Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Тұсау кесу" 5-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 3 Бөлім Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
Мектеп: «Қалалық көпсалалы қазақ мектеп –гимназиясы» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Идрышева Қорлан Думановна |
||
Күні: 09.06.2017 |
|||
Сынып: 5 «А» Пән: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Тұсау кесу |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5Т/А1 Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау 5О5 Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: «Тұсау кесу» бейнежазбасы мен берілген иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. «Тұсаукесер» мәтінінің мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады. Көптеген оқушылар: Шілдехана және тұсаукесер салтын салыстырады. Тұсау кесу салтының ерекшелігін түсінеді. Кейбір оқушылар: Мәтін бойынша өлең құрастырады. |
||
Бағалау критерийлері |
Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпқа болжам жасайды. «Тұсаукесер» мәтінінің мазмұнын түсінеді. Нақты ақпараттарды анықтайды.Анықталған ақпараттарға қатысты сұрақтар құрастырады. |
||
Тілдік мақсаттар |
|
||
|
|||
|
|||
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||
Не себепті салт-дәстүрді мұра дейді деп ойлайсың? |
|||
Ишара: |
|||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» атты тармағындағы идеялар қазақтың әдет-ғұрпын, салт-дәстүрлерін дәріптей отырып, тұсау кесу дәстүрін құрметтеуді насихаттайды. |
||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану |
||
Алдыңғы оқу |
Қазақ халқының салт –дәстүрін біледі. |
Жоспар
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
||
Сабақтың басы 8мин 3мин
5мин |
С. 1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Психологиялық ахуал Оқушыларды «Санамақ» әдісі арқылы топқа бөлу «Ойтүрткі сұрақтар» әдісі арқылы салт-дәстүр туралы сұрақтарға жауап беру.
Салт-дәстүрді дәріптеу дегенді қалай түсінесің?
|
|
|
|
||
Сабақтың ортасы 27 минут 5мин
12мин
10мин |
С. 1.Тапсырма Бейнежазба көру арқылы берілген иллюстрациялық суреттер мен тірек сөздерді байланыстырып, тақырыпты болжау. Дескриптор: Бейнежазбаны көру арқылы иллюстрациялық суреттер мен тірек сөздерді байланыстыра отырып, тақырыпты болжаңдар. ҚБ. «Бас бармақ» әдісі
2-тапсырма ТЖ 1-топ: «Дара диаграмма» әдісі арқылы тұсау кесу сөзін топтастыру 2-топ: «Балық қаңқасы» (Фиш-боун) әдісі бойынша тұсау кесу дәстурінің себептерін жазу 3-топ: «Бір сөйлеммен барлығын айтып бер» (Кім?Нені?Кімге?Қай?Кімге?Қалай?Не істеді?деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құру) Барлық топ: «Венн диаграммасы» әдісі бойынша «Шілдехана» мен «Тұсау кесу» дәстүрін салыстыру (көпшілік оқушы) Дескриптор: «Тұсау кесу» сөзін топтастырыңдар «Себеп-салдар диаграммасы» әдісі бойынша тұсау кесу дәстурінің себептерін жазыңдар Берілген сұрақтарды басшылыққа ала отырып, бір сөйлем құраңдар. Барлығың «Шілдехана» мен «Тұсау кесу» дәстүрін салыстырыңдар
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы 3-тапсырма Ж. 1.«Тұсаукесер» мәтінін сканерлеп оқу. ТЖ барлық
Дескриптор: «Тұсаукесер» мәтінін түсініп оқыңдар. Нақты ақпаратты қамтитындай сұрақтар(Әрбір топтан 5 сұрақ құрастырып, стикердің бірінші жағына сұрақтар, екінші жағына жауабын жазып, көрші топтармен алмасыңдар)құрастырыңдар ҚБ. «Бағдаршам» әдісі |
https://www.youtube.com/watch?v=Zr_5t-k6RfY
Флипчарт, маркер
|
|
|
||
Сабақтың соңы
10мин
|
Ж 4-тапсырма «3-2-1» әдісі арқылы бүгінгі сабақты қорытындылау Дескриптор: 3 маңызды ақпарат, 2қызықты ақпарат, 1 ұсыныс арқылы сабақты түйіндеңдер ҚБ. «Смайликтер арқылы бағалау» Кері байланыс «Шығу билеті» әдісі |
|
|
|
||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, өзі-өзі тану |
|
|
||
Топтық жұмыс арқылы оқушылар бір-бірлеріне қолдау көрсетіп отырады. Тұсау кесу салтының ерекшелігін түсіну үшін өзге дәстүрмен салыстыру, мәтін мазмұны бойынша өлең құрастыру тапсырмаларын беремін. |
Әр тапсырмаға қойылған дескрипторлардың орындалу деңгейін қадағалаймын. Қалыптастырушы бағалау әр тапсырмадан кейін жүргізіп отырамын. |
|
|
|
||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|||
|
|
|
||||
Жалпы бағалау Сабақта жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|
|
1