Материалдар / Ашық сабақ Тарихи тұлғалар 6-сынып

Ашық сабақ Тарихи тұлғалар 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Берілген тақырып бойынша толық тапсырмалар, жұмыс әрекеті берілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Шілде 2024
113
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

1-сабақ.

Бөлім:

5-бөлім: Тарихи тұлғалар.

Педагогтің аты-жөні:

Сураганова Н.К.

Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тарихи тұлғалар. Көнерген сөздер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау;

6.4.3.1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы атауын талқылайды және көтерілетін мәселені болжайды;

Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздерін ажыратады, қолданыс аясын түсінеді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин.







3 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал.

Әдіс: «Уәде беремін».

Мақсаты: Оқушылардың сабақ барысында атқаратын іс-әрекеттерін айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.



Үй тапсырмасын тексеру.

Әдіс: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру.

Саралау: қолдау

Жұмыс түрі: жеке

Әр дұрыс жауап 1 ұпаймен бағаланады

Жалпы 5 ұпай


Ресурс: «Wordwall» платформасы.


Жаңа сабаққа кіріспе

3 мин

Әдіс: «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар суреттер арқылы тақырыпты болжап, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Жұмыс түрі: ұжымдық

Саралау: қолдау көрсету.

Мұғалім оқушыларға заттар мен суреттер топтамасын көрсетіп, тақтада берілген сұрақтарға жауап беруге ұсыныс жасайды.

  1. Мына суреттерде қандай ұқсастық бар?

  2. Қай заттың атауын білесің?

  3. Сабақтың тақырыбын болжау.

ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.





«Суреттер» презентациясы.


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

6 мин.


Мағынаны тану кезеңі

Тыңдалымалды тапсырма:


Жұмыс түрі: ұжымдық, топтық.

1-тапсырма: 1.Оқушыларға мәтін үзінділері арқылы оқиғаны жасырып, аудиомен тыңдатып, қай оқиға екенін анықтау.

2.Топпен жұмыс.

Аудио мәтінді тыңдап болғаннан соң сыныпты (4-6 оқушыдан) топқа бөліп, әр топқа оқиғаны жасырып,оқушылардан оқиға туралы шағын ол туралы шағын мәлімет сұаралады.


Оқушылар мәтін үзінділерін тыңдайды, қай оқиға екенін анықтау.













Топпен жұмыс.

Оқушылар аудиомәтінді тыңдап болғаннан соң, 4-6 оқушыдан топқа бөлінеді, әр топ жасырылған оқиғаны тауып, ол туралы шағын мәлімет береді.



ҚБ (әр топ бір-бірін бағалайды)


Аудиомәтін
















А4 қағазы мен маркерлер


6 мин

2-тапсырма:

Әдіс: «Бірге ойлаймыз».

Жұмыс түрі: жұптық жұмыс.

Жұптық жұмыс.

Мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау.

Жетелеуші сұрақтар:

  • Мәтіннің бөлімінде кімдер туралы болуы мүмкін?

  • Ондай шешімге келуге қай мәлімет түрткі болды?

ҚБ. Асық арқылы әр жұп өзін-өзі бағалайды.

Оқулық, жұмыс дәптерлері, ДК.

8 мин










-3тапсырма.

«Асығым алшысынан түссін» әдісі






























Сергіту сәті

2 мин





Тілдік бағдар..


10 мин














Жеке тапсырма




Тыңдалым тапсырмасы:

Жұптық жұмыс. Мәтінді толық тыңдап болған соң,алдын ала дайындалған үш деңгейлі сұрақтарға жауап береді.


Жабық сұрақтар:

  1. Жұбан Молдағалиев кім?

  2. Әлия Молдағұлова соғыста кім болды?

  3. Оқиға қай жерде орын алды?

Ашық сұрақтар:

  1. Қазіргінің батырлары кімдер?

  2. Мәншүк Мәметова неге аңыз болды?

  3. «Ана бір қолымен әлемді, бір қолымен бесікті тербетеді» дегенді қалай түсінесің?


Аралас сұрақтар:

1. Әлия Молдағұлова соғыста кім болды?

2. Оқиға қай жерде орын алды?

3. «Ана бір қолымен әлемді, бір қолымен бесікті тербетеді» дегенді қалай түсінесің?


«Қал қалай?» сергіту сәті




Көнерген сөздер

Оқушыларға мәтін беріледі. Мәтіннен көнерген сөздерді тауып, теріп жазу керек.

Қазақ даласы үш жүздің басын қосқан хандарға, әділ төрелігін берген билерге, халқын ойлаған сұлтандарға, ақ білектің күшімен, ақ найзаның ұшымен жерін қорғаған батырларға бай. Ата-бабамыз қолына қылышын, қалқанын алып, иығына садағы мен жебесін асып батыр болса, бүгінгінің батыры әлемді білімімен аузына қаратқан – сендерсіңдер!

ҚБ Асық арқылы бағалау (Алшы, тәйкі, бүк, шік)

ҚБ Асық арқылы бағалау (Алшы, тәйкі, бүк, шік)









































Дескриптор:

-мәтіннен көнерген сөздерді табады;

-сөздерді қатесіз теріп жазады;

0-1 қате- алшы -5 ұпай;

2-3 қате- тәйкі-4 ұпай;

4-5 қате- бүк- 3 ұпай;

5-тен жоғары қате- шік-2 ұпай.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

3 мин.


Рефлексия

«Қалқан арқылы батырды қорғау» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды

Жеке жұмыс.

Сабақты қорытындылау мақсатында жаңа сабақ барысында өтілген тақырып бойынша көзқарасын білу үшін сұрақтарға жауап беру.








1 мин

Үй тапсырмасы

Topik.kz платформасынан үй тапсырмасын беру.


Topik.kz платформасы


Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!