Мұғалім | Шахтинск қаласы Ә. Бөкейханов атындағы мектеп-лицейдің тарих пәнінің мұғалімі Касенов Нуркен Мажлисович |
Пәні: Қазақстан тарихы | Сынып: 7 |
|
Тақырыбы: | «Түрік қағанаты» |
Мақсаты: | Қазақ жеріндегі алғашқы ерте ортағасырлық мемлекет- түрік қағанатының құрылуын, халқының этникалық құрамы мен шаруашылығын түсіндіре отырып, мәдениетінің негізінде түрік өркениетінің қалыптасуын көрсету,сол кезеңдегі қағанаттың саяси-әлеуметтік, мәдени ерекшеліктері жайлы ой-тұжырымдарын қорытындылай білу. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушыларды түрік тердің тәуелсіздік жолындағы күресімен таныстыра отырып,өздегінен талдап, қорытынды жасауға дағдыланадыТүрік қағанатының билеушілері мен олар ұстанған әлеуметтік-саяси мәселелерге талдау жасай біледі |
Бағалау критерийлері: | Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау
|
Әдіс-тәсілдер: | «Джигсо», «Шахмат әдісі», «2 жұлдыз 1 тілек», «БББ кестесі» |
Сабақтың барысы: |
Кезеңі | Уақыты | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Кіріспе
| 2 минут
| СәлемдесуТүгендеуОқушылардың зейінін сабаққа аудару | Оқушылар оқу құралдарын дайындайды
| Ауызша мадақтау
| АКТ стикерлер |
| 2 минут
3 минут | «Қазақстан жолы - 2050»: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ.» тақырыбында таныстырылым.Оқушыларды 1,2,3,4 сандар арқылы топқа бөлу | Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады | Жылдам отырған топқа стикер беру | Тақырыпқа байланысты суреттер |
Таныстырылым
| 2 минут | Түрік қағанаты жайлы түсінік беру | Оқушылар тыңдай біледі, тақырыпты әңгімеледі | Стикерлер арқылы ынталандыру | АКТ
|
Негізгі бөлім
| 20 минут | Джигсо әдісі Мәтінді оқидыПостер қорғайды | Оқушы орындау керекМәтінмен жұмыс Қазақстанның саяси картасымен жұмыс | Белсенді топқа стикерлер беріледі | Қазақстанның саяси картасы ПостерАКТ |
| 3 минут | Термин сөздермен жұмыс
| Дәптермен жұмыс | Стикерлер арқылы | АКТ |
| 3 минут | Жаңа сабақты қорытындылау Шахмат әдісі арқылы | Оқушылар тыңдайды, жауап береді | Стикерлер | АКТ |
Қорытынды
| 10 минут | Суммативті бағалауРефлексия жасау Үйге тапсырма | Оқушы өзін-өзі бағалайдыРефлексия Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазу | Бағалау Рефлексия | « 2 жұлдыз, 1 тілек» |