Ұйымдастырылған оқу қызметінің саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу қызметінің түрі: Сауат ашу
Ұйымдастырылған оқу қызметінің тақырыбы: Дәрумендер.
Мақсаты:
1.Дәрумендердің адам ағзасына пайдасы туралы әңгімелеу. «В» дыбысы және әрпімен таныстыру.
2.Сөйлеу тілі мен дыбыстарды ажырату қабілеттерін дамыту.
3.Дәрумендерді қолдану арқылы салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, салыстыру, топпен жұмыс, жеке жұмыс.
Көрнекілігі: АКТ, кеспе әріптер, суреттер, әліппе-дәптерлер, әліпби жинағы, В әрпі, ойыншықтар, буын сөздер.
Күтілетін нәтиже: суреттегі заттардың атын атай алады, сөздегі в дыбысының орнын ажыратады.
Блингвальді компоненті:
Дәрумен – витамин – vitamin
Жеміс – фрукты – fruit
Көгөніс – овощ – vegetable
|
ҰОҚ |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
І. Дұрыс әсерлі көңіл-күй орнату. ІІ. Мақсатты болжам. |
Жылулық шеңбері: Арайлап таң атты, Алтын сәуле таратты. Тәрбиелі баламыз, Шынығып бір аламыз. -Слайдтан пойыздың суретін көрсету. Бүгін біз пойызбен саяхатқа шығамыз. Бір-біріңнің артыңнан ұстап, пойыздың дауысына келтіріп тізбектеліп жүріңдер. -Жарайсыңдар, орындарыңа отыра қойыңдар. Жұмбақ: -Аспай піскен, Қайнамай түскен. (Жеміс) -Бақшада өседі, Көп өнім береді. (Көгөніс) -Блингвальді компонент: Дәрумен – витамин – vitamin Жеміс – фрукты – fruit Көгөніс – овощ – vegetable |
-Бәрі ортаға шығып жылулық шеңберін орындайды. -Балалар тізбектеліп, алдыңғы бала «Вук-вук-пыс-с!» - деп дыбыстайды. -Орындарына отырады. -Шешуін табады. -Қайталап айтады. |
|
ІІІ. Жаңа сабақ |
Дид/қ ойын: «Бақшада ма, бауда ма?» Шарты: тақтаға жемістер мен көгөністердің суреттері ілінеді. Балалар көгөністерді бақшаға, жемістерді бауға орналастырады. -Суретпен жұмыс. Суреттегі дәрумендердің адам ағзасына пайдасы туралы әңгімелесу.
В әрпімен танысайық. Педагог өлең жолын мәнерлеп оқып береді. Таяқшаға таянып, З тірелді В болып. Өлеңді суретті көрсете отырып айтады. Педагог тақтаға В әрпінің баспа түрін іліп қояды. Балалар өлеңнің мазмұны бойынша В әрпімен танысады. В – ұяң дауыссыз дыбыс, себебі ол ауыз қуысынан кедергіге ұшырап барып шығатынын айтып түсіндіремін. В әрпінің баспа түрін ауада жазады. Әліппе – дәптермен жұмыс. -Суретке қарап сөйлем құрастырады, сөздерді буынға бөледі. -Тақтамен жұмыс. Автобус, вирус, вагон, витамин суреттері тақтаға ілінеді.
-Суреттегі сөздерге дыбыстық талдау жасатамын. -Тіл ұстарту жаттығуы. Ша-ша-ша – есік алды бақша. Із-із-із – бақшадағы сәбіз. Ет-ет-ет – алма толы себет. -Әліппе-дәптердегі үлгіге қарап отырып, В әрпін жазғызу. -Сергіту сәті. Ормандағы аюдың, Құлпынайы көп екен. Теріп-теріп алайық, Қалтамызға салайық. Топпен жұмыс Түстер арқылы (қызыл, сары, көк) үш топқа бөлемін. Iтоп – Вагон ІІ топ – Вирус ІІІ топ – Витамин Топтық тапсырмалар беремін. І топқа – кеспе әріптерден сөз құрайды. ІІ топқа – дыбыстық талдай жасатамын. ІІІ топқа – сөздерді оқып, буынға бөледі. Дидактикалық ойын: «Мен режиссёр боламын» Шарты: көгөністер мен жемістер туралы балалар өз ойларынан ертегі құрастырып, сахналайды. -Үлгерімі нашар балаларға жеке жұмыстар беремін. Мысалы: Суретке қарап әңгіме құрату.
