|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 3.«Көшпенділер мәдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі». І. Есенберлин «Көшпенділер» (үзінді) |
||||||
|
Күні : 27.10 |
Педагогтің аты-жөні:Курмангалиева Г.Р |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ұлы даладағы ежелгі мәдениет |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; 9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау; 9.5.1.1 ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсініп,мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтайды, ортақ етістің қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады |
||||||
|
ЕББҚ үшін |
әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсініп,мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтайды, ортақ етістің қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Топтарға бөлу. Тірек сөздер бойынша топқа бөліну. Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әріп қиындыларда бақыт,қуаныш,шаттық деген сөздер болу керек. Оқушылар сол сөздер бойынша топтарға бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут -Салем досым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды) Үй жұмысын тексеру
Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды. |
Қолпаштау
|
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Байырғы-давний көшіп-қон-въезжать көшпенді-кочевники өжет-смелый адамзат-человечество жиһанкез-паломник тайпа-племя күншығыс-восток
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.
2. АЙТЫЛЫМ 1-тапсырма. Суреттер туралы өз ойларыңды айтыңдар.
ТЫҢДАЛЫМ 2-тапсырма. Аудиомәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап бер.
ЖАЗЫЛЫМ АЙТЫЛЫМ 3-тапсырма. Скиф-сақ тайпаларының құрамына кімдер кірді? Кластерге жаз.
Жазылым Айтылым 4-тапсырма Картаға қарап, Ұлы даланың күншығысын, батысын, оңтүстігі мен солтүстігін мекендеген тайпаларды анықта.
Ортақ етіс
«Толықтыру» ойынын ұйымдастырады. 1.Байырғы ғұн патшасы – Еділдің ерлігі... 2.Еуропалықтардың ғұндардан үйренгендері. .. 3.Ұлы дала көшпенділерінің адамзатқа бергені... |
Тыңдалым,айтылым.
АЙТЫЛЫМ 1-тапсырма. 1.Суреттерде не бейнеленген? 2.Бұл — қай ғасырға тән суреттер? 3.Олардың бізге қатысы бар ма?
2-тапсырма 1.Еуразия даласында кімдер қай жылдары мекендеді? 2.Ол тайпаларды гректер мен парсылар қалай атады? 3.Бұл тайпалар — қазіргі қай халықтың ата-бабалары? 4.Скифтердің ең күшті тайпасы қайсысы? 5.Скифтер қандай болды? Сипатта. 6.Бүгінде олардың қандай мәдени ескерткіштері бар? 7.Олар қандай атқа ие болды?
3-тапсырма
4-тапсырма
Жазылым 5-тапсырма Көп нүктенің орнына ортақ етістің жұрнағын жаз. Ұлы қолбасшы — Еділ Еуропада бейбіт өмір орнатуға атсал...ты. Осылайша, адамзаттың үлиеленушіліктен азат етуге көмекте...ті. Шығыс пен батыстың мәдениеті таб...ты. Еуропалықтар ғұндар әкелген мәдениетке тез үйрен...ті.
