|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Театр өнері мен мәдениеті |
Мектеп: Макаров ЖОББМ |
|
|
Күні:12.04.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолдығали Гүлдәурен Қанатқызы |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Театр мәдениетін қалай сақтауға болады?» |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау. 8.4.4.4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- мәтін мазмұнын түсіну - астарлы ойды анықтау - жай сөйлемдердің айтылу мақсатына сәйкес пайдалану. |
|
|
Бағалау критерийлері |
- Мәтіннен астарлы ойды анықтайды. -Жай сөйлемдердің айтылу мақсатына қарай қолданады. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша астарлы ойды тауып, жай сөйлемдердің құрылымдық ерекшелігін анықтай алады. |
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Театр, сахна, әртіс, қойылым, билет, көрермен залы |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Театр мәдениетін қалай сақтауға болады? |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алу(мәтін мазмұнын талқылау арқылы өміріне қажетті мәліметтермен танысады) |
|
|
Пəнаралық байланыс |
Өзін өзі тану, музыка, тарих, қазақ әдебиеті |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Театр туралы түсінігі бар. Мәтіннің мазмұнын түсінеді, астарлы ойды анықтай алады. Жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану мақсаттары бойынша тапсырмаларды орындап жүр. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3мин |
Ширату«Анықтамасын табу» әдісі. Оқушыларға карточкаларда «театр», «мәдениет» деген сөздер, келесі карточкаларда анықтамалары беріледі. Сөздердің анықтамасын табу арқылы сынып 2 топқа бөлінеді. Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Тындалым алдындағы тапсырма 1-тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі Жұмыс түрі: ТЖ Сынып ішіне сабақ тақырыбына қатысты суреттер орналастырылады, оқушылар бүкіл сынып ішіне қозғала жүріп, берілген суреттердегі астарлы ойды тауып, кестеге түсіреді. Суретке тақырып қояды.
Дескриптор:
ҚБ Дескрипторға сүйеніп «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтар арасында өзара бағалау жүреді. Тыңдалым кезеңі: 2-тапсырма Мәтінді тыңдаңыз, мәтіндегі астарлы ойды анықтаңыз. Ол ойды жай сөйлемдермен баяндаңыз. «Түртіп алу» әдісі Жұмыс түрі: Ж., ЖЖ. Қаланың қарбаласы түсінікті... Көліктер кептелісі. Осы секілді түрлі жағдайлармен жүріп, сіз кенет театрдағы қойылымның басталу уақытынан аздап кешігіп қалдыңыз. Апылғұпыл киіміңізді өткізіп, көрермендер залына кіріп келесіз. Сахна жап-жарық, әртістер өз образында. Қысқасын айтқанда, сахнадағы өмір қыз-қыз қайнап кетіпті. Алдыңыздан театр қызметшісі шығып, бір орынды нұсқады: «Ана бір бос орынға отырыңыз!». Билетке қарап сызылатын уақыт та жоқ, жағдай да жоқ. Арғы жақтағы бос орынға отырмақ боп, көрермендер арасынан өтіп барасыз. Сол кезде не естідіңіз? Естімегеніңіз қалмады ғой, иә?! Оларды түсінуге болады, сахна ауасымен тыныстап, сондағы тіршілікке еніп отыр. Кінә сізден!.. Дескриптор:
ҚБ Дескрипторға сүйеніп, жұптар өзара «Бас бармақ» әдісімен бағалайды. 3-тапсырма «Анықта, талқыла» әдісі Жұмыс түрі: ЖЖ., ТЖ. Мәтінді мұқият тыңдаңыз, мәтіндегі жай сөйлемдерді айтылуына қарай ажыратыңыз. Егер хабарлы сөйлем болса, қолыңыздағы «нүкте» белгісін, сұраулы сөйлем болса «сұрақ» белгісін, лепті сөйлем болса «леп» белгісін, бұйрықты сөйлемді «үтір» белгісін көтеріңіз. Дескриптор:
ҚБ «Театрдағы қол шапалақ» әдісі Нәтеже немесе жауап бойынша саралау 4-тапсырма «Эстафета» ойыны «Театр мәдениетін қалай сақтауға болады?» тақырыбына сай айтылу мақсатына қарай жай сөйлем құрастыру. (мұғалім белгілерді көтереді, оқушылар кезекпен сол белгіге тән көрсетілген тақырыпқа сөйлем құрастырады) Дескриптор:
ҚБ Топ өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
https://holanews.kz/view/news/14804
https://massaget.kz/layfstayl/madeniet/teatr/1913 Аудиомәтін. |
||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс:«Жетістік» бағалау парағын толтыру арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Театр өнері мен мәдениеті 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Театр өнері мен мәдениеті |
Мектеп: Макаров ЖОББМ |
|
|
Күні:12.04.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жолдығали Гүлдәурен Қанатқызы |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Театр мәдениетін қалай сақтауға болады?» |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау. 8.4.4.4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- мәтін мазмұнын түсіну - астарлы ойды анықтау - жай сөйлемдердің айтылу мақсатына сәйкес пайдалану. |
|
|
Бағалау критерийлері |
- Мәтіннен астарлы ойды анықтайды. -Жай сөйлемдердің айтылу мақсатына қарай қолданады. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша астарлы ойды тауып, жай сөйлемдердің құрылымдық ерекшелігін анықтай алады. |
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Театр, сахна, әртіс, қойылым, билет, көрермен залы |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Театр мәдениетін қалай сақтауға болады? |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Өмір бойы білім алу(мәтін мазмұнын талқылау арқылы өміріне қажетті мәліметтермен танысады) |
|
|
Пəнаралық байланыс |
Өзін өзі тану, музыка, тарих, қазақ әдебиеті |
|
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Театр туралы түсінігі бар. Мәтіннің мазмұнын түсінеді, астарлы ойды анықтай алады. Жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану мақсаттары бойынша тапсырмаларды орындап жүр. |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3мин |
Ширату«Анықтамасын табу» әдісі. Оқушыларға карточкаларда «театр», «мәдениет» деген сөздер, келесі карточкаларда анықтамалары беріледі. Сөздердің анықтамасын табу арқылы сынып 2 топқа бөлінеді. Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Тындалым алдындағы тапсырма 1-тапсырма «Броундық қозғалыс» әдісі Жұмыс түрі: ТЖ Сынып ішіне сабақ тақырыбына қатысты суреттер орналастырылады, оқушылар бүкіл сынып ішіне қозғала жүріп, берілген суреттердегі астарлы ойды тауып, кестеге түсіреді. Суретке тақырып қояды.
Дескриптор:
ҚБ Дескрипторға сүйеніп «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтар арасында өзара бағалау жүреді. Тыңдалым кезеңі: 2-тапсырма Мәтінді тыңдаңыз, мәтіндегі астарлы ойды анықтаңыз. Ол ойды жай сөйлемдермен баяндаңыз. «Түртіп алу» әдісі Жұмыс түрі: Ж., ЖЖ. Қаланың қарбаласы түсінікті... Көліктер кептелісі. Осы секілді түрлі жағдайлармен жүріп, сіз кенет театрдағы қойылымның басталу уақытынан аздап кешігіп қалдыңыз. Апылғұпыл киіміңізді өткізіп, көрермендер залына кіріп келесіз. Сахна жап-жарық, әртістер өз образында. Қысқасын айтқанда, сахнадағы өмір қыз-қыз қайнап кетіпті. Алдыңыздан театр қызметшісі шығып, бір орынды нұсқады: «Ана бір бос орынға отырыңыз!». Билетке қарап сызылатын уақыт та жоқ, жағдай да жоқ. Арғы жақтағы бос орынға отырмақ боп, көрермендер арасынан өтіп барасыз. Сол кезде не естідіңіз? Естімегеніңіз қалмады ғой, иә?! Оларды түсінуге болады, сахна ауасымен тыныстап, сондағы тіршілікке еніп отыр. Кінә сізден!.. Дескриптор:
ҚБ Дескрипторға сүйеніп, жұптар өзара «Бас бармақ» әдісімен бағалайды. 3-тапсырма «Анықта, талқыла» әдісі Жұмыс түрі: ЖЖ., ТЖ. Мәтінді мұқият тыңдаңыз, мәтіндегі жай сөйлемдерді айтылуына қарай ажыратыңыз. Егер хабарлы сөйлем болса, қолыңыздағы «нүкте» белгісін, сұраулы сөйлем болса «сұрақ» белгісін, лепті сөйлем болса «леп» белгісін, бұйрықты сөйлемді «үтір» белгісін көтеріңіз. Дескриптор:
ҚБ «Театрдағы қол шапалақ» әдісі Нәтеже немесе жауап бойынша саралау 4-тапсырма «Эстафета» ойыны «Театр мәдениетін қалай сақтауға болады?» тақырыбына сай айтылу мақсатына қарай жай сөйлем құрастыру. (мұғалім белгілерді көтереді, оқушылар кезекпен сол белгіге тән көрсетілген тақырыпқа сөйлем құрастырады) Дескриптор:
ҚБ Топ өзін-өзі «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
https://holanews.kz/view/news/14804
https://massaget.kz/layfstayl/madeniet/teatr/1913 Аудиомәтін. |
||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс:«Жетістік» бағалау парағын толтыру арқылы өзін-өзі бағалайды.
Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын. |
|
шағым қалдыра аласыз



