Материалдар / Ашық сабақ "Ұжымдық қорғану құралдары". 10-класс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Ұжымдық қорғану құралдары". 10-класс

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Радиацияға қарсы таса орындар. Пана. Олардың қорғау қабілеті, жалпы құрылысы жəне бөлмелердің ішкі жабдықталуымен танысу. 2. Қарапайым паналардың жасалу жолдарын білу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Маусым 2023
810
54 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Қысқа мерзімді жоспар

    Сабақ тақырыбы: Ұжымдық қорғану құралдары

Бөлім:

Өмір қауіпсіздігі және ақпараттық технологиялар негіздері

Педагогтің аты-жөні:

Абдикешов Д.А.

Күні:


Сынып: 10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұжымдық қорғану құралдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1. Радиацияға қарсы таса орындар. Пана. Олардың қорғау қабілеті, жалпы құрылысы жəне бөлмелердің ішкі жабдықталуымен танысу.

2. Қарапайым паналардың жасалу жолдарын білу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Азаматтық қорғанысқа жататын арнайы қорғаныс түрлерін біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Қорғау қасиеттеріне қарай қорғау құрылыстарын салыстыра алады

Кейбір оқушылар:

Мектеп жертөлесін радиацияға қарсы таса орын ретінде бейімдеу мүмкіндіктерін талқылай алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

3'

Амандасу, түгелдеу, оқушылардың сырт көріністерін тексеру.


Взвод командирінің орынбасары оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға сабаққа дайындығы жөнінде баяндама жасайды.



3'

Саптық жаттығулар.

Жаттығуларды орындап болғасын орындарына отырғызамын.

Қимыл-қозғалыс әрекеттерін дұрыс жасауға тырысады. Кабинетке кіріп, орындарына отырады.



5'

Үй тапсырмасына шолу.

1. Тыныс алу мүшелерін қорғау құралдарына нелер жатады?

2. Газтұмылдырық пен респираторды кию және шешу реттерін көрсетіңдер.

3. «Химиялық дабыл» сигналы бойынша әрекет ету тәртібі қандай?

Жауап беру арқылы диалогқа түседі





Қалыптастырушы бағалау


Ортасы

5'

Білу

Ой шақыру

«Ұжымдық қорғану құралдары» бейнефильмін көрсетемін

Бейнефильм төңірегінде сұрақтар қоямын:

  1. Ядролық қарудың зақымданушы факторларынан қалай қорғануға болады?

  2. Химиялық және биологиялық қарудың зақымданушы әрекеттерінен қорғану үшін паналар қандай қосымша қорғаныс қабілеттеріне ие болу керек?

  3. Ұзақ мерзімге жасырынуға тура келгенде, адам тіршілігіне не қажет болуы мүмкін?

  4. Негізгі есікті үйінділер басып қалмау үшін қандай шаралар қабылдануы керек?

Диалог жалғасады













Қалыптастырушы бағалау

«Ұжымдық қорғану құралдары» бейнефильм




Оқулық иллюстрациялары

5'

Түсіну

Жеке қорғану құралдарымен бірге ұжымдық қорғаныс құралдары да кеңінен пайдаланылатыны туралы оқушылардың есіне саламын.

Ұжымдық қорғаныс құралдары – күні бұрын немесе төтенше жағдайлар қаупі туындаған кезде құрылатын инженерлік құрылыстар. Олар біршама қорғау қабілеттеріне ие.

Радиацияға қарсы таса орын ретінде ереже бойынша бұрыннан жерасты бөлігі бар ғимараттар мен өзге де берік құрылыстар бейімделетіне назар аудартамын.

Тыңдайды, жауап береді,

түртіп алады.





АӘТД оқулығы

15'


Қолдану

Оқулық бойынша үш бөлімшеге үш түрлі тапсырма беремін


1-бөлімше. Оқулық мәтіні мен иллюстрацияларын пайдалана отырып, Пана бөлмелерінің мақсатын, қорғау қабілеттерін, жалпы құрылысын, паналар мен радиацияға қарсы таса орындардың пайдалану тәртібін әңгімелеп береді.


2-бөлімше. Радиацияға қарсы таса орынға бапталған жертөленің жасалу жолдарын әңгімелеп береді.


3-бөлімше. Қарапайым паналардың жасалу жолдарын әңгімелеп береді.


Оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды, қорғау қасиеттеріне қарай қорғау құрылыстарын салыстырады.

Қалыптастырушы бағалау

Ұжымдық қорғаныс құралдары туралы таныстырылым

2 '


Жинақтау

Мектеп жертөлесін радиацияға қарсы таса орынға сай етіп қалай қымтауға болады?

- Оқушылар алғаны білімдері негізінде өз ойларын жинақтап, мектеп жертөлесін радиацияға қарсы таса орын ретінде бейімдеу мүмкіндіктерін талқылайды.

Қалыптастырушы бағалау


Аяқталуы

2'


Кері байланыс

Оқушыларға сөйлемді толықтыру ұсынылады. Бүгін сабақта:

- Мен ... білдім.

- Мен ... түсіндім.

- Мен ... үйрендім.

Үйге тапсырма беру

§7

Оқушылар сөйлемді толықтырады.



     

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!