ЕББҚ оқушы тапсырмаларды жұптасып, топтасып орындайды |
Дескриптор: - Берілген сұрақтарға жауап беріңдер
Дескриптор: Мұқағали Мақатаев туралы айтылған пікірлерді пайдаланып, диаграмманы құрастырады, ақын туралы өз пікірін түйіндеп айтады Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
Дескриптор: Мәтінді тыңдап, негізгі ойды анықтайды, топпен постер құрастырып мазмұндап айтады
Өзара бағалау
|
Оқулық сөздік слайд
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : ережені жаттау |
|
|||||
|
Кері байланыс
|
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады «ҚҚҚ» әдісі Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
|||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Ұлы даладағы ежелгі мәдениет"
Ашық сабақ "Ұлы даладағы ежелгі мәдениет"
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 3.«Көшпенділер мәдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі». І. Есенберлин «Көшпенділер» (үзінді) |
||||||
|
Күні : 27.10 |
Педагогтің аты-жөні:Курмангалиева Г.Р |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Ұлы даладағы ежелгі мәдениет |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; 9.1.5.1 мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау; 9.5.1.1 ортақ етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсініп,мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтайды, ортақ етістің қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады |
||||||
|
ЕББҚ үшін |
әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсініп,мәтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтайды, ортақ етістің қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: Топтарға бөлу. Тірек сөздер бойынша топқа бөліну. Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әріп қиындыларда бақыт,қуаныш,шаттық деген сөздер болу керек. Оқушылар сол сөздер бойынша топтарға бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут -Салем досым! (амандасады) -Сен қалайсың? (иықтарынан қағады) -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады) -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды) -Сен келдің! (қолдарын жаяды) -Жақсы болды!(құшақтайды) Үй жұмысын тексеру
Сабақтың тақырыбын, мазмұнын сурет пен сұрақтар арқылы болжайды. |
Қолпаштау
|
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Байырғы-давний көшіп-қон-въезжать көшпенді-кочевники өжет-смелый адамзат-человечество жиһанкез-паломник тайпа-племя күншығыс-восток
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.
2. АЙТЫЛЫМ 1-тапсырма. Суреттер туралы өз ойларыңды айтыңдар.
ТЫҢДАЛЫМ 2-тапсырма. Аудиомәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап бер.
ЖАЗЫЛЫМ АЙТЫЛЫМ 3-тапсырма. Скиф-сақ тайпаларының құрамына кімдер кірді? Кластерге жаз.
Жазылым Айтылым 4-тапсырма Картаға қарап, Ұлы даланың күншығысын, батысын, оңтүстігі мен солтүстігін мекендеген тайпаларды анықта.
Ортақ етіс
«Толықтыру» ойынын ұйымдастырады. 1.Байырғы ғұн патшасы – Еділдің ерлігі... 2.Еуропалықтардың ғұндардан үйренгендері. .. 3.Ұлы дала көшпенділерінің адамзатқа бергені... |
Тыңдалым,айтылым.
АЙТЫЛЫМ 1-тапсырма. 1.Суреттерде не бейнеленген? 2.Бұл — қай ғасырға тән суреттер? 3.Олардың бізге қатысы бар ма?
2-тапсырма 1.Еуразия даласында кімдер қай жылдары мекендеді? 2.Ол тайпаларды гректер мен парсылар қалай атады? 3.Бұл тайпалар — қазіргі қай халықтың ата-бабалары? 4.Скифтердің ең күшті тайпасы қайсысы? 5.Скифтер қандай болды? Сипатта. 6.Бүгінде олардың қандай мәдени ескерткіштері бар? 7.Олар қандай атқа ие болды?
3-тапсырма
4-тапсырма
Жазылым 5-тапсырма Көп нүктенің орнына ортақ етістің жұрнағын жаз. Ұлы қолбасшы — Еділ Еуропада бейбіт өмір орнатуға атсал...ты. Осылайша, адамзаттың үлиеленушіліктен азат етуге көмекте...ті. Шығыс пен батыстың мәдениеті таб...ты. Еуропалықтар ғұндар әкелген мәдениетке тез үйрен...ті.
ЕББҚ оқушы тапсырмаларды жұптасып, топтасып орындайды |
Дескриптор: - Берілген сұрақтарға жауап беріңдер
Дескриптор: Мұқағали Мақатаев туралы айтылған пікірлерді пайдаланып, диаграмманы құрастырады, ақын туралы өз пікірін түйіндеп айтады Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
Дескриптор: Мәтінді тыңдап, негізгі ойды анықтайды, топпен постер құрастырып мазмұндап айтады
Өзара бағалау
|
Оқулық сөздік слайд
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру : ережені жаттау |
|
|||||
|
Кері байланыс
|
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады «ҚҚҚ» әдісі Қызықты... Құнды... Қиын.... |
|
|||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
||||||
шағым қалдыра аласыз
















