|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нуриева Айгүл Сағатқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:25.01.24 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5В |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерінмен танысады -Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерін анықтайды - Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерін талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
-Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерінмен танысады -Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерін анықтайды - Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерін талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейінің дағдылары |
Қолдану, жоғары ойлау деңгейі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
Маңыздылық, интерпретация, дәлел |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи ойлау дағдысы |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру бөлімі Үй жұмысын тест арқылы тексеру 1.Шығыс Қазақстан облысы,Қатонқарағай ауданында,Бұқтырма өзенінің оң жағалуында ораласқан қорым? А/Берел В/ Бесшатыр С/ Шілікті Д/Есік 2.Берел қорымы неше обадан тұрады? А/31 В/72 С/ 63 Д/17 3.1999 жылы З.Самашев басатаған зерттеушілер Үлкен Берел обасын қазып,ғажап жаңалық ашты? А/№13 В/№15 С/ №10 Д/№11 4.Берел қорымын тұрғызған сақтар обаны тұрғызуға қандай әдіс пайдаланды? А/ Тоң В/ Ретушь С/ «Мәңгілік мұздық» Д/Мәңгілік Ел 5.Солтүстік жағынан қайың қабығымен жабылған,жирен жылқылар саны, А/12 В/15 С/ 13 Д/10 Тест жауаптары 1/А 2/В 3/Д 4/С 5/С Бағалануы: 1«5»-«4»-3балл 2«3»-«2»-2балл 3«2»-«1»-1балл Бастапқы ынталандырушы материал Ребус шешу
Сұрақтар: - Суретте нелер бейнеленген? -Суретті көріп, Сізге қандай ой келді? -Бүгінгі сабағымызда қандай мәселе зерттеледі деп ойлайсыздар? Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушылармен бірге пысықталады. зерттеу сұрағына назар аударылады. Сабақтың тақырыбы:Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? |
Мұғаліммен амандасады Үй тапсырмасына қатысты сұраққа жауап береді Оқушылар Ребуста не бейнеленгенін айтады Суретті көріп, қандай ой келгенін атайды Сабақтың зерттеу тақырыбын анықтайды Сұрақтар негізінде сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады |
«Үздік жауап» номинациясымен жылдам әрі толық жауап берген оқушылар АУЫЗША марапатталады
|
..\Desktop\СМК\«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде\Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі.mp4 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
Мәтінмен жұмыс Мұртты обалардың ерекшеліктері Мұртты обалардың зерттелу тарихы 1-топ 1-тапсырма «Ыстық орындық» әдісі Еліміздің орталық аймғынан табылған сақтардың Тасмола мәдениетіне жалпы шолу. ҚБ №1 дескрипторлары: -Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерінмен танысады-1 -Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерін анықтайды-1 - Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерін талдайды-2
2-топ 1-тапсырма «Мұртты обалар» неліктен салынды?
Қос жазба күнделігі»
ҚБ №1 дескрипторлары:
Күнге табынудан шыққан діни ғұрыптардың мәні?
ҚБ №1 дескрипторлары: Күнге табынудан шыққан діни ғұрыптардың мәнінің проблемасы-1балл Күнге табынудан шыққан діни ғұрыптардың мәнінің себептері-1балл Күнге табынудан шыққан діни ғұрыптардың мәнінің дәлелдері-1балл Күнге табынудан шыққан діни ғұрыптардың мәнінің қорытындылары-1балл |
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде?
Дескриптор: «мұртты обалардың» ерекшеліктерін анықтайды
Екі жақты күнделікпен мәтінмен танысады, күнделікті толтырады.
Дескрипторы: -1-жұп мәтіндегі есте қалған оқиғаны жазады; -2- жұп оқиғаға қатысты түсіндірме беріп, бағалайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтін ҚазақЭнциклопедиясы
Кадырбаев М.К., Памятники тасмолинской культуры / Древняя культура Центрального Казахстана, А., 1966; Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2005
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау Мұртты обалар құрылысының ерешелігін анықтап, иә,жоқ сөздерінің тұсына «+, «-» белгісін қойыңыз:
Сақтардың археологиялық есерткіштерін сәйкестендіру
Сақтардың археологиялық есерткіштерін сәйкестендіру
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















