.
Қазақстан Республикасының 1992
жылғы 2 шілдедегі тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және
пайдалану туралы заң қабыланды.
|
Оқушылар дың ойы жинақтала-ды,
жаңа тақырыпқа назар аудартыла-ды
|
Мұғалімнің
баға-лауы
|
Презентация
|
Кері
байланыс:
Үй
тапсырмасы: Тарихи және мәдени
ескерткіштер
|
Стикер
ге өз ойларын жазып,
«плюс-минус-қызықты»парақшасына апарып
жапсырады
|
|
Стикер
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген студенттердің жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|