-С -Интонациямен жұмыс. Жаңылтпашты қайтала. Асан басқа жақтан Ақ сабақ асқабақ әкелді. Басқа жақтан Басқарақ асқабақ әкелді. |
-Ойынды ойнайды. Жемістер мен көгөністерді ажыратады. -Дәрумендердің адам ағзасына пайдалы екенін түсінеді. -Өлең жолдарын қайталап айтады. -В әрпімен танысады. -Ауада жазып үйренеді. -Суретке қарап әңгімелейді. -Суреттегі сөздерді атайды. -Дыбыстық талдау жасайды. -Тілдерін жаттықтырады. -Үлгіге қарап отырып жазады. -Қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді. -3 топқа бөлінеді. -Топтық тапсырмаларды орындайды. -Ертегіні сахналайды. -Жеке тапсырмаларды орындайды. -Жылдам айту арқылы тілдерін жаттықтырады. |
|
ҰОҚ-ның қорытындысы. |
-Қорытындылау. Доп лақтыру арқылы «Сұрақ-жауап» әдісімен қорытамын. -Дәрумендерге нелер жатады? -Дәрумендер адам ағзасына пайдалы ма? -Бүгін қандай әріппен таныс болдық? -В қандай дыбыс? -В әріпі қай әріпке ұқсас? -В әрпі кездесетін көліктерді атап беріңдерші. Рефлексия.
- -Бағалау, мадақтау. Жұлдызшалар тарату арқылы мадақтаймын.
|
-Балалар сұрақтарға жауап береді. -Стикерлер жапсыру арқылы сабақты бағалайды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "В дыбысы мен әрпі"
Ашық сабақ "В дыбысы мен әрпі"
Ұйымдастырылған оқу қызметінің саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу қызметінің түрі: Сауат ашу
Ұйымдастырылған оқу қызметінің тақырыбы: Дәрумендер.
Мақсаты:
1.Дәрумендердің адам ағзасына пайдасы туралы әңгімелеу. «В» дыбысы және әрпімен таныстыру.
2.Сөйлеу тілі мен дыбыстарды ажырату қабілеттерін дамыту.
3.Дәрумендерді қолдану арқылы салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, салыстыру, топпен жұмыс, жеке жұмыс.
Көрнекілігі: АКТ, кеспе әріптер, суреттер, әліппе-дәптерлер, әліпби жинағы, В әрпі, ойыншықтар, буын сөздер.
Күтілетін нәтиже: суреттегі заттардың атын атай алады, сөздегі в дыбысының орнын ажыратады.
Блингвальді компоненті:
Дәрумен – витамин – vitamin
Жеміс – фрукты – fruit
Көгөніс – овощ – vegetable
|
ҰОҚ |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
І. Дұрыс әсерлі көңіл-күй орнату. ІІ. Мақсатты болжам. |
Жылулық шеңбері: Арайлап таң атты, Алтын сәуле таратты. Тәрбиелі баламыз, Шынығып бір аламыз. -Слайдтан пойыздың суретін көрсету. Бүгін біз пойызбен саяхатқа шығамыз. Бір-біріңнің артыңнан ұстап, пойыздың дауысына келтіріп тізбектеліп жүріңдер. -Жарайсыңдар, орындарыңа отыра қойыңдар. Жұмбақ: -Аспай піскен, Қайнамай түскен. (Жеміс) -Бақшада өседі, Көп өнім береді. (Көгөніс) -Блингвальді компонент: Дәрумен – витамин – vitamin Жеміс – фрукты – fruit Көгөніс – овощ – vegetable |
-Бәрі ортаға шығып жылулық шеңберін орындайды. -Балалар тізбектеліп, алдыңғы бала «Вук-вук-пыс-с!» - деп дыбыстайды. -Орындарына отырады. -Шешуін табады. -Қайталап айтады. |
|
ІІІ. Жаңа сабақ |
Дид/қ ойын: «Бақшада ма, бауда ма?» Шарты: тақтаға жемістер мен көгөністердің суреттері ілінеді. Балалар көгөністерді бақшаға, жемістерді бауға орналастырады. -Суретпен жұмыс. Суреттегі дәрумендердің адам ағзасына пайдасы туралы әңгімелесу.
