Материалдар / Ашық сабақ. «Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы». 7-сынып геометрия

Ашық сабақ. «Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы». 7-сынып геометрия

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлттық құндылықтарды пайдалана отырып жасалған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Мамыр 2024
114
1 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Қайнар орта мектебі» КММ


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспар


Бөлім:

Шеңбер. Геометриялық салулар.

Педагогтің аты-жөні:

Сандыбаева А.А.

Күні:

16.04.2024 ж.

Сыныбы: 7 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түзу мен шеңбердің өзара орналасуы. Екі шеңбердің өзара орналасуы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.1.2.12 түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдау;

Сабақтың мақсаты:

- түзу мен шеңбердің, екі шеңбердің өзара орналасу жағдайларын талдайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.


Ұйымдастыру:

-Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу.

Топқа бөлу:

Оқушылар хорда, диаметр, радиус деген сөздер жазылған қазақи оюларбейнеленген қима қағаздар таңдау арқылы топтарға бөлініп отырады;

Ітоп;

ІІ топ;

ІІІтоп.

Топтар топ ережесін сақтайды , өз қалаулары бойынша топ ішінен топ басшы сайлайды,топ басшы топ мүшелерінің сабаққа белсенді қатысуын қадағалайды.


Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.


Практикалық жұмыс. (Өткен тақырыпты қайталау мақсатында)

Әр топқа ұлттық бас киімдер беріледі. (тақия, сәукеле, кимешек) Осы бас киімдердің диаметрін өлшеп, радиусын табу қажет.





Амандасады



Түрлі-түсті қағаздар алу арқылы топқа бөлінеді






Үй тапсырмасын тексереді



Практикалық жұмысты орындайды











Үй тапсырмасы – 1 балл


Практикалық жұмыс кезеңінде оқушыларды «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» сөздерімен ынталандыру








Ұлттық бас иімдер

Сабақ тың ортасы


33 мин.














Жаңа сабақ


Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Екі шеңбердің өзара орналасуы.

Жеке жұмыс

«Сәйкесін тап»

1. h>r

A. түзу мен шеңбер жанасады

2. h<r

B. түзу мен шеңбер қиылыспайды

3. h=r

C. түзу мен шеңбер қиылысады

4. Жанама

D. шеңбермен 2 ортақ нүктесі бар

5. Қиюшы

E. шеңбермен 1ортақ нүктесі бар


Оқушыларға сұрақ:

Түзу мен шеңбердің орналасу жағдайларын білеміз, енді шеңберлер өзара қалай орналасуы мүмкін ?

Топтық жұмыс

Әр топқа осы шеңбердің орналасу жағдайлары бойынша тапсырма беріледі және соңында әр топ өз талдауларын жасайды.

1-топ: Радиустары R1 = 8 және R2 = 5 тең қиылыспайтын шеңберлер саламыз. Екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығын өлшейміз. Талдау жасаймыз.

2-топ: Радиустары R1 = 8 және R2 = 5 тең ортақ бір нүктесі бар шеңберлер саламыз. Екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығын өлшейміз. Талдау жасаймыз.

3-топ: Радиустары R1 = 8 және R2 = 5 тең ортақ екі нүктесі бар шеңберлер саламыз. Екі шеңбердің центрлерінің арақашықтығын өлшейміз. Талдау жасаймыз.


Жұптық жұмыс

1-топ: d = 1 дм , R=0,8 дм , r =0,2 дм;

2-топ: d = 40 см, R= 110 см , r =70 см;

3-топ: d = 12 см , R= 5 см , r= 3 см
болса , екі шеңбер өзара қалай орналасады?


«Ой қорыту»







Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды














Сұрақтарға жауап береді







Топпен жұмыс жасайды














Жұппен жұмыс жасайды







Дескриптор:

- Түзу мен шеңбердің орналасу жағдайларын біледі –

2 балл

-жанама мен қиюшы анақтамасын біледі –

1 балл









Дескриптор:

- шеңберлерді дұрыс сызады – 1 балл

- арақашық тықты өлшейді –

1 балл

- екі шеңбердің орналасу жағдайын талдайды –

2 балл



Дескриптор:

- екі шеңбердің орналасу жағдайларын біледі –

1 балл

- екі шеңбердің қалай орналасқасндығын анықтайды –

1 балл







Слайд



















Циркуль, сызғыш












Слайд









Слайд

Сабақ

тың соңы.


Рефлексия


5 мин.



Үй тапсырмасы: § 20 Екі шеңбердің өзара орналасуы. №20.3 есеп



«Тақиялар сөйлейді» әдісі



Тақия киген оқушылар (түсіне қарай) бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

10 баллдық жүйемен бағалау.

Оқушыларға дөңгелек (10 секторға бөлінген) қима қағаздар таратылады.Әрбір алынған балл үшін бір секторды бояп отырады.


Дөңгелек қима қағаздар






















































































«Радиус»


















«Сәйкесін тап»

1. h>r

A.

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!