|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қазақстан «хрущевтық жылымық» |
Мектеп: Ғ.Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||
|
Мерзімі: 18.02.2020ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразбахова Д.Б. |
|||||||||||||
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысқаны: қатыспағаны: |
|
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тың игеру жылдарындағы Қазақстан. |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
9.1.1.1. демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау; 9.4.1.1. Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
– Тың игеру жылдарындағы Қазақстанға басқа ұлттарды қоныстандыруына байланысты демографиялық өзгерістерге талдау жасау; – Кеңес үкіметі кезіндегі ауылшаруашығында орын алған өзгерістерге баға береді; |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Тың игерудің тигізген жағымсыз жақтарын талдайды; - Тың игерудің жағымды жақтарына баға береді; |
|||||||||||||
|
Тілдік дағдылар |
-Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді... -Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені…, дегенмен.... - Бұл деректің маңыздылығы... |
|||||||||||||
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар
|
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Тақырыпты меңгеру барысында Қазақстанның экономикасының жағдайындағы артықшылықтар мен кемшіліктерді әлемдік деңгейде салыстырып жахандық азаматтық позициясын көрсету. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
география пәндерімен мағынаны тану кезеңінде байланыс жасалады. |
|||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылар 9.1А бөлімінде қарастырылғанҰлы Отан соғысынан кейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайын, қоғамда қалыптасқан саяси идеологияның ерекшеліктерін және оның себеп-салдарын біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды топтастырып, назарын сабаққа аудару. 1-топ. ӘСКЕРИ КОММУНИЗМ 3-топ. ИНДУСТРИЯЛАНДЫРУ 4-топ. ҰЖЫМДАСТЫРУ (Қазақстанда жүргізілген саясаттар негізінде тотарға біріктіру) Қызығушылықты ояту кезеңі: https://www.youtube.com/watch?v=UXMMAN-WHBA
|
https://www.youtube.com/watch?v=UXMMAN-WHBA |
||||||||||||
|
Cабақтың ортасы |
Мағынаны тану: Зерттеу мен талдау Оқушылар оқулық материалдарына шолу жасап, шағын зерттеу жүргізеді. Зерттеу сұрақтары: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті? Мәтінмен жұмыс 1-топ. Тың игеру барысы 2-топ. Қазақстан аумағында тың игерушілерді қоныстандыру. 3-топ. Тың игерудің жағымсыз салдары. 4-топ. Тың игерудің жағымды жақтары. (Т) Әр топқа берілген тақырыпшалармен оқып танысады. Инфографика жасау. Топтық жұмыс. (тақырыпқа байланысты суреттермен қима қағаздар беріледі) Редактор,журналисттер,дизайнер және сарапшыдан тұрады 1-топ. Тың игеру барысы 2-топ. Қазақстан аумағында тың игерушілерді қоныстандыру. 3-топ. Тың игерудің жағымсыз салдары. 4-топ. Тың игерудің жағымды жақтары Дескрипторлар: 1. Тың игеру барысын анықтау. 2. Қазақстан аумағында тың игерушілерді қоныстандыру саясатын бағалайды. 3. Тың игерудің жағымсыз салдарына талдау жасайды. 4. Тың игерудің жағымды жақтарын анықтап,бағалау. Сарапшы парағы (топтық жұмысқа бақылау жасап отырып қорытындылайды)
|
Қазақстан тарихы (1946 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) «Атамұра» 2019 Б.Ғ.Аяған, Қ.Б.Әдиет, А.Б.Сатанов. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау кестесі:
Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: - нені үйрендім ? - не нәрсе түсініксіз болды? - немен қайта жұмыс жасау керек? |
Кестелер |
||||||||||||
|
Үй жұмысы
|
Тың игерудің жағымды және жағымсыз жақтарын Т кестесіне жазу. |
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Тың игеру жылдарындағы Қазақстан 9 сынып
Ашық сабақ. Тың игеру жылдарындағы Қазақстан 9 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қазақстан «хрущевтық жылымық» |
Мектеп: Ғ.Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||
|
Мерзімі: 18.02.2020ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразбахова Д.Б. |
|||||||||||||
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысқаны: қатыспағаны: |
|
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тың игеру жылдарындағы Қазақстан. |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
9.1.1.1. демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау; 9.4.1.1. Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру; |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
– Тың игеру жылдарындағы Қазақстанға басқа ұлттарды қоныстандыруына байланысты демографиялық өзгерістерге талдау жасау; – Кеңес үкіметі кезіндегі ауылшаруашығында орын алған өзгерістерге баға береді; |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Тың игерудің тигізген жағымсыз жақтарын талдайды; - Тың игерудің жағымды жақтарына баға береді; |
|||||||||||||
|
Тілдік дағдылар |
-Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді... -Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені…, дегенмен.... - Бұл деректің маңыздылығы... |
|||||||||||||
|
Сабақта қамтылатын құндылықтар
|
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Тақырыпты меңгеру барысында Қазақстанның экономикасының жағдайындағы артықшылықтар мен кемшіліктерді әлемдік деңгейде салыстырып жахандық азаматтық позициясын көрсету. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
география пәндерімен мағынаны тану кезеңінде байланыс жасалады. |
|||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Оқушылар 9.1А бөлімінде қарастырылғанҰлы Отан соғысынан кейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайын, қоғамда қалыптасқан саяси идеологияның ерекшеліктерін және оның себеп-салдарын біледі. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды топтастырып, назарын сабаққа аудару. 1-топ. ӘСКЕРИ КОММУНИЗМ 3-топ. ИНДУСТРИЯЛАНДЫРУ 4-топ. ҰЖЫМДАСТЫРУ (Қазақстанда жүргізілген саясаттар негізінде тотарға біріктіру) Қызығушылықты ояту кезеңі: https://www.youtube.com/watch?v=UXMMAN-WHBA
|
https://www.youtube.com/watch?v=UXMMAN-WHBA |
||||||||||||
|
Cабақтың ортасы |
Мағынаны тану: Зерттеу мен талдау Оқушылар оқулық материалдарына шолу жасап, шағын зерттеу жүргізеді. Зерттеу сұрақтары: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті? Мәтінмен жұмыс 1-топ. Тың игеру барысы 2-топ. Қазақстан аумағында тың игерушілерді қоныстандыру. 3-топ. Тың игерудің жағымсыз салдары. 4-топ. Тың игерудің жағымды жақтары. (Т) Әр топқа берілген тақырыпшалармен оқып танысады. Инфографика жасау. Топтық жұмыс. (тақырыпқа байланысты суреттермен қима қағаздар беріледі) Редактор,журналисттер,дизайнер және сарапшыдан тұрады 1-топ. Тың игеру барысы 2-топ. Қазақстан аумағында тың игерушілерді қоныстандыру. 3-топ. Тың игерудің жағымсыз салдары. 4-топ. Тың игерудің жағымды жақтары Дескрипторлар: 1. Тың игеру барысын анықтау. 2. Қазақстан аумағында тың игерушілерді қоныстандыру саясатын бағалайды. 3. Тың игерудің жағымсыз салдарына талдау жасайды. 4. Тың игерудің жағымды жақтарын анықтап,бағалау. Сарапшы парағы (топтық жұмысқа бақылау жасап отырып қорытындылайды)
|
Қазақстан тарихы (1946 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін) «Атамұра» 2019 Б.Ғ.Аяған, Қ.Б.Әдиет, А.Б.Сатанов. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты қорытындылау кестесі:
Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: - нені үйрендім ? - не нәрсе түсініксіз болды? - немен қайта жұмыс жасау керек? |
Кестелер |
||||||||||||
|
Үй жұмысы
|
Тың игерудің жағымды және жағымсыз жақтарын Т кестесіне жазу. |
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