В әрпімен танысайық. Педагог өлең жолын мәнерлеп оқып береді. Таяқшаға таянып, З тірелді В болып. Өлеңді суретті көрсете отырып айтады. Педагог тақтаға В әрпінің баспа түрін іліп қояды. Балалар өлеңнің мазмұны бойынша В әрпімен танысады. В – ұяң дауыссыз дыбыс, себебі ол ауыз қуысынан кедергіге ұшырап барып шығатынын айтып түсіндіремін. В әрпінің баспа түрін ауада жазады. Әліппе – дәптермен жұмыс. -Суретке қарап сөйлем құрастырады, сөздерді буынға бөледі. -Тақтамен жұмыс. Автобус, вирус, вагон, витамин суреттері тақтаға ілінеді.
-Суреттегі сөздерге дыбыстық талдау жасатамын. -Тіл ұстарту жаттығуы. Ша-ша-ша – есік алды бақша. Із-із-із – бақшадағы сәбіз. Ет-ет-ет – алма толы себет. -Әліппе-дәптердегі үлгіге қарап отырып, В әрпін жазғызу. -Сергіту сәті. Ормандағы аюдың, Құлпынайы көп екен. Теріп-теріп алайық, Қалтамызға салайық. Топпен жұмыс Түстер арқылы (қызыл, сары, көк) үш топқа бөлемін. Iтоп – Вагон ІІ топ – Вирус ІІІ топ – Витамин Топтық тапсырмалар беремін. І топқа – кеспе әріптерден сөз құрайды. ІІ топқа – дыбыстық талдай жасатамын. ІІІ топқа – сөздерді оқып, буынға бөледі. Дидактикалық ойын: «Мен режиссёр боламын» Шарты: көгөністер мен жемістер туралы балалар өз ойларынан ертегі құрастырып, сахналайды. -Үлгерімі нашар балаларға жеке жұмыстар беремін. Мысалы: Суретке қарап әңгіме құрату.
-С -Интонациямен жұмыс. Жаңылтпашты қайтала. Асан басқа жақтан Ақ сабақ асқабақ әкелді. Басқа жақтан Басқарақ асқабақ әкелді. |
-Ойынды ойнайды. Жемістер мен көгөністерді ажыратады. -Дәрумендердің адам ағзасына пайдалы екенін түсінеді. -Өлең жолдарын қайталап айтады. -В әрпімен танысады. -Ауада жазып үйренеді. -Суретке қарап әңгімелейді. -Суреттегі сөздерді атайды. -Дыбыстық талдау жасайды. -Тілдерін жаттықтырады. -Үлгіге қарап отырып жазады. -Қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді. -3 топқа бөлінеді. -Топтық тапсырмаларды орындайды. -Ертегіні сахналайды. -Жеке тапсырмаларды орындайды. -Жылдам айту арқылы тілдерін жаттықтырады. |
|
ҰОҚ-ның қорытындысы. |
-Қорытындылау. Доп лақтыру арқылы «Сұрақ-жауап» әдісімен қорытамын. -Дәрумендерге нелер жатады? -Дәрумендер адам ағзасына пайдалы ма? -Бүгін қандай әріппен таныс болдық? -В қандай дыбыс? -В әріпі қай әріпке ұқсас? -В әрпі кездесетін көліктерді атап беріңдерші. Рефлексия.
- -Бағалау, мадақтау. Жұлдызшалар тарату арқылы мадақтаймын.
|
-Балалар сұрақтарға жауап береді. -Стикерлер жапсыру арқылы сабақты бағалайды. |
шағым қалдыра аласыз


уреттегі
заттың атын атайды. В дыбысын тауып
айтады.
Бағдаршам
әдісі арқылы.













