Ұзақ мерзімді
жоспар:
|
Кеңестік Қазақстанның
мәдениеті (1946-1985 жылдар)
|
Сабақ
тақырыбы:
|
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі мен
ғылымның дамуы.
Зерттеу сұрағы: Білім мен ғылым
саласының қандай жетістіктері мен кемшіліктері
болды?
|
Күні:
08.12.2022
|
Мұғалімнің аты - жөні: Даулетова
Б
|
Сынып: 9
б
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабаққа негізделген
оқу мақсаты
|
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа
баға беру
|
Сабақ
мақсаты:
|
-
- Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясаттың
ерекшеліктерін талдайды.
-
- Қазақстанда білім беру саласына сипаттама
беру.
-
- Қазақстан ғалымдардың
ғылымның дамуына қосқан үлесін
анықтау.
|
Бағалау
критерийлері:
(жетістік
критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін
нәтиже)
|
- Қазақстан ғалымдардың
ғылымның дамуына қосқан үлесін
анықтайды.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүниежүзі тарихы, қазақ
әдебиеті, география пәндері
|
Алдыңғы оқу/
Бастапқы білім
|
Кеңестік білім беру
саласындағы реформалардың қабылданған уақытын
біледі
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың
кезеңі
|
Педагогтың
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
5
минут
|
Сыныппен сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу.
Стикер арқылы топқа
бөліну
Алдыңғы білімді
пысықтау үшін «Бізден сұрақ,
сізден жауап» әдісі бойынша
сұрақтарға жауап береміз.
1. 60 жылдары Қaзaқстaнда қаншаға жуық этнос
өмір сүрді? 100
2. Тың өлкесінде қанша
миллион тың игеруші келді? 2
млн
3. 1970 жылы Қазақ КСР
халқының саны қаншаға жетті? 13
млн
4. 1979 жылы адам саны
қанша миллионға жетті? 14,6
млн
5. 1979 жылы санаққа
сәйкес, қазақтардың саны қаншаға болды?
5,3
млн
6. КСРО – дағы соңғы
халық санағы қай жылы болды? 1989
ж
7. 1989 жылғы санақ
бойынша, Қазақстанда қанша этнос өмір сүрді?
130
|
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады.
Оқушылар жауаптары
арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
Мадақтау
|
|
|
8. Урбандалу дегеніміз
не? Қала халқының меншікті үлесінің
артуы
9. «Дeмогрaфия» қaндaй
ғылым? Белгілі бір халықтың, ұлттың,
ұлыстың, этникалық
топтың санын, құрамы мен құрылымын, өсу не
кему динамикасын зерттейтін
әлеуметтік ғылым саласы.
10. Мегаполистіңмағынасы
не? Халқының саны 1 млн адамнан асатын
қала.
|
|
Қалыптастырушы бағалау: «Ауызша бағалау»
әдісі
|
|
Жаңа білім
30
минут
|
М. ОЙ ШАҚЫРУ. ТАҚЫРЫПҚА
ШЫҒУ
«Білім алудың тамыры ащы, бірақ жемісі тәтті» деп бірінші
ұстаз Аристотель.
-
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің даму
тақырыбында видеоны көре отырып, білім мен ғылым саласындағы
мемлекеттік саясаттың
ерекшеліктерін талдайды.
-
-
Тапсырма-1. Топпен жұмыс. Венн
диаграммасы арқылы постер қорғау
-
-
Білім беру және саласындағы өзгерістерді ерекшеліктерін
сипаттап жазыңыз. Артықшылықтары мен кемшіліктерін
түсіндіріңіздер.
І
топ-Білім
|
ІІ
топ-Ғылым
|
ХХ ғасырдың екінші жартысындағы білім беру
саласы?
Қабылданған
реформалардың артықшылықтары мен
кемшіліктері.
|
|
- Білім беру жүйесінің
басты артықшылықтары мен кемшіліктерін
түсіндіреді.
|
- Мектептердегі басты
артықшылықтары мен кемшіліктерін
түсіндіреді.
|
Тапсырма-2.
І топ: С.М.Киров атындағы
Қазақ мемлекеттік университетін бұрынғы және бүгінгі келбетін
салыстырып,талқыла.
II
топ: XX ғасырдың екінші
жартысындағы Кеңес мұғалімі мен қазіргі таңдағы мұғалім
мәртебесінің қандай айырмашылығы
бар?
Тапсырма-3. «Сәйкестендіру»
әдісі
Берілген жоғарғы оқу орындарының қай
қалаларда
ашылғанын
сәйкестендір
|
А. Медициналық және тау-кен
институты
|
|
Б. Медициналық және мал
дәрігерлік институты
|
|
С. Ауылшаруашылық
институты
|
|
Д. Педагогикалық және
құрылыс-жол институты
|
5. Қарағанды
|
Е. Медицина
институты
|
Дескриптор:
Берілген жоғарғы оқу
орындарды қай қалаларда ашылғанын сәйкестендіре
алады.
|
|
Қалыптастырушы бағалау:
«Ауызша бағалау» әдісі
Қалыптастырушы бағалау:
«Ауызша бағалау» әдісі
|
https://www.youtube.com/watch?v=pNzUv_A6jS0
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс: Оқушылар алған білімін
қорытындылап кестені толтырады.
«БББ» әдісі арқылы алған
білімін қорытындылайды.
Білем
|
Білдім
|
Білгім
келеді
|
|
|
|
Үй
жұмысы: XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру
жүйесі және ғылымның дамуы туралы қысқаша
хабарлама
(Білім туралы мақал-мәтелдер,
нақыл сөздер жаттап келу.)
|
|
Қалыптастырушы бағалау:
«Ауызша бағалау» әдісі
|
|