Қысқа мерзімді
жоспар
|
Мектеп: №8 Н. Оңдасынов
ЖОМ
|
Күні:
09.12.2017ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жарменова Г
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Тірі ағзалардың тыныс
алуы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты:
|
Тірі ағзалардың тыныс алу
ерекшеліктерін зерттеу,салыстыру, танып
білу
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Тірі ағзалардың тыныс алу
мүшелерін білу
Оқушылардың басым
көпшілігі: Тірі ағзалардың тыныс алу
мүшелерін ажырату
Кейбір
оқушылар: Тірі ағзалардың тыныс алу
мүшелерін сипаттау
|
Бағалау
критерийлері
|
Білім
алушы:
|
Тілдік
мақсат
|
Терминология
Өсімдіктің тыныс алуы, ауа
тамырлар,кеңірдек,демтүтік,желбезектер,қосарлытыны алу,ауа
қапшықтары,диафрагма,бронхылары.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Көшбасшылыққа, және білімге
құштарлығын дамыту (Сергіту сәтінде
орындалады)
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Химия,ботаника,зоология,анотомия.
|
Алдыңғы
білім
|
Тірі ағзалардың тыныс
алуы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5минут
|
Ұйымдастыру. Оқушылармен
амандасу, түгендеу
Уй тапсырмасын «Билет алу »
әдісі арқылы сұрау:
-
Тыныс алу дегеніміз
не?
-
Тірі ағзалар не үшін
тыныс алады?
-
Энергия мөлшері немен
өлшенеді?
-
Өсімдіктер органикалық
заттардан өздері қалай жасайды?
-
Тыныс алу типтері нешеге
бөлінеді?
ІІ-топ
-
Анаэроб ағзалар деп
қандай ағзаларды айтамыз?
-
Анаэроб ағзаларға нелер
жатады?
-
Тірі ағзаларға
пайдаланатын энергия қай кезде
бөлінеді?
-
Органикалық заттарға
нелер жатады?
-
Оттексіз үдеріске
қарағанда оттек пайдаланып , энергия алу үдерісі шамамен қанша есе
тиімді?
ІІІ-топ
-
Аэроб ағзалар деп қандай
ағзаларды айтамыз?
-
Нәруыз –адам дене
салмағының қанша пайызын құрайды?
-
1гр май ыдырағанда қанша
энергия бөлінеді?
-
Аэроб ағзаларға нелер
жатады?
-
Көмірсу адам ағзасына
бір тәулікте қанша гр қажет?
Сергіту
сәті: Дене мүшелерімен сан
жазу
|
слайд
|
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
Тақырыппен, сабақ
мақсатымен және күтілетін нәтижемен
таныстыру.
Жаңа білімді
меңгеру.
Бейнекөрініс
(мұғалім
сөзі)
І топқа: «Өсімдіктің тыныс
алуы»
ІІ топқа: Жануарлардың
тыныс алуы(слайдпен
жұмыс)
ІІІ топқа: Муляждар арқылы
тыныс алу көрсету( жұптық
жұмыс)
Жұлдызша арқылы бағалап
отыру
Топтар бірін бірі бағалағаннан
кейін мұғалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты
түйіндейді.
|
АКТ
сурет
муляж
қаңқа
|
|
|
|
|
Сәйкестендіру
тесті
1.Қарапайымдылар
2. Бунақденелілер
3.Балықтар
4. Қосмекенділер
5. Жорғалаушылар
6. Құстар
7. Сүтқоректілер
|
-
Өкпе
-
Желбезек
-
Демтүтік
(трахея)
-
Тері
-
Ауа
қапшықтары
-
Қантамыр
-
Альвеола
|
|
АКТ, смайликтер,
суреттер
|
|
Сабақтың
соңы
7
минут
|
Қалыптастырушы бағалау
тапсырмалары:
Ойлау дағдыларының
деңгейлері:
білу және түсіну, қолдану,
талдау.
Блум
эстафетасы
|
Стикерлер, үлестірмелі
материалдар
Смайликтермен
бағалау
Қалыптастырушы бағалауға
арналған тапсырмалар жинағы
|
3
минут
|
Рефлексия (кері
байланыс)
|
Стикерлер
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
«АКТ » әдісі арқылы жаңа
тақырыпты меңгерту, «Сәйкестендіру» жұптық жұмыс, «Адамның тыныс
алу мүшелерін құрастыру» арқылы жеке орындауға тапсырмалар
беру.
Саралау тәсілінде Тапсырма
тәсілі арқылы деңгейлік тапсырмаларды
ұсыну.
Рефлексия (кері
байланыс)
«Бес
саусақ»
|
Бағалау – оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Белсенді оқу
тәсілдеріне-«Екі жұлдыз, бір тілек»,
«Басбармақ», «Смайликтер»
«Мадақтау»
секілді қалыптастырушы бағалау
тәсілдерін қолдандым
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Оқушылардың партада дұрыс
отыруын қадағалау;
АКТ-ны уақытылы
қолдану;
Психологиялық жағымда ахуал
туғызу; сергіту сәтін ұйымдастыру.
|
Нәтиже
Сабақтың/оқу міндеттері шынайы болды
ма?
Бүгін оқушылар нені
білді?
Оқу атмосферасы қандай
болды?
Менің жоспарлаған сабағым дұрыс болып шықты
ма?
Мен регламентті сақтадым ба?
Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар
қандай
|
Төмендегі бос орынды
сіздің сабағыңызды сипаттауға пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағанда
берілген сабақтың сапасы туралы сұрақтардың ең маңыздыларына жауап
беріңіз
|
Жалпы
бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту
мен оқуға қатысты) ?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым,
келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|