Материалдар / Ашық сабақ Тарихи жолдың атауы 6 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Тарихи жолдың атауы 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
6.3.3.1 - орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Наурыз 2021
1370
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Қазақ тілі мен әдебиеті

Тексерілді:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

8-тақырып Қазақстан және Ұлы Жібек жолы

Сабақтың тақырыбы:

Ашық сабақ Тарихи жолдың атауы 6 сынып

Күні:04.02.2020ж

Мұғалімнің есімі:Қожамбердиева.Жанар.Каденовна

М.Хамраев атындағы орта мектебі ККМ Қазақ тілі мен әдебиеті пән мұғалімі

Алматы облысы Ұйғыр ауданы

6 г сынып

Қатысқандар саны: 10 Қатыспағандар саны:

Сабақта негізделген оқу мақсаты

6.3.3.1 - орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

6.5.1.5 -етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану

Сабақтың мақсаттары

Оқушының барлығы: мәтінді түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі: Мәтін тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды,сұрақтарға жауап береді.Етістік шақтарын біледі.

Кейбір оқушы: етістіктің шақтарын орынды қолданады,мәтін құрайды.

Бағалау критерийлері

-орта көлемді шығармаларды түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойды анықтай алады;

-етістіктің шақтарының (ауыспалы келер шақ) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда қолдана алады.

Тілді мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жібек,сауда,мәдениет,өркениет,Ұлы Жібек жолы,сауда жүйесі,көне қалалар,соқпақ,сауда т,б

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Керуен жолы,соқпақ жол,с

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Жібек дегеніміз не?

2.Жібек жолы жайлы не білеміз?

3.Керуен деген сөзді қалай түсінесің?

4.Жібек жолына «Ұлы» сөзі не үшін қосылған?

Ишара:мадақтау,қошеметтеу,жылы шырай танытыу

Құндылыққа бағытталған тапсырмалар

  • ұлтаралық ынтымақтастыққа шақыру, салт-дәстүрді сақтау

  • өз еліңнің тарихын білу, құрметтеу

өз мәдениеті мен тіліне, өнеріне деген сүйіспеншілігін ояту

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Орындалған жаттығулар

Ресурс

аудвҰйымдастыру кезеңі


Басы


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін оқушылар парталас достарымен қазақша амандасады.

Сәлем достым (амандасады)

Қалің қалай? (иықтарын қағады)

Қалай демалдың? (құлақтарын тартады)

Мен сені сағындым! (қолдарын жүрекке қояды)

Қош келдің! (қолдарын жаяды)

Күніміз сәтті болсын! (құшақтайды

«Сиқырлы қоржын» әдісі арқылы топқа бөлу. Оқушыларға жазылған сөздерді таңдау арқылы топқа бірігеді:1-топ.Ұлы Жібек жолы, 2-топ .Отырар 3-топ Лазурит. Әр топ өзінің топтарының атауларына түсініктеме береді.


Амандасу

Ортасы

Үй тапсырмасын пысықтау :

«Керуен жолы » әдісін пайдаланып, оқушылар үй тапсырмасына байланысты сұрақтарға жауап береді.

1-түйе..Жібек матасы неден алынды? (жібек құртынан)

2-түйе.Түрік сөзінің мағынасы не?(берік,күшті)

3-түйе. Ұлы Жібек жолы қай жерден бастау алып, қай жерге дейін барған?(шығыста Қытайдан батыста Рим)

4 -түйе. Жібек жолын неге керуен жолы деген?

5-түйе Не үшін Ұлы Жібек жолы өз бағыттарын өзгертіп отырды?(қарақшылардан қорғану үшін)

6-түйе Ұлы Жібек жолының арақашықтығы қанша км құрайды? (12 мың км)

7-түйе. «Ұлы» сөзінің мағынасын қалай түсінесің?(жолдың кең байтақ шығыстан,батысқа қарай созылып байланыстыруынан.)

8-түйе.Тарихи жолдың атауы неге Жібек жолы атанған?

9-түйе. Ұлы Жібек жолы атауы қай ғасырда пайда болды? (19 ғ)

10-түйе. Ұлы Дала ұғымы түсіндіріңіз.( Алтайдан Дунайға дейінгі бүкіл аумақты қамтиды)

«Сөздік гол» әдісі. оқушылар жаңа сөздерді өздері болжап, мағынасын ашады. Сөздіктегі анықтамамен салыстырады, тексереді.

Жібек-шелк

Сауда-торговля

Өркениет-цивилизация

Сауда жүйесі-торговая система

Көне қалалар-древние города

Соқпақ-тропа

Тарихи жол-исторический путь

Атауы-название

Кіріспе сөз: модуль бойынша тақырып мазмұнын түсіндіру.

Сөздіктің мағынасын ашып тақырыпты болжау.

2-тапсырма.Оқылым.Мәтінді оқып негізгі ойды анықтау

Шарты:Оқушылар мәтінді бөліп алып оқып,сұрақ дайындайды,дайындалған сұрақтарды алмастырып жауап береді
Топтық жұмыс. «АВС» әдісі арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді.

«А» тобы сұрақ қояды

«В» тобы сұраққа жауап береді

«С» тобы екі топтың сұрақ жауаптарын бақылап,дұрыс бұрысын айтады.

Дескриптор:

-диалогке қатысушылар өзара түсініседі; 1

-бір-бірінің ойларын толықтыра біледі; 1

-мәтін мазмұнын түсінеді. 1

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды

Жеке жұмыс: 3-тапсырма Жазылым.

Қолдауды қажет ететін оқушылар: Сөйлем ішіндегі етістікті тауып,жіктеу.

Қолдауды орташа қажет ететін оқушылар:Мәтіндегі сөйлемдерден етістікті тауып,ауыспалы келер шақта сөйлем құрап жазу.

Қолдауды қажет етпейтін оқушылар:Өздерің тұратын аймақтағы көрнекті жерлер туралы етістікті пайдаланып мәтін құрап жазу.

Дескриптор:

-етістікті таба алады; 1

-үш жақта жіктеп жаза алады; 1

Дескриптор:

-мәтіндегі етістікті таба алады; 1

-ауыспала келер шақта сөйлем құра алады; 1

Дескриптор:

-етістік шақтарын біледі; 1

-етістік шақтарын қатыстырып мәтін құра алады; 1















Әр дұрыс жауап күлегештермен бағаланады































Соңы

Кері байланыс

Үйге тапсырма: 6-тапсырма Қожындағы сөздермен сөз тіркесін жазып келу.

Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды?

  • Бүгін не білдіңіз?

  • Сабақта не үйрендіңіз?

  • Сабаққа қандай қиындық болды?

  • Сабақта нені түсінбедің,көмек керек пе ?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай?

К ері байланыс:








Қортындыны бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:













































Шахрух

Көп нүктенің орнына келер шақ жалғауларын қойып жазу.

Айман,Ажар,Жұлдыз мектептен бірге кел.......

Олар Қармен ойна......




Дильяр

Етістіктің ауыспалы келер шағындағы Келемін,Барамын сөзін жікте



Мұрадыл

Сөйлемдегі етістікке тиісті жалғауларды қосы